Kultura

Wacław Holewiński: nie jest rozstrzygnięte, dlaczego te wydarzenia miały miejsce

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 17:30
– Niektórzy historycy twierdzą, że 1905 rok to jest czwarte polskie powstanie. Niekoniecznie się z tym poglądem identyfikuję, natomiast był to niezwykle ważny rok w historii Polski – mówi Wacław Holewiński, autor książki "Pogrom 1905".
Audio
  • Co działo się w Warszawie w maju 1905 roku? (Trójkowy chuligan literacki)
Warszawa, ulica Miodowa po wybuchu bomby 19 maja 1905 roku. Jak zauważa Wacław Holewiński w tym okresie w mieście bomby wybuchały codziennie
Warszawa, ulica Miodowa po wybuchu bomby 19 maja 1905 roku. Jak zauważa Wacław Holewiński w tym okresie w mieście bomby wybuchały codziennieFoto: Polona.pl/domena publiczna

Wydawnictwo Zysk i S-ka Wydawnictwo Zysk i S-ka

Warszawa staje się miejscem makabrycznych wydarzeń: mieszkańcy miasta dokonują brutalnego samosądu na sutenerach i prostytutkach.  W tym samym czasie generał-gubernator warszawski Konstantin Maksymowicz po nieudanym zamachu na swoje życie ukrywa się w zegrzyńskiej twierdzy, z niepokojem śledząc zamieszki w podległym mu mieście. Czy był to spontaniczny zryw społeczny, mający przywrócić ład moralny w stolicy Kraju Nadwiślańskiego, czy przeciwnie – wyrachowana gra polityczna, odwracająca uwagę Polaków od radykalnych posunięć władz rosyjskich?

– Wchodzimy w świat brudu i przemocy, ale te wydarzenia nie są zmyślone. One miały miejsce. W maju najpierw ludność żydowska, a potem Polacy, zaczęli palić domy publiczne. Do dziś nie jest rozstrzygnięte, dlaczego te wydarzenia miały miejsce – podkreśla pisarz. 

Powieść Wacława Holewińskiego odkrywa mało znane wydarzenia z polskiej historii, na tle których rozgrywają się szemrane interesy warszawskiego półświatka, afery kryminalne, zamachy i romanse, możemy przeczytać na stronach wydawnictwa. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: 
Wacław Holewiński (autor książki "Pogrom 1905")
Data emisji: 5.05.2018
Godzina emisji: 16.08

kw/gs

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Cezary Harasimowicz i dzieje jego rodziny

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 11:00
Gość audycji, scenarzysta, dramaturg, aktor i pisarz opowiadał o swojej książce "Saga, czyli filiżanka, której nie ma".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twórczość Witkacego i stulecie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 17:00
Mateusz Matyszkowicz i jego gość na początku obchodów stulecia niepodległości przypomnieli postać Stanisława Ignacego Witkiewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najsłynniejsza subkultura XX wieku? "Punkowa historia punka"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 17:00
Punk – prawdopodobnie najważniejsza subkultura w XX wieku. Stany Zjednoczone na przełomie lat 60. i 70. spotkały się ze zjawiskiem, które do dziś wzbudza wielkie emocje.
rozwiń zwiń