Kultura

Kupmy dzieło

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2009 11:49
Od piątku 29 stycznia, przez zaledwie tydzień (do 5 lutego) w warszawskiej Galerii Schody można oglądać wystawę „Dobra sztuka w dobrej cenie”. To nie tylko kolejna okazja do obcowania z dobrą sztukę, ale również szansa na jej zakup.

Dzieło sztuki można mieć u siebie już za 330 zł, najdroższa z wystawionych prac kosztuje 8500 zł. Ceny prac zostały ustalone na poziomie dostępnym dla każdego nabywcy. W ten sposób dzieła sztuki mogą trafić do domów średniozamożnych. Organizatorzy, przez sprzedaż prac po zaproponowanych cenach, chcą przeciwstawić się sztucznemu kreowaniu wartości dzieł. Dzięki tej inicjatywie mamy szansę na obcowanie ze sztuką w zaciszu domowym, a nie tylko w galeriach i muzeach. Dzieła sztuki pochodzą z pracowni artystów lub zostały przekazane przez ich spadkobierców.

Na pomysł stworzenia nowej formy wystawienniczej wpadli przedstawiciele polskiej witryny sztuki nowoczesnej Buyart.pl, doradcy inwestycyjnego Qadrat oraz warszawska Galeria Schody. Osiemdziesiąt prac - obrazy, rzeźby, grafiki, plakaty i fotografie możemy zobaczyć przy Nowym Świecie. W wystawie udział biorą Krzysztof Augustin, Dorota Brodowska, Grażyna Bartnik, Cezary Filew, Mariusz Foltak, Barbara Kossakowska, Jan Kossakowski, Edward Łagowski, Piotr Młodożeniec, Stanisław Młodożeniec, Józef Szanajca, Paweł Szanajca, Mieczysław Wasilewski, Marek Wasylewicz, Zbigniew Ugielski, Maria Żabska, Antoni Żabski.

 

A na wystawie zobaczymy między innymi plakat Piotra Młodożeńca "COEXIST", obrazujący współistnienie chrześcijaństwa, islamu i judaizmu, który Bono (wokalista U2) wykorzystał jako symbol jednej ze swych tras koncertowych. Piotr Młodożeniec to artysta wychowany w pracowniach warszawskiej ASP, uczeń  Teresy Pągowskiej, Janusza Stannego, Henryka Tomaszewskiego. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach artystycznych w Europie, Japonii, Polsce. W galerii Schody znajdują się również prace drugiego z braci Młodożeńców, Stanisława. Podobnie jak brat ,Piotr, Stanisław jest kontynuatorem rodzinnej tradycji. Jego obrazy znajdują się w wielu kolekcjach na całym świecie. Serię syntetycznych porterów kobiecych wstawił do galerii profesor warszawskiej ASP Mieczysław Wasilewski. Wasilewski jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m. in odznaczany medalami na Biennale Plakatu w Warszawie, Triennale Plakatu Teatralnego w Sofii. Na wystawie "Dobra sztuka w dobrej cenie" gosci również muzyk, ale też fotograf i malarz - Paweł Szanajca.  Jako malarz poszukuje własnego języka w dialogu syntetycznych form, sięgając do malarskiej tradycji polskiej awangardy.

Na ścanach Galerii Schody zawisły też miniaturowe obrazy Jana Kossakowskiego, akwarele Józefa Szanajcy, grafiki Grażyny Bartnik, malarstwo Zbonka Ugielskiego. Zobaczyć można rzeźby Jerzego Jarnuszkiewicza, Edwarda Łagowskiego. To wystawa bardzo różnorodna. Wystawę na pewno warto obejrzeć, a jak już znajdziemy się w salach ekspozycji może skusimy się na zakup "kawałka" sztuki.

Galeria Schody, ul. Nowy Świat 39, 00-029 Warszawa, www.galeriaschody.pl

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Macie swoich klasyków!

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2009 08:58
Tworzenie kolekcji jest zawsze wybieraniem i ustalaniem kontekstu, wyznaczaniem paradygmatu. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ma więc szczególną funkcję „klasykotwórczą”. Teraz pokazało swoje pierwsze propozycje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 lat abstrakcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:52
Od niedzieli (31 stycznia) w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a dokładnie w jego Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG – Pałac Opatów w Oliwie można będzie oglądać wystawę "W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzea otwierają swoje drzwi

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2009 11:57
Ponad dwadzieścia krakowskich instytucji uczestniczy w organizowanym po raz piąty Dniu Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. W tym roku hasło przewodnie brzmi: „Muzea swoim dobrodziejom".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przypomnieć Kabruna

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2009 07:00
Muzeum Narodowe w Gdańsku pragnie przypomnieć wybitnego kolekcjonera, Jacoba Kabruna.
rozwiń zwiń