X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Jedyny taki buntownik

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2010 07:00
O pokoleniu ukształtowanym przez "Buszującego w zbożu" Jerome’a Salingera ze swoimi gośćmi - prof. Andrzejem Makowieckim (historykiem literatury, krytykiem literackim) oraz Grzegorzem Musiałem (poetą, pisarzem, tłumaczem z języka angielskiego) - rozmawiała Hanna Maria Giza.
Audio

O pokoleniu ukształtowanym przez "Buszującego w zbożu" Jerome’a Salingera ze swoimi gośćmi - prof. Andrzejem Makowieckim (historykiem literatury, krytykiem literackim) oraz Grzegorzem Musiałem (poetą, pisarzem, tłumaczem z języka angielskiego) - rozmawiała Hanna Maria Giza.

 

Opublikowana po raz pierwszy w 1951 roku powieść J. D. Salingera „Buszujący w zbożu” jest do dnia dzisiejszego jedną z najbardziej poczytnych i dyskutowanych powieści, nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Bohaterem książki jest szesnastoletni Holden Caulfield, który nie mogąc pogodzić się z otaczającym go zakłamaniem i głupotą decyduje się na ucieczkę z college'u. Przez trzy dni „buszuje” w Nowym Jorku.

Kiedy książka Salingera trafiła na rynek wydawniczy zszokowała czytelników. Dlaczego? Zdaniem prof. Andrzeja Makowieckiego na papierze pojawiły się słowa, które uchodziły za mało eleganckie. Salinger dał także młodemu człowiekowi przyzwolenie na bunt.

Salinger nie bał się także poruszyć wątków związanych z seksualnością nieletnich.

Holden Caulfield nie zgadza się na świat dorosłych, w którym dostrzega tylko fałsz i zwyrodnienie. Nie lubi także swoich rówieśników, którzy wydają mu się równie zepsuci.

- Salinger dokonał w książce wyraźnego podziału na świat dorosłych i dzieci - uważa Grzegorz Musiał.

Mimo tego, że spędzamy z bohaterem tylko trzy dni w Nowym Jorku, jest to powieść drogi. Główny bohater wędruje niczym Odyseusz - od miejsca do miejsca, od człowieka do człowieka.

Książka początkowo wydana została jako publikacja dla dorosłych. Z czasem znalazła się w spisie lektur szkolnych szkół licealnych i wyższych we wszystkich krajach anglojęzycznych. W Polsce, w niektórych szkołach, pojawia się jako literatura nadobowiązkowa.

- Przy właściwej interpretacji książka ta może wiele dobrego wnieść do świata młodych ludzi - uważa prof. Andrzej Makowiecki. Zdaniem krytyka pozwala im ona oceniać świat dorosłych oraz daje prawo do buntu, który w przypadku Holdena ma swoje granice.

Wielu twórców chciało dokonać ekranizacji powieści Salingera. Nie wyrażał on na to zgody. Pytany o motywy decyzji, odpowiadał krótko- "mam swoje powody". J. D. Salinger zmarł 27 stycznia 2010 roku. Od kilku miesięcy trwają prace nad dokumentem zatytułowanym "Salinger".

(na podst. Sezonu na Dwójkę, 11.03.2010)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Dokąd pobiegła Alicja?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 16:56
6 kwietnia 2010, godz. 18:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozsmakować się w czytaniu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2010 09:41
Jaki był mijający 2009 rok dla literatury i jakie ważne tytuły pojawiły się na rynku wydawniczym w „Sezonie na Dwójkę” Dorota Gacek rozmawiała z Tadeuszem Nyczkiem i Piotrem Kępińskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Z kogo śmiał się Kurt Vonnegut?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 17:13
22 kwietnia 2010, godz. 18:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Armagedon Kurta Vonneguta

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 12:26
Na półki księgarń trafił zbiór niepublikowanych dotąd krótkich form literackich Kurta Vonneguta zatytułowany „Armagedon w retrospektywie”. Znalazło się w nim 10 opowiadań, list z frontu do rodziców, wspomnienie wojenne oraz okraszone cierpkim dowcipem przemówienie z 2007, którego słynny pisarz nie zdążył już wygłosić. O wydawnictwie ze swoimi gośćmi - Lechem Jęczmykiem, eseistą, publicystą, tłumaczem, literatury amerykańskiej oraz Robertem Ziębińskim, publicystą, znawcą literatury amerykańskiej
rozwiń zwiń