Kultura

E-czytnik zamiast plecaka książek

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 12:00
Książka elektroniczna nie zastąpi drukowanej, ale może ją czasem "wyręczyć" – mówi popularyzatorka e-czytelnictwa Magda Walusiak.
Audio

Czy upowszechnienie się e-booków oznacza początek końca książki drukowanej? Nic nie zastąpi zapachu druku, szelestu przewracanych stron, faktury papieru i możliwości dopisywania uwag na marginesach. E-książki sprawdzają się tam, gdzie książka papierowa okazuje się zbyt nieporęczna lub nietrwała. Mogą się też przyczynić do promocji czytelnictwa – uspokajała w „Magazynie” Magda Walusiak z serwisu pozytywy.com, prowadząca serię spotkań „Teraz książki się e-czyta”.

E-książka czy e-book to po prostu plik – w fotmacie .txt, .doc. czy .pdf – który można ściągnąć z internetu. Często spotyka się także książki w formacie e-pub – tłumaczy Magda Walusiak. Czy mnogość formatów i określających je skrótów nie przyprawi miłośnika książek, a zwłaszcza typowego humanisty, o zawrót głowy? – Sama jestem humanistką – podkreśla gość Justyny Dżbik. Jak jednak dodaje, wiele osób, również młodych, myli e-booki np. z audiobookami, a więc książkami w wydaniu dźwiękowym, dostępnymi na CD lub w postaci plików mp3.

Do odczytywania e-książek służy e-czytnik. To nieco większe od telefonu komórkowego urządzenie, wyposażone w ekran o powierzchni zbliżonej do standardowej strony książki. Tak jak książka, może się zmieścić w kieszeni. Czy jednak kiedyś na stałe ją tam zastąpi?

Magda Walusiak nie ma wątpliwości, że przynajmniej w jednej dziedzinie e-książka pozostawia książkę tradycyjną w przegranym polu.  – Jestem nałogową czytelniczką, kocham szelest papieru, uwielbiam zapach świeżego druku. Ale kiedy wyjeżdżam na wakacje, muszę zabrać pół plecaka książek. To jest koszmar dla kręgosłupa – zdradza.

Więcej w rozmowie Justyny Dżbik z Magdą Walusiak. Kliknij w ikonę dźwięku/filmu w ramce po prawej stronie.

ŁSz

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Czwórka poleca trzy powieści

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2010 13:00
„Żołnierze grzechu” Andrzeja Ziemiańskiego, „W komnatach Wolf Hall” Hilary Mantel i „Wyższe Sfery” Petera Hedgesa - gorące nowości pod patronatem Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-book nie uśmierci książki

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2010 11:55
Zdaniem autora "Samotności w sieci", książka elektroniczna będzie alternatywą, nie konkurencją dla publikacji papierowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gwiazdy playlisty Czwórki na pendrive'ie!

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2010 13:01
Program 4 Polskiego Radia wydał "POLISZ PENDRAJW" – pierwszą w Polsce muzyczną składankę na pendrive'ie. Ekskluzywną kompilację można wygrać na antenie Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smolik w Czwórce: Nie słucham swojej płyty

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 15:31
7 grudnia w PKiN w Teatrze 6 piętro Andrzej Smolik i Goście zagrają otwarty, choć kameralny koncert promujący nową płytę artysty.
rozwiń zwiń