Kultura

Droga do "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2010 13:25
Ukazał się album ze zdjęciami upamiętniającymi schyłek "epoki Gierka" i narodziny "Solidarności".
Audio

21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego – który później przekształcił się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" – sformułowano w nocy z 16 na 17 sierpnia 1980 roku. 18 sierpnia postulaty te zostały wywieszone na bramie Stoczni, wypisane na sklejce. Okrągła rocznica wydarzeń w Gdańsku jest dobrą okazją, aby porozmawiać i o schyłku "epoki Gierka", i narodzinach "Solidarności", a także zaprezentować album Droga do "Solidarności" wydany przez Fundację Ośrodka Karta, który ilustruje tytułowy proces powstawania tego ważnego ruchu społecznego (Polskie Radio ma patronat korporacyjny nad tym wydawnictwem).

W Sezonie na Dwójkę Hanna Maria Giza rozmawiała o schyłku "epoki Gierka" i narodzinach "Solidarności" z Jerzy Borowczakiem, jednym z inicjatorów gdańskiego strajku, profesorem Andrzejem Friszke oraz ze Zbigniewem Gluzą, prezesem Ośrodka Karta.

Zbigniew Gluza próbował odpowiedzieć na pytanie o genezę ruchu solidarnościowego, a tym samym wyjaśnić decyzje redakcji albumu, by rozpocząć go od 1975 roku.

 

 

 

Profesor Andrzej Friszke z kolei przypominał o najważniejszych przyczynach, w wyniku których ów, wydawałoby się monolityczny, system ukruszył się i runął.

 

 

 

Zbigniew Gluza wzracał uwagę, co zostało równiez uobecnione w albumie, na pewien ważny moment w kształtowaniu się poczucia narodowej (obywatelskiej) wspólnoty - wziązało się to z postacią Jana Pawła II i z jego pielgrzymkami do Polski.

 

 

 

Goście Hanny Marii Gizy mówili także o dokumentach epoki ważnych dla ilustrowania jej chwil kluczowych, a wykorzystanych przez autorów albumu. Przywoływano choćby zapiski dziennikowe Mieczysława Rakowskiego i Józefa Tejchmy (ówczesnego działacza PZPR, posła na Sejm). Ten ostatni zdradzał się na przykład ze swego oczarowania postacią Jana Pawła II...

 

 

 

Jerzy Borowczak przywoływał sierpniowe dni 1980 roku, sytuację w Stoczni, przygotowania do strajku, ówczesne lęki i obawy (choćby przed konfrontacją siłową, której za wszelką cenę należało uniknąć), mówił o hymnie jako o środku uśmierzającym społeczne nastroje...

 

 

 

Rozmowa dotyczyła poza tym takich tematów, jak rola Lecha Wałęsy w organizowaniu strajku w gdańskiej stoczni, rola (i zasady działania: skąd informacje?), jaką odgrywało w owym czasie Radio Wolna Europa, dokładna historia powstania (redagowania) 21 postulatów, specyfika "Solidarności" jako połączenia ruchu robotniczego i części inteligencji proponującej pewną polityczną świadomość, polityczne myślenie (przywołano choćby postaci Tadeusza Mazowieckiego i Jacka Kuronia).

Goście Hanny Marii Gizy odpowiadali również na pytania słuchaczy.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Obchody Sierpnia mało uroczyste: "a to fundament"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2010 15:57
Obchody 30. rocznicy Porozumień Sierpniowych powinny mieć bardziej uroczysty charakter, bo "to jest fundament, na którym powstała współczesna Polska" - uważa historyk prof. Andrzej Friszke.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkrywanie "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 10:51
W poniedziałkowym Sezonie: o polskich mediach lat 80., o zakłamaniu i prawdzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Solidarność" we wspomnieniach

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 11:00
Zapraszamy do wysłuchania gawęd działaczy opozycyjnych lat 80.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MBK przed obchodami Sierpnia 1980

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2010 19:41
Od lat, w sierpniu, "krążymy" wokół Stoczni Gdańskiej. Przyciąga jak magnes, fascynuje, intryguje, niepokoi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kanon Literatury Podziemnej

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2010 22:10
Oficyna Wydawnicza Volumen i Wydawnictwo Bellona zaprezentuje dzieła literatury, które premierę miały w tzw. drugim obiegu, w latach 1976-1989.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kocham "Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 09:45
- Solidarność to jest mit mojego życia - powiedział satyryk Jan Pietrzak, dzisiejszy gość Salonu politycznego Trójki.
rozwiń zwiń