Kultura

Warlikowski nie zachwycił Francuzów

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 09:06
Nowy Teatr zakończył cykl występów na scenie paryskiego Odeonu. "Koniec" wywołał dość mieszane reakcje francuskiej prasy i widzów, z których wielu nie wracało na widownię po antrakcie.
Audio

Recenzent z gazety "Libération" podkreśla, że rozumie zmęczenie, jakie w widzach wywołuje pierwsza część przedstawienia, bo choć widać w niej wyraźnie styl reżysera, choć wyczuwa się rytm, panowanie nad scenografią, choć aktorzy są znakomici - machina teatralna Warlikowskiego zdaje się poruszać do przodu - jak pisze "Libération" - tylko siłą inercji, jakby brakowało paliwa, którym powinien być dobry tekst.

W "Końcu" Krzysztof Warlikowski zawarł myśli zaczerpnięte m.in. z trzech tekstów: "Procesu" i "Myśliwego Grakchusa" Franza Kafki. z powieści J.M. Coetzeego "Elizabeth Costello".

Francuski krytyk pisze jednak, że ci, którzy wyszli, powinni żałować, bo druga część przedstawienia, "pełna inteligencji, melancholii i delikatności", jest znacznie lepsza.

- Bohaterowie docierają do sytuacji granicznej, stają przed bramą: prawa, życia, śmierci. Chcą zobaczyć, co jest po drugiej stronie, przejść tam, przedostać się. Stajemy przed tajemnicą. Umiemy wyobrazić ją sobie tylko naszą miarą, chcemy zamknąć ją w dostępnym nam języku, znanych doświadczeniach cielesności. Z tego choćby powodu jesteśmy skazani na klęskę - czytamy na stronie Nowego Teatru.

/

Na scenie przenosimy się w świat, którego klimat jest bardzo zbliżony do filmów Davida Lyncha. Występują Stanisława Celińska, Magdalena Cielecka, Mateusz Kościukiewicz, Maja Ostaszewska, Magdalena Popławska, Jacek Poniedziałek i Maciej Stuhr.

Trzeba podkreślić, że w zupełnie innym tonie pisze o "Końcu" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego dziennik "Le Monde". Gazeta podkreśla wysoki poziom aktorstwa. Krytyk "Le Monde" pisze o przedstawieniu będącym ciągiem scen następujących po sobie w rytmie filmowego montażu. Zdaniem gazety, Warlikowski "daje życie uczuciom, które dręczą każdego człowieka".

Posłuchaj relacji Polskiego Radia z Paryża, kliknij dźwięk "Krzysztof Warlikowski i Francuzi" po prawej stronie artykułu.


usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Warlikowski podzielił krytyków

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 10:37
Operę Igora Strawińskiego "The Rake’s Progress" w inscenizacji Krzysztofa Warlikowskiego publiczność w Berlinie przyjęta z uznaniem. Zdania krytyków były podzielone.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sezon teatralnych rozczarowań i zaskoczeń

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 13:17
- Rozczarował mnie spektakl „Persona. Ciało Simone” Krystiana Lupy oraz „Koniec” Krzysztofa Warlikowskiego – mówi krytyk teatralny Jacek Sieradzki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lucas Cranach lubił szokować

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 10:27
Cranach malował jednocześnie liczne erotyczne akty i oficjalne portrety renesansowych reformatorów Kościoła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Latające słonie i szalony animator

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 14:13
Władysław Starewicz czarował na kinowym ekranie. Latające słonie, zwierzęca orkiestra i szczury wyruszające w przejażdżkę automobilem - to tylko parę z tysięcy niezwykłych pomysłów polskiego artysty.
rozwiń zwiń