Kultura

Delfina Potocka

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2010 13:04
O kobiecie, której Chopin poświęcił swój Koncert fortepianowy f-moll, Michał Montowski rozmawia z wybitnym znawcą literatury oraz kultury polskiego romantyzmu, profesorem Andrzejem Fabianowskim.

 

Delfina Potocka poznała Fryderyka Chopina w listopadzie 1830 roku, gdy młody kompozytor stał się już bywalcem salonów i żywą obietnicą narodowego geniusza. Nauczyciela i uczennicę or razu połączyła nić sympatii, która szybko przemieniła się w namiętny, trwający cztery lata romans. Kochankowie pozostali przyjaciółmi do końca życia. Ale nie tylko Chopinowi zawdzięcza Delfina swą niesłabnącą po dziś dzień legendę. Owa muza artystów polskiego romantyzmu była także długoletnią przyjaciółką Zygmunta Krasińskiego, Cypriana Norwida i Juliusza Słowackiego, a Celina Mickiewiczowa czyniła jej wyrzuty, że uwodzi Adama.

Czy Delfina Potocka była typową "kobietą romantyzmu"?

Kobieta fatalna czy męczenniczka?

Delfina a obyczajowość salonu paryskiego:

Delfina i Fryderyk:

Muza czy emancypantka?

Legendarna uroda Delfiny...

Patritotka czy kosmopolitka?

(na podst. Sezonu na Dwójkę, 20 kwietnia, Program Drugi Polskiego Radia)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Sztuka wieku przyzwolenia

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2009 13:05
10 marca 2009, godz. 18:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozsmakować się w czytaniu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2010 09:41
Jaki był mijający 2009 rok dla literatury i jakie ważne tytuły pojawiły się na rynku wydawniczym w „Sezonie na Dwójkę” Dorota Gacek rozmawiała z Tadeuszem Nyczkiem i Piotrem Kępińskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagadka Delfiny Potockiej

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2010 17:37
O kobiecie, której Chopin poświęcił swój Koncert fortepianowy f-moll, Michał Montowski rozmawia z wybitnym znawcą liteartury oraz kultury polskiego romantyzmu, profesorem Andrzejem Fabianowskim.
rozwiń zwiń