Kultura

Teatralne Wertepy

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2010 14:29
Mimowie, cyrkowcy i ludowi muzycy ruszają w trasę. W ramach Festiwalu Wertep, będą występować w miasteczkach Pogranicza.

Organizatorom chodzi o powrót do tradycji teatrów jarmarcznych, które kiedyś działały na tym terenie. Dla mieszkańców Białowieży zagrają trupy teatralne z Ukrainy, Białorusi i Polski. Łącznie dadzą pięćdziesiąt przedstawień. W programie zarówno spektakle nawiązujące do tradycji komedii dell'arte, jak i przedstawienia wzorowane na średniowiecznych widowiskach misteryjnych. Walny Teatr z Polski pokaże inspirowane malarstwem Hieronima Boscha widowisko "Genesis". Stworzenie świata zostanie opowiedziane przy pomocy technik chińskiego teatru cieni oraz ruchomych, wodnych ekranów. 
                                                               
Lwowska grupa teatralna pokaże spektakl "Hiob" wzorowany na poemacie Karola Wojtyły. Biblijnej przypowieści, granej w plenerze, towarzyszyć będą efekty pirotechniczne.

Dla najmłodszych widzów wystąpi m.in. Kimbri Theatre z duńską baśnią "Kruk". To spektakl zainspirowany średniowieczną opowieścią o zaczarowanym kruku i zaklętej księżniczce. Polska grupa A3Teatr pokaże "Niesłychana rzecz po prostu" - opowieść wzorowaną na przygodach Pchły Szachrajki z wiersza Jana Brzechwy.

W trakcie Festiwalu Teatralnego Wertep odbywać się będą warsztaty teatralne. Zostaną sfilmowane i będą w przyszłości udostępniane wszystkim zainteresowanym stworzeniu własnej grupy teatralnej.

Program festiwalu na stronie http://www.wertepfestival.pl/. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep rozpocznie się 4 sierpnia. To jego druga edycja, w zeszłym roku spektakle obejrzało dwa tysiące osób.

(źr. usc, na podstawie materiałów prasowych)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Teatr w plenerze

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2009 15:44
W Gdańsku rozpoczyna się XIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych FETA. Tym razem teatry gościć będą w nieodkrytej dotąd części miasta - na Dolnym Mieście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr w tramwaju

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2010 12:27
Ci, którzy porzucili szczecińskie korki samochodowe i zdecydowali się na podróżowanie po mieście tramwajami będą mieli okazję zobaczyć fragmenty spektakli Teatru Współczesnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr w mieszkaniach

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 15:34
Działanie teatralne "X-Apartments", czyli "Mieszkania X" rozpoczną się dziś (17 czerwca)w Warszawie i potrwają do 20 czerwca.
rozwiń zwiń