Kultura

Symboliczna śmierć Czechowicza

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2009 11:01
70 lat temu Polska straciła wielu utalentowanych artystów. 9 września podczas jednego z pierwszych bombardowań Lublina zginął jeden z najwybitniejszych poetów awangardy dwudziestolecia międzywojennego – Józef Czechowicz.

Czechowicz zadebiutował w latach 20. w czasopiśmie literackim „Reflektor” utworem „Opowieść o papierowej koronie”. Piotr Matywiecki, poeta, krytyk literacki i eseista, uznaje śmierć Czechowicza za jedna z pierwszych, niezwykle symbolicznych śmierci początku wojny, gdyż cała jego poezja zamknęła się w czasie międzywojennym.

Był silnie związany z Lublinem, miejscem swego urodzenia. Świat jego poezji zdominowała wieś i owo niewielkie, wschodnie miasto. Lublinowi i okolicom poświęcił sporą część własnej twórczości. W jego wierszach zawsze dominowała łagodność, czułość, oraz dziecięca bezradność. Czechowicz był również przedstawicielem tzw. drugiej awangardy - katastrofizmu. Był aktywnym uczestnikiem życia literackiego, redaktorem kilkunastu czasopism (przede wszystkim literackich i dziecięcych). Związany z „Kwadrygą” w Warszawie i „Kameną” w Lublinie, przeciwstawiał się poezji młodej polski. Był też utalentowanym tłumaczem poetów francuskich i angielskich. Sam Tadeusz Różewicz w wielu esejach wysoko oceniał poezję poety, w szczególności jej nastrojowość, wizyjność i  metaforyczność. Natomiast Piotr Matywiecki nazywa Czechowicza synem Apollinera.

Józef Czechowicz był również pracownikiem Polskiego Radia – pisał słuchowiska radiowe, pracował w dziale literackim. Tragiczna śmierć zamknęła życie i twórczość jednego z najważniejszych poetów międzywojennych.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Książka czeka na nas

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2009 12:59
Nowości, albumy, powieści, tomiki wierszy, spotkania z autorami i wydawcami, 500 wystawców, 600 imprez towarzyszących - tak zapowiadają się 54. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie rozpoczynające się 21 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biografie niezwykłe: Prawdziwe życie Racheli

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2009 16:40
21 kwietnia 2009, godz. 21:30
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozmowa o poezji

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2010 10:03
Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało tomik wierszy Tadeusza Gajcego. W ramach prezentacji zbioru zatytułowanego: "Gajcy. Kto-ja?" dziś w muzeum odbędzie się dyskusja na temat przesłania poezji Gajcego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Roberta Burnsa

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 10:00
Szkoci uroczyście świętują 251. rocznicę urodzin romantycznego poety Roberta Burnsa. Autor znanej na całym świecie "Pieśni pożegnalnej" ("Auld Lang Syne") wprowadził do literatury dialekt szkockich górali. Szkoci uznają go za swego narodowego poetę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poezja Czarnogórców

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2010 13:11
W Czarnogórze poeci rodzą się na kamieniu, bo i na czym by się mieli rodzić w tym kamienistym kraju.
rozwiń zwiń