Kultura

"Nie ma ucieczki przed Gębą"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 11:00
75 lat, a powieść ciągle płonie żywym ogniem. Trójka objęła patronatem obchody jubileuszu Witolda Gombrowicza.
Audio
  • Lektura fragmentów "Dzienników" Witolda Gombrowicza. Czyta autor - część I. Wstęp - Czesław Straszewicz.
  • 75. urodziny "Ferdydurke", mówi Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego
Witold Gombrowicz na premierę dramatu Iwona, księżniczka Burgunda czekał blisko 20 lat
Witold Gombrowicz na premierę dramatu "Iwona, księżniczka Burgunda" czekał blisko 20 latFoto: Wikimedia Commons/fot. Bohdan Paczowski/ Public domain

- To jedna z powieści mojego życia. Czytałam ją setki razy i wydaje mi się, że nadal jej nie przeczytałam - mówi Agnieszka Szydłowska w "Radiowym Domu Kultury". - Całą drogę z Warszawy do Krakowa czytałam dziś tę książkę śmiejąc się na głos, myśląc o języku Gombrowicza, który wchodzi do głowy. Po sekundzie zaczynasz już, nie panując nad tym, zdania składać w ten sposób jak w "Ferdydurke".

To powieść, która nadal bardzo mocno działa na czytelnika. - Trzeba przyznać, że Gombrowiczowi udało się to, czego wciąż nie może osiągnąć chirurgia plastyczna — niby 75 lat, a Gęba wciąż ta sama - piszą organizatorzy akcji "Jak nie dać się upupić, czyli 75-lecie Ferdydurke Witolda Gombrowicza”. To obchody rocznicy wydania powieści "Ferdydurke".

- Okładkę pierwszego wydania "Ferdydurke" zaprojektował Bruno Schulz. W Wydawnictwie Literackim ukaże się reprint, nowe wydanie właśnie z tą słynną, pierwszą okładką. W tym wydaniu będzie także wstęp napisany przez Schulza, bo on tą powieścią zachwycił się od razu. Wtedy polscy krytycy byli podzieleni, Gombrowicz miał na pieńku z wieloma pisarzami - opowiada Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego. Ukaże się też audiobook, "Ferdydurke" brawurowo czyta Maciej Stuhr. Przez jeden dzień fragmenty nagrania będziemy prezentować w Trójce.
>>> Posłuchaj fragmentów powieści w adaptacji Macieja Stuhra
Do Polski przyjedzie żona pisarza, Rita Gombrowicz. - Gombrowicz musi być czytany z pasją, nie dla obowiązku - mówi w odezwie nagranej specjalnie z tej okazji. Będzie odwiedzać polskie miasta razem z Miguelem Grinbergiem, "literatem z ekologiczną duszą rockmana" — tak określają go organizatorzy jubileuszu. Grinberg zasłynął jako propagator muzyki rockowej w Argentynie (o rocku argentyńskim napisał trzy książki) oraz autor książek o ekologii społecznej i duchowości. Przyjaźnił się z Witoldem Gombrowiczem. W Polsce wystąpi czterokrotnie z wykładem "Ferdydurke a agonia kultury zachodniej”.

>>>Przyjdź na spotkanie z Ritą Gombrowicz!

Słuchaj więcej w Radiach Wolności >>>

W ramach obchodów planowane są: wystawa w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego – 15 X 2012; Miguel Grinberg – spotkanie w Instytucie Cervantesa w Warszawie – 16 X 2012; Miguel Grinberg spotkanie w Instytucie Cervantesa w Krakowie – 17 X 2012; Konferencja naukowa „Gombrowicz is not dead” – Wydział Polonistyki UJ, Kraków – 18 X 2012; Konferencja na temat Gombra – panel młodych pisarzy, Wydawnictwo Literackie – 18 X 2012; Warsztaty teatralne dla licealistów – PWST, Kraków – 17-19 X 2012 . (daty mogą ulec zmianie) Gombro Party, Kraków – 19 X 2012 . (data może ulec zmianie), Miguel Grinberg – spotkanie w Muzeum Gombrowicza we Wsoli – 19 X 2012.

Patronat nad wydarzeniami objęła Trójka i Dwójka.

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Gombrowicz wciąż żywy i nowoczesny

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 11:46
Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski potwierdza, że autor ""Trans-Atlantyku" wciąż inspiruje artystów na całym świecie - uważa Jacek Wakar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wsola nie zapomina o Witoldzie Gombrowiczu

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2011 12:16
W Muzeum Witolda Gombrowicza we wsi Wsola koło Radomia odbędzie się piknik "Apetyt na Gombrowicza". Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzech fenomenalnych anarchistów

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 18:10
Witkacy, Schulz, Gombrowicz. Trzech szermierzy słowa, którzy wypowiedzieli walkę skostniałej tradycji. Trójka indywidualistów, którzy stworzyli nowe światy.
rozwiń zwiń