X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Miłość w 2084 - WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2009 11:19
„Rok 1984” kojarzy się przede wszystkim z powieścią o totalitaryzmie. Młody reżyser Michał Siegoczyński zainspirowany tekstem George'a Orwella odkrył w nim silnie obecny wątek miłosny. Tak narodził się pomysła na spektakl „2084”, którego premiera odbyła się 21 lutego 2009 w Teatrze na Woli.
Audio

 

Francuski pisarz Frederic Beigbeder jest autorem tezy, że we współczesnym świecie miłość trwa trzy lata. Najpierw mamy rok namiętności, potem rok czułości, a na koniec rok nudy. W pierwszym roku mówimy: „Jeśli odejdziesz ode mnie, zabiję się",. W  drugim roku mówimy: „Jeśli ode mnie odejdziesz, będę cierpiał, ale sobie poradzę". W  trzecim roku mówimy: „Jeśli ode mnie odejdziesz, strzelę sobie szampana". Nikt was nie ostrzegał, że miłość trwa trzy lata. Cały miłosny spisek polega na tym dobrze strzeżonym sekrecie- twierdzi Beigbeder. W najnowszym spektaklu Michała Siegoczyńskiego „2084” teza ta znajduje rozwinięcie. Aleksandra Bednarz, która na scenie zagra Ją, powiedziała Polskiemu Radiu: "Po trzech miesiącach analiz, ciężkiej pracy nad spektaklem dochodzę do wniosku, że może tak być. Ta wizja mnie przeraża."

 

Fragment spektaklu i rozmowy z twórcami

Inspiracją, najpierw do napisania tekstu scenariusza, potem do wyreżyserowania spektaklu była dla Siegoczyńskiego ostatnia scena „Roku 1984" Georga Orwella, w której przedstawiony jest stan uczuciowy dwojga, kiedyś bliskich sobie osób. Kiedyś łączyła ich płomienna miłość, wzajemne zaufanie. Wszystko to zostało wyparte przez obojętność i lekceważenie. W powieści Orwella miłość zabrana została przez system totalitarny. Co zabiera ją dzisiaj? Dlaczego miłość dziś tak szybko się kończy? Te pytanie zdał sobie reżyser i, jak powiedział Polskiemu Radiu,  znalezienie odpowiedzi na nie jest bardzo trudne. „Nie wiem czy jest to nawet możliwe. Jest chyba w nas samych coś takiego, co tę miłość zabija. Kiedy analizowałem Orwella zrozumiałem, że związek Winstona i Julii od początku był bardzo przedmiotowy. Przypomina bardziej jego fascynację erotyczną, a nie jakieś silne uczucie. Chcę stawiać pytania w tym spektaklu, a nie udzielać odpowiedzi"- dodał reżyser. 

Premiera spektaklu miała miejsce 14 lutego 2009 r. w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. 21 lutego miała miejsce premiera w Teatrze na Woli w Warszawie. Na scenie zobaczymy Aleksandrę Bednarz i Krzysztofa Prałata.

KONKURS
Dla naszych czytelników czekają podwójne zaproszenia na spektakl w dniu 3 marca 2009 r. Pytanie konkursowe brzmi: Jaki tekst zainspirował Michała Siegoczyńskiego do wyreżyserowania spektklu?

Prawidłowe odpowiedzi należy przesyłać na adres: kultura.konkurs@polskieradio.pl
W tytule wiadomości należy podać tytuł spektaklu, w treści odpowiedź, imię i nazwisko. Ze zwycięzcami konkursu skontaktujemy się drogą mailową.

Michał Siegoczyński to jeden z najzdolniejszych reżyserów młodego pokolenia, a także aktor i filmowiec. Niemal każde jego dzieło to prawdziwe wydarzenie artystyczne. Najważniejsze realizacje teatralne to: „Jak zjadłem psa” Jewgienija Griszkowca (Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, 2004), „Wieje” (Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, 2004), „Taśma” Stephena Belbera (Teatr Stara Prochownia, 2005), „Uwaga, złe psy!” Remigiusza Grzeli (Teatr Wytwórnia w Warszawie, 2006), „...syn” (Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie, 2006), „Elling” wg powieści Ingvara Ambjørnsena (Teatr Nowy Praga, 2007), „HollyDay” wg Trumana Capote’a (Teatr Studio w Warszawie, 2008). W 2001 roku wyreżyserował film „Po”, thriller metafizyczny według własnego scenariusza.

Magdalena Zaliwska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Grający tekst

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2009 10:43
Po wspólnej pracy nad filmem „Tlen” Karolina Gruszka i Iwan Wyrypajew ponownie zdecydowali się na współpracę. Efekty będzie można poznać już 9 października w Teatrze na Woli, kiedy odbędzie się premiera spektaklu „Lipiec”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Lombard" - WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2009 15:45
Już jutro (21 sierpnia) w Teatrze na Woli rozpoczyna się 9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu. W programie festiwalu znalazły się przedstawienia z Francji, Rosji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych. Polskim akcentem będzie występ Teatru Mimo, który zaprezentuje pantomimę „Lombard”. Na naszych czytelników czekają podwójne zaproszenia na ten właśnie spektakl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z pamiętnika lekarki z warszawskiego getta

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 15:08
Aktorka Alina Świdowska zdecydowała się opowiedzieć o piekle wojny, które przeżyła jej matka Adina Blady-Szwajger. Premiera monodramu "I więcej nic nie pamiętam" odbędzie się dziś wieczorem w Żydowskim Instytucie Historycznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wygraj bilet na dwie strony nocy

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2009 09:31
W najbliższą sobotę (7 listopada)w warszawskim Teatrze na Woli zobaczyć będzie można dwa przedstawienia traktowane jako jedno wydarzenie. W pierwszej części będzie to „Patrz, słońce zachodzi” w reżyserii Bronisławy Nowickiej, w drugiej „Wariacje berhardowskie” w reżyserii Gabriela Gietzky'ego. Dla naszych czytelników mamy zaproszenia!
rozwiń zwiń