Kultura

Mikołajek ma 50 lat

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2009 14:11
Wszystko zaczęło się od jajka, a właściwie od opowiadania „Jajko wielkanocne”. Był 29 marca 1959 roku, kiedy na łamach „Sud-Ouest Dimanche” ukazało się pierwsze opowiadanie o małym bohaterze Mikołajku. Jego żywot miał być krótki, a opowiadanie opublikowane we francuskim magazynie, miało być jednorazową publikacją. Stało się jednak inaczej. Mikołajek ma już 50 lat. Z okazji jubileuszu 5 listopada w księgarniach pojawi się zupełnie nowy tom mikołajkowych opowiadań „Nieznane przygody Mikołajka”. U

Mikołajek ma od sześciu do dziesięciu lat. Jego wiek nie jest do końca określony. Zmienia się w zależności od opowiadania. Jest bardzo sympatyczny, lubi grać w piłkę, bawić się, czasem też rozrabiać. Jednym z jego ulubionych powiedzonek jest „No bo co w końcu, kurcze blade!”. Jego mama zajmuje się domem. Tata pracuje i wielokrotnie powtarza jaki to miał ciężki dzień. Kiedy jego syn nabroi mówi, że nie warto sobie żyły wypruwać. Mikołajek ma też kolegów. Alcest to jego najlepszy przyjaciel. Jest gruby, bo bardzo lubi jeść, zawsze coś wcina i ciągle ma brudne ręce. Kleofas to też dobry kumpel Mikołajka, ale jest najgorszym uczniem w klasie, dlatego bardzo często na lekcji pani stawia go w kącie. Gotfryd ma strasznie bogatego tatę, który kupuje mu wszystko, co zechce. Tata Rufusa jest policjantem, dlatego ten przynosi do szkoły gwizdek. Maksencjusz ma najdłuższe nogi, więc jest najszybszy. Mikołajek ma też koleżankę, która chociaż jest dziewczyną, jest fajna- jak mówi Mikołajek. Perypetie Mikołajka i jego przyjaciół poznajemy dzięki relacjom samego małego bohatera, który przedstawia je we właściwy dla dziecka sposób. Na czym właściwie polega prawdziwy urok małego bohatera, skoro od pół wieku zachwyca zarówno dzieci jak i dorosłych? Odpowiedzi można mnożyć. Według jednych rodzice każdego z nas, mają podobne cechy do rodziców Mikołajka. Każdy z nas ma lub chciałby mieć kumpli podobnych do jego przyjaciół. Mikołajek potrafi też śmiać się z siebie, ale też dorosłych, którzy są czasem bardziej dziecinni niż najmłodsi. Mikołajek mówi też charakterystycznym, przepełnionym humorem i lekkością językiem. Ma też znakomity zmysł obserwacji. A co najważniejsze patrzy na świat oczami dziecka, co zawsze jest zabawne. René Goscinny też wielokrotnie odpowiadał na pytanie związane z fenomenem Mikołajka. W jednym z wywiadów stwierdził, że jego zdaniem dzisiejsze dzieci wcale nie różnią się tak bardzo od dzieci z czasów, kiedy on sam był w tym wieku. -Mają mniej więcej takie same problemy, lubią w zasadzie takie same rzeczy, lubią się bawić właściwie w takie same zabawy, nadal są łakomczuchami, nadal uwielbiają jeść lody, czekoladki czy karmelki- mówił René Goscinny.

Sprawdź czym Mikołajek zachwycił polskich artystów.

René Goscinny odszedł  niespodziewanie 32 lata temu – 5 listopada 1977 roku. W rocznicę jego śmierci  w księgarniach pojawią się "Nieznane przygody Mikołajka" René Goscinnego i Jeana-Jacques’a Sempégo. Książka ta z pewnością zaintryguje wszystkich fanów Mikołajka. Jest to bowiem zbiór opowiadań odnalezionych po latach przez córkę Goscinnego w archiwum ojca. Teksty te nigdy wcześniej nie były drukowane, nie znał ich nawet sam Sempé, który specjalnie na prośbę  Anne Goscinny stworzył do nowej książki aż 70 ilustracji. Jest to pierwsza książka o Mikołajku, w której rysunki są kolorowe. Czytelnicy znajdą wśród nich między innymi pamiętne "Jajo wielkanocne" czy opowiadanie "Balon".

Posłuchaj opowiadania w interpretacji Jerzego Stuhra

Premierze nowej książki o Mikołajku towarzyszyć będzie wizyta w Polsce Anne Goscinny. 4 listopada weźmie udział w konferencji prasowej organizowanej w Liceum im. René Gościnnego oraz wielkiej imprezie jubileuszowej, na której, odpowie na najbardziej podchwytliwe pytania najmłodszych fanów Mikołajka.  

Od 4 grudnia na miłośników Mikołajka czeka nie lada gratka. Przygody Mikołajka po raz pierwszy będzie można obejrzeć na dużym ekranie. Francuską premierę filmu zaplanowano na 30 września 2009.

 

KONKURS

Aby wygrać najnowszą książkę o przygodach Mikołajka i jego przyjaciół "Nieznane przygody Mikołajka" należy odpowiedzieć na pytanie: Podaj nazwisko rysownika, którego prace dopełniają książki Goscinnego.

Prawidłowe odpowiedzi należy przesyłać na adres: kultura.konkurs@polskieradio.pl 
W treści wiadomości prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz adresu korespondencyjnego.  

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Książka czeka na nas

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2009 12:59
Nowości, albumy, powieści, tomiki wierszy, spotkania z autorami i wydawcami, 500 wystawców, 600 imprez towarzyszących - tak zapowiadają się 54. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie rozpoczynające się 21 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznane przygody Mikołajka

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2009 00:00
Wyjątkowy zbiór opowiadań o Mikołajku i jego kolegach przygotowany specjalnie z okazji 50. urodzin słynnego bohatera. Tom zawiera pierwsze opublikowane opowiadanie, a także zupełnie dotąd nieznane.
rozwiń zwiń