Kultura

Rothko, gigant XX wieku, w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 08:30
Obok jego prac nie można przejść obojętnie. Od piątku 7 czerwca w warszawskim Muzeum Narodowym będzie można oglądać 17 obrazów Marka Rothki - jednego z najwybitniejszych malarzy XX wieku.
Audio
  • Relacja Krystyny Prostak (IAR): wystawa prac Marka Rothki w Muzeum Narodowym w Warszawie
Mark Rothko No. 14
Mark Rothko "No. 14"Foto: Notnarayan/Wikimedia Commons/CC

Prace tego artysty będą po raz pierwszy prezentowane w naszym kraju. Przyjechały do nas z Galerii Narodowej Sztuki w Waszyngtonie. Mark Rothko zaliczany jest do twórców nurtu color field painting, czyli malarstwa barwnych płaszczyzn. Kierunek ten wiązany jest z ekspresjonizmem abstrakcyjnym.
Córka artysty Kate Rothko Prizel ma nadzieję, że wystawa prac jej ojca będzie nowym, ciekawym doświadczeniem dla widzów. - Każdą pracę będzie można oglądać intymnie, w spokoju. Postawiono przed nimi ławki - mówi. - To jest coś czego mój ojciec by sobie życzył dla zwiedzających, żeby mogli usiąść i poczuć każdy obraz. Dla niego bardzo ważne było, żeby widzowie mogli odbierać jego prace w bardzo prywatny, indywidualny sposób - podkreśliła.
Ekspozycja w Muzeum Narodowym obejmuje wszystkie okresy twórczości artysty - od wczesnych obrazów realistycznych po abstrakcyjne "wieloformy" - zaznacza jej kurator Marek Bartelik. Dodaje, że siła malarstwa Marka Rothki nie podlega wyłącznie na kolorze, mimo że jest on bardzo ważny, ale na świetle. Zwraca też uwagę na emocjonalną stronę tych prac. To było coś na czym mu zależało najbardziej - nie na rozumieniu, ale na tym, żeby je czuć - wyjaśnia Bartelik. Uzupełnia, że są to obrazy, które mają miłośników zarówno wśród koneserów, jak też wśród osób, które je zobaczyły po raz pierwszy.
Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszka Morawińska podkreśla, że malarstwo Rothki jest niezwykle wyrafinowane. Można je porównać między innymi do muzyki.
Na wystawie oprócz prac Rothki można obejrzeć także książki z jego biblioteki, dokumenty, zdjęcia, a także posłuchać jego ulubionych płyt.
Wystawę zamyka ekspozycja 4 zdjęć Nicolasa Grospierra, który pojechał do miasta urodzenia Rothki (w 1903 roku) Dźwińska - dawniej Dyneburga, a obecnie Daugavpils na Łotwie.
Prace Rothki osiągają astronomiczne ceny. W ubiegłym roku jedną z nich sprzedano za 87 milionów dolarów. Jest to najwyższa kwota, jaką zapłacono na aukcjach za obraz powstały po 1945 roku.
Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny. Więcej szczegółów na stronie internetowej www.mnw.art.pl. Polskie Radio jest patronem medialnym wystawy.

Prace Marka Rothki będzie można oglądać do 1 września.

IAR/agkm

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Londyn: wandal uszkodził mural znanego malarza

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 11:06
Uszkodzony mural amerykańskiego malarza Marka Rothko znajduje się w galerii Tate Modern.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak zniszczył wart miliony mural. Stanie przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 07:10
26-letni Włodzimierz Umaniec pomazał farbą pracę amerykańskiego modernisty Marka Rothko w Galerii Tate Modern w Londynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uszkodził obraz wart miliony. Polak odpiera zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 21:13
26-letni Włodzimierz Umaniec, oskarżony formalnie o uszkodzenie jednego z obrazów Marka Rothki w londyńskiej galerii Tate Modern, nie przyznał się do aktu wandalizmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak zniszczył obraz wart miliony. Trafi za kratki

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 16:41
2 lata więzienia - taki wyrok wydał sędzia w Londynie wobec polskiego obywatela Włodzimierza Umańca, który w październiku podpisał się na obrazie Marka Rothko w Galerii Tate Modern.
rozwiń zwiń