Kultura

Czeski Słowik

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2008 14:07
Na 7 czerwca Ewelina Pietrowiak zaplanowała premierę swojego najnowszego spektaklu „Słowik”. Mimo tego, że wydarzenie miało miejsce na deskach dziecięcego Teatru Guliwer, poprzez odwołania do scenariusza Frantiśka Pavlićka, wiele uniwersalnych treści znajdą tu także dorośli widzowie.
Audio

 

Ewelina Pietrowiak po raz pierwszy zdecydowała się na wyreżyserowanie spektaklu w teatrze dla dzieci. Do tej pory pracowała nad znacznie poważniejszymi tekstami. Wyreżyserowała m.in. „Sonatę Jesienną” Bergmana, „Heddę Gabler” Henryka Ibsena, „Matkę cierpiącą” Tomasza Kaczmarka. Za scenografię do wierszalińskiego „Reportażu o końcu świata” otrzymała w 2007 roku nagrodę na XV Międzynarodowych Toruńskich Spotkaniach Teatrów Lalek. Dlaczego więc Ewelina Pietrowiak zdecydowała się na zgoła odmienną realizację? "Propozycję wyreżserowania tego spektaklu złożył mi Piotr Tomaszuk, z którym współpracowałam w Teatrze Wierszalin. Bardzo długo się wahałam. Nie widziałam siebie do końca w roli reżysera spektaklu teatru dziecięcego. Gdy dostałam do przeczytania tekst, moje wątpliwości zniknęły. Stwierdziłam, że jako widz, chciałabym zobaczyć ten tekst na scenie."

Dla mnie to jest swego rodzaju konfrontacja z dziecięcą wyobraźnią - posłuchaj, mówi Ewelina Pietrowiak. (787,12 KB)

Gdyby Ewelina Pietrowiak chciała tylko wiernie odtworzyć jedną z najbardziej znanych baśni Hansa Christiana Andresena powstałaby opowieść o cesarzu Chin, który żyje w najwspanialszym pałacu na świecie. Zewsząd otaczają go piękne przedmioty, które nadają mu poczucie boskości i wyższości nad innymi. Ze złudnego przekonania wyprowadza go jednak wiadomość o słowiku, którego śpiewu nie da się porównać z największymi bogactwami. Od tej chwili pragnieniem cesarza stanie się to, by słowik każdego dnia śpiewał tylko dla niego. W tym celu słowik zostaje zamknięty w klatce. Wszystko zmieni się gdy pewnego dnia, cesarz japoński prześle mu sztucznego, złotego ptaka, którego wystarczy nakręcić by mechanicznie śpiewał melodie. Cesarz ulegnie pięknu zewnętrznemu sztucznego słowika. Dopiero w momencie śmierci dostrzeże, jak złudne były uroki sztucznego słowika. Zrozumie, że nie wszystko co się tylko świeci, jest prawdziwym złotem.

Akcja w spektaklu Eweliny Piotrowiak będzie przebiegała nieco inaczej. Reżyserka sięgnęła bowiem po scenariusz, który na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena napisał Frantiśek Pavlićek, jeden z najwybitniejszych czeskich dramatopisarzy lat sześćdziesiątych. Pavlićek do tekstu Andersena dodał postacie dodatkowych urzędników oraz opis stosunków panujących na dworze. Przez ten zabieg tekst przypomina satyrę polityczną. Potwierdzeniem tego będzie także scenografia i kostiumy. 

Przez te wszystkie trudne zabiegi, zastanawiam się czy to jest spektakl tylko dla dzieci - posłuchaj. (557,25 KB)

Mój cesarz z przymusu będzie powściągliwy. Z mądrością patrzy na to co się dzieje wokół. Ale też jest taki. Zgadza się na układy. To polityczna sztuka - posłuchaj mówi Jacek Kiss. (834,38 KB)


Magdalena Zaliwska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

W teatralnym cudzysłowie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2008 09:46
William Szekspir zapisał w „Romeo i Julii” , że prawdziwa miłość jest wtedy, gdy jest niemożliwa. W „Lulu na moście” coś takiego się zdarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prapremiery w Bydgoszczy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2009 09:51
Teatry z Krakowa, Warszawy, Łodzi, Szczecina, Lublina, Gdańska przyjechały do Bydgoszczy na VIII Festiwal Prapremier, który rozpoczyna się dziś, 2 października. W programie nie zabraknie też spektakli wystawianych przez gospodarzy festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatralne zawirowania sezonu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 09:18
Sezon teatralny 2009/2010 trwa od września. Za nami kilka udanych premier, wiele zapowiadających się ciekawie tytułów jest w próbach. Na jakie spektakle warto zwrócić uwagę, a jakie można pominąć podpowiadają goście Tomasza Mościckiego w "Sezonie na Dwójkę" - Jacek Wakar i Janusz Majcherek
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tańczące improwizacje

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 14:01
Dziś w Warszawie rozpoczyna się 3. Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Tańca SIC! Jest on w całości poświęcony tańcu współczesnemu – jego improwizacji jak i improwizacji w tańcu.
rozwiń zwiń