Kultura

Szalone życie Jesienina

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2009 07:00
Autorski spektakl Oleny Leonenko i Janusza Głowackiego, zainspirowany życiem i twórczością rosyjskiego poety Siergieja Aleksandrowicza Jesienina, można oglądać w Teatrze Ateneum.

Na cmentarzu Wagańkowskim, przy grobie rosyjskiego poety Siergieja Aleksandrowicza Jesienina, do dziś trwa wzruszający spektakl. Co dzień pojawiają się tam świeże kwiaty, poeci czytają swoje wiersze, palą się świeczki i modlą się kobiety. Wokół samobójczej śmierci Jesienina pojawiło się wiele znaków zapytania. Autorzy ostatnich publikacji na jego temat twierdzą, iż padł on ofiarą mordu politycznego. Rosjanie nazywają go męczennikiem Rosji. Jesienin prowadził życie, w którym główne role grały: poezja, alkohol, kokaina, i kobiety. Przez kilka lat związany był z Isadorą Duncan, z którą objechał Europę i Amerykę. Ich związek był zarazem namiętny i tragiczny, Jesienin bowiem osiągnął mistrzostwo w rujnowaniu życia sobie i najbliższym. Legendarną tancerkę doprowadził do finansowej, artystycznej i fizycznej ruiny.

- Mimo tego nawet wśród ateistów, był uważany za świętego- mówi Olena Leonenko.

- W wierszach Jesienina jest prawda i prostota. I to ona zachwyca najbardziej- dodaje Olena Leonenko.


Autorski spektakl Oleny Leonenko i Janusza Głowackiego, zainspirowany życiem i twórczością Jesienina, złożony jest z wierszy poety w tłumaczeniu Broniewskiego, Woroszylskiego i Pollaka. Olena Leonenko wykona m.in. utwory „Moskwa Karczemna”, „Czarny człowiek”, „List od Matki”, „Pieśń o Suce”.

- Pisanie muzyki do tego spektaklu, było dziwnym,  metafizycznym przeżyciem- wyjaśnia Olena Leonenko.


- Muzyka Oleny Leonenko jest w stanie przebić największe szlagiery- dodaje Janusz Głowacki.

Premiera spektaklu "Jesienin" odbyła się 27 listopada.

Olena Leonenko - urodzona w Kijowie, pieśniarka i kompozytorka. Od 1990 roku na stałe mieszka i tworzy w Polsce. Skomponowała muzykę do ponad 20 przedstawień teatralnych i telewizyjnych. Od ponad czterech sezonów w warszawskim Teatrze Ateneum spotyka się z widzami, w przedstawieniach: „Noc z Wertyńskim” i „Ech raz jeszcze raz...czyli taniec z pamięcią”. Była stypendystką Amerykańskiego Institute for Democracy in Eastern Europe i dwukrotną stypendystką Fundacji im. Stefana Batorego. W jej repertuarze jest ponad 500 ludowych pieśni rosyjskich, ukraińskich i polskich.

(na podst. audycji Wybieram Dwójkę)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Teatralne zawirowania sezonu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 09:18
Sezon teatralny 2009/2010 trwa od września. Za nami kilka udanych premier, wiele zapowiadających się ciekawie tytułów jest w próbach. Na jakie spektakle warto zwrócić uwagę, a jakie można pominąć podpowiadają goście Tomasza Mościckiego w "Sezonie na Dwójkę" - Jacek Wakar i Janusz Majcherek
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z teatrem?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2010 12:05
Czy aktorzy teatralni powinni występować w serialach i reklamach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezwzględny manipulator

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 10:13
„Judaszek” to nowa propozycja Teatru Ateneum. Spektakl jest adaptacją powieści „Państwo Gołowlewowie” Michaiła Sałtykowa-Szczedrina, którego mistrzem nazywał sam Fiodor Dostojewski. O spektaklu ze swoimi gośćmi: Izabellą Cywińską- dyrektor artystyczną Teatru Ateneum, Andrzejem Bubieniem- reżyserem spektaklu, Przemysławem Bluszczem- odtwórcą roli Porfirego, Piotrem Salaberem- twórcą muzyki i Jurijem Wasilkowem odpowiedzialnym za ruch sceniczny w "Rozdrożach kultury" rozmawiał Andrzej Matul.
rozwiń zwiń