JP II1979
Section01
1978
Wybór Karola Wojtyły na papieża
Więcej
1979
Pierwsza pielgrzymka do Polski
Więcej
1980
Wsparcie dla strajku w Stoczni Gdańskiej
Więcej
1981
Zamach na papieża
Więcej
1982
Kanonizacja bł. Maksymiliana Kolbego
Więcej
1983
Druga pielgrzymka do Polski
Więcej
1984
Zamordowanie ks. Jerzego Popiełuszki
Więcej
1985
Afryka po raz kolejny
Więcej
1986
Papież w żydowskiej synagodze
Więcej
1987
Trzecia pielgrzymka do Polski
Więcej
1988
Wizyta w Parlamencie Europejskim
Więcej
1989
Ocieplenie kontaktów Watykan-Warszawa
Więcej
1990
Oficjalne kontakty Watykan - ZSRR
Więcej
1991
Czwarta pielgrzymka do Polski
Więcej
1992
Wizyta w Afryce
Więcej
1993
Pielgrzymka na Litwę, Łotwę i Estonię
Więcej
1994
Apel o pokój na Bałkanach
Więcej
1995
Piąta pielgrzymka do Polski
Więcej
1996
Wizyta w Niemczech
Więcej
1997
Szósta pielgrzymka do ojczyzny
Więcej
1998
Wizyta na Kubie i w Nigerii
Więcej
1999
VII pielgrzymka do Polski
Więcej
2000
Trzecia tajemnica fatimska
Więcej
2001
Wizyta w świątyni muzułmańskiej
Więcej
2002
Ostatnia wizyta w Polsce
Więcej
2003
Beatyfikacja Matki Teresy z Kalkuty
Więcej
2004
Ostatnia zagraniczna pielgrzymka
Więcej
2005
Śmierć Jana Pawła II
Więcej
Section04

1979

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 22:00
"Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi!... Tej ziemi!" - powiedział Jan Paweł II w czasie mszy św. pontyfikalnej na pl. Zwycięstwa w Warszawie, 2 czerwca 1979.
Audio
  • - Pragnę, by owocem moich odwiedzin stała się jedność wewnętrzna mych rodaków, a także dalszy, pomyślny rozwój stosunków pomiędzy państwem a kościołem w mej umiłowanej Ojczyźnie - mówił Jan Paweł II po wylądowaniu na lotnisku Okęcie. (RWE, 2.06.1979)
Wizyta papieża Jana Pawła II w Polsce. Ojciec Święty przybywa na Plac Zwycięstwa. Warszawa. Czerwiec 1979
Wizyta papieża Jana Pawła II w Polsce. Ojciec Święty przybywa na Plac Zwycięstwa. Warszawa. Czerwiec 1979Foto: PAP/Zbigniew Matuszewski

Wszędzie witały go tłumy wiernych. Słynne słowa, które padły podczas mszy na ówczesnym placu Zwycięstwa w Warszawie, stały się wezwaniem do walki z komunizmem: "Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi!... Tej ziemi!". Jan Paweł II odwiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim, Nowy Targ i ponownie Kraków.

2 czerwca 1979, Warszawa – pierwszy dzień pielgrzymki

W sobotę, samolot z Janem Pawłem II startuje z Rzymu i bierze kurs na Warszawę. Po drodze zatacza duże koło nad Krakowem i o godz. 10.07 ląduje w Warszawie. We wszystkich kościołach w Polsce uderzają dzwony. Jan Paweł II na znak powitania klęka i całuje ziemię. W imieniu władz państwowych wita papieża Henryk Jabłoński, przewodniczący Rady Państwa PRL, a w imieniu Episkopatu – Prymas Polski Stefan kardynał Wyszyński. Z lotniska papież jedzie odkrytym samochodem – specjalnie do tego przygotowanym białym starem do katedry św. Jana Chrzciciela. O godz. 16 przybywa na Plac Zwycięstwa – miejsce pierwszej mszy świętej odprawionej przez Jana Pawła II. W homilii padają słowa, na które tłum wiernych reaguje piętnastominutową owacją: - "Chrystusa nie można wyłączyć z dziejów człowieka w jakimkolwiek miejscu na ziemi". Ojciec Święty kończy słowami: "Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi!... Tej ziemi!"

3 czerwca 1979, Warszawa – Gniezno – drugi dzień pielgrzymki

Żegnany w niedzielę przez tłum młodzieży czuwającej przez całą noc pod kościołem św. Anny, papież odlatuje do Gniezna. Ląduje w Gębarzewie. - Wszystkich witam i nikogo nie pomijam. Również przedstawicieli władz terenowych, służby porządkowej i milicji. Wszystkich! Królewski szczep Piastowy… Wszystkie polskie dzieci i całą młodzież… Papież przełamuje kordony służb porządkowych i wchodzi między ludzi. Kilkunastokilometrową trasę do Gniezna przejeżdża odkrytym samochodem, witany przez tysiące pielgrzymów.

4 czerwca 1979, Częstochowa – trzeci dzień pielgrzymki

O godz. 9.30 papieski helikopter ląduje na placu przed katedrą pod wezwaniem Świętej Rodziny. Stąd otwartym samochodem papież przejeżdża do klasztoru oo. Paulinów. Na Jasną Górę dostaje się nie przez bramę, ale białym trapem przerzuconym z wałów na pole jasnogórskie. - Spełnia się wola Maryi - jestem tutaj – mówi ze szczytu klasztoru. W czasie mszy św. papież dokonuje aktu zawierzenia Matce Boskiej Częstochowskiej Kościoła w Polsce i na świecie, a także Polski i całego świata. Wieczorem Ojciec Święty odmawia z wiernymi "Apel Jasnogórski". Modlitwę kończy wzruszającym śpiewem pieśni "Była cicha i piękna jak wiosna".

5 czerwca 1979, Częstochowa – czwarty dzień pielgrzymki

O godz. 7.30 fanfary jasnogórskie zwołują pierwszą tego dnia mszę św. z udziałem Ojca Świętego. Przybyły na nią siostry zakonne z całej Polski. Na godz. 10 prymas Wyszyński zwołał 169. Konferencję Plenarną Episkopatu Polski. Po raz pierwszy uczestniczy w niej najwyższy zwierzchnik Kościoła katolickiego. Ojciec Święty spotyka się też z Radą Naukową Episkopatu Polski. Po powitaniu ks. prof. Mariana Rechowicza papież mówi: - Jak się tak rozglądnę dobrze po tym towarzystwie, to widzę, że może któraś z obecnych tutaj osób mogła mi kiedyś postawić pałę…

6 czerwca 1979, Częstochowa – Kraków – piaty dzień pielgrzymki

Po homilii w Częstochowie do młodzieży seminaryjnej i studentów uczelni katolickich oraz spotkaniu z chorymi i ich opiekunami, papież spotyka się z pielgrzymką profesorów i studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tego dnia odprawia msze św. dla pielgrzymów z Górnego Śląska i Zagłębia. Homilie poświęca chrześcijańskiemu wymiarowi pracy. Na koniec mszy zwraca się do Ślązaków: - Proszę Was tylko, żebyście krzyknęli od Was do papieża przez te 1500 kilometrów: Szczęść Boże!

Potem papież rusza do Krakowa. - Muszę tam dolecieć jeszcze za widoku, żebyśmy gdzie nie zbłądzili.
Na lotnisko w podkrakowskich Balicach papież przylatuje ok. godz. 20. Bije Dzwon Zygmunta. Przy powitaniu Ojciec Święty żartuje: - Słyszałem, jak mówią, że papież uśmiecha się jak w telewizji, a ja bym wolał, żeby mówili, że papież uśmiecha się jak dawniej, w Krakowie.

Na ulice wyszedł cały Kraków. Papież przejeżdża otwartym samochodem do katedry na Wawelu, często przystaje, wita się z ludźmi. Z Wawelu, już w ciemnościach, przyjeżdża do swej dawnej rezydencji przy ul. Franciszkańskiej 3. Pod oknem tłum młodzieży śpiewem wywołuje go do okna. Papież przyłącza się do śpiewu.

7 czerwca 1979, Kraków – Kalwaria Zebrzydowska – Wadowice – szósty dzień pielgrzymki

Rankiem Ojciec Święty wyjeżdża z Franciszkańskiej i w drodze do Oświęcimia zatrzymuje się w Kalwarii Zebrzydowskiej i rodzinnych Wadowicach. W Kalwarii Zebrzydowskiej modli się przed obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej. W Wadowicach odwiedza parafię Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. W Oświęcimiu modli się w celi o. Maksymiliana Kolbego. Mszę odprawia z kapłanami – byłymi więźniami hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Papież mówi: - Przybywam, ażeby razem z wami, bez względu na to, jaka jest wasza wiara, jeszcze raz popatrzeć w oczy sprawie człowieka.

Wieczorem w Krakowie przy Franciszkańskiej 3 młodzież czeka na Jana Pawła II i podobnie, jak poprzedniego dnia, wywołuje go śpiewem do okna.

8 czerwca 1979, Kraków – Nowy Targ – siódmy dzień pielgrzymki

Ojciec Święty przylatuje do Nowego Targu. Wita go kardynał Franciszek Macharski. Po mszy papieski helikopter krąży nad Tatrami. O godz. 17 w katedrze na Wawelu papież uroczyście zamyka Duszpasterski Synod Archidiecezji Krakowskiej. Z Wawelu Jan Paweł II przejeżdża do sanktuarium na Skałce. Tu spotyka się ze światem kultury, nauki i sztuki. Na dziedzińcu sanktuarium, na dachach i drzewach gromadzi się młodzież. Papież odkłada kartkę z oficjalnym przemówieniem i rozmawia z młodymi ludźmi. Wspomina swoją młodość, śpiewa. Ze Skałki tłum wraz z papieżem rusza na Franciszkańską. - Jak byłem w Krakowie, to nigdy po oknach nie łaziłem, a teraz co się ze mną stało?

9 czerwca 1979, Kraków – Nowa Huta – Mogiła – ósmy dzień pielgrzymki

Papież rozpoczął dzień od spotkania z radą papieskiego Wydziału Teologicznego. O godz. 10 przemawia do chorych. Podchodzi do niepełnosprawnych na wózkach, przytula chore dzieci.

O godz. 11.40 papieski śmigłowiec ląduje w pobliżu opactwa oo. Cystersów w Mogile - Nowej Hucie. Tłumy wiernych zgotowały papieżowi niezwykłe owacje. Homilii przysłuchiwali się także kardynałowie: Joseph Ratzinger z Monachium, Franz Koenig z Wiednia, Joseph Gray z Edynburga, Frantisek Tomasek z Pragi.

Po południu Jan Paweł II modli się przy grobie rodziców i brata. Potem jedzie do Kościoła Mariackiego, gdzie czekają na niego siostry zakonne z Krakowa i archidiecezji. - Kto by mi tak pięknie śpiewał, gdyby was nie było? Bogu dzięki, że jesteście! Bogu dzięki!

O godz. 20 Ojciec Święty przemawia do przedstawicieli zagranicznych episkopatów, przybyłych do Krakowa. Pod oknem przy Franciszkańskiej 3 na swą ostatnią audiencję "okienną" czeka tłum rozśpiewanej młodzieży.

10 czerwca 1979, Kraków – dziewiąty dzień pielgrzymki

O godz. 10 hejnał z wieży Kościoła Mariackiego ogłasza przybycie papieża na krakowskie Błonia. Papież przez pół godziny objeżdża sektory wypełnione rekordową, blisko dwumilionową, rzeszą wiernych. Wokół ołtarza stoją kardynałowie i biskupi z całego świata. Słowa powitania wygłasza prymas Stefan Wyszyński i kard. Franciszek Macharski. W czasie homilii Ojciec Święty mówi: - Musicie być mocni mocą wiary, nadziei i miłości.

Po powrocie na Franciszkańską papież przemawia do dziennikarzy obsługujących pielgrzymkę – po polsku, francusku, włosku i angielsku.

Po tym spotkaniu papież odkrytym samochodem odjeżdża na lotnisko w Balicach. Wzdłuż całej trasy tłumy pozdrawiają  papieża. Na lotnisku Jan Paweł II wyraźnie wzruszony mówi: - Żegnam Polskę, żegnam Ojczyznę moją. Klęka i całuje ziemię. Ostatnim minutom na lotnisku towarzyszy przejmująca muzyka i śpiew górali: "Góralu, czy ci nie żal…" O godz. 17 samolot z Ojcem Świętym startuje w drogę powrotną do Rzymu.

***

Pozostałe wydarzenia:

1 stycznia 1979 roku w 12. Światowym Dniu Pokoju papież ogłosił orędzie "Osiągniemy pokój wychowując do pokoju", w którym czytamy: "Wielka sprawa pokoju między narodami wymaga współdziałania wszystkich mocy zawartych w sercu człowieka. Krótko przed śmiercią mój Poprzednik, Paweł VI, chciał je wyzwolić, usprawnić i wychować, wyznaczając jako hasło Światowego Dnia Pokoju na rok 1979 te słowa: Osiągniemy pokój wychowując do pokoju..."

W 1967 roku dał ideę Światowego Dnia Pokoju, w przekonaniu, że pokój jest sprawą wszystkich ludzi bez wyjątku i że każdy winien podjąć tę inicjatywę jak swoją własną. Od owej daty co roku specjalnym orędziem zapraszał tych, którzy dźwigają odpowiedzialność za los narodów i organizacji międzynarodowych, żeby wznowili i wyrazili publicznie to, co usprawiedliwia ich władzę, a mianowicie troskę o postęp i współżycie pokojowe ludzi wolnych, sprawiedliwych i złączonych braterską miłością. Najrozmaitsze wspólnoty spotykały się, aby wysławiać bezcenne dobro jakim jest pokój, i by umacniać swoją wolę obrony i służby na rzecz pokoju. Podejmuję z rąk mojego czcigodnego Poprzednika laskę pielgrzyma pokoju. Jestem przy Was, na tej samej drodze, z Ewangelią pokoju w ręku. "Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój". Zgodnie z ostatnim pragnieniem Pawła VI zapraszam Was do wspólnych obchodów Światowego Dnia Pokoju z początkiem 1979 roku".

6 stycznia 1979 Jan Paweł II udzielił swemu następcy w archidiecezji krakowskiej, ks. Franciszkowi Macharskiemu, sakry biskupiej. Tego dnia wyświęconych zostało 321 biskupów. Dzień później, 7 stycznia, w kaplicy Sykstyńskiej papież odprawił pierwszą mszę św. w języku polskim, transmitowaną przez Radio Watykańskie. Polskie msze były od tego momentu odprawiane i transmitowane we wszystkie niedziele i święta do początku 1997 roku. 24 stycznia 1979 do Watykanu przybył minister spraw zagranicznych ZSRR Andriej Gromyko. Spotkanie było kontynuacja dialogu Watykanu z Moskwą, zapoczątkowanego przez Pawła VI w 1966 roku.

Pierwsza pielgrzymka apostolska

W pierwszą zagraniczną podróż Ojciec Św. udał się 25 stycznia na Dominikanę, do Meksyku i na wyspy Bahama. Na lotnisku Santo Domingo na Dominikanie Jan Paweł II po raz pierwszy ucałował ziemię odwiedzanego kraju. Zapoczątkował w ten sposób zwyczaj, który stał się nieodłącznym elementem pielgrzymek. W Meksyku papież otworzył obrady III Konferencji Generalnej Rady Episkopatu Ameryki Łacińskiej w Puebli. Podróż była również symbolicznym początkiem "wojny" Jana Pawła II z teologią wyzwolenia. "Ta koncepcja Chrystusa jako polityka, rewolucjonisty, jako wywrotowca z Nazaretu, nie zgadza się z nauczaniem Kościoła", powiedział Ojciec Św. w Meksyku.

Papież udziala ślubu

Nie tylko wielka polityka, ale również sprawy zwykłych ludzi były bliskie papieżowi. 25 lutego w Kaplicy Paulińskiej w Watykanie miało miejsce niecodzienne wydarzenie: udzielił ślubu córce pracownika Zakładu Oczyszczania Miasta Vittorii Janni i robotnikowi Mario Maltese.

Jezus Chrustus odkupiciel człowieka

Pierwsza encyklika Jana Pawła II, "Redemptor hominis" o Jezusie Chrystusie Odkupicielu człowieka, została ogłoszona 4 marca 1979 roku.

Pontyfikat Jana Pawła II stał pod znakiem ekumenizmu i dialogu z przedstawicielami innych religii. Pierwszym sygnałem, świadczącym o otwartości papieża na inne wyznania było spotkanie z przedstawicielami organizacji żydowskich z całego świata, które odbyło się w sali Tronowej 12 marca. Ojciec Św. wygłosił na nim przemówienie zatytułowane "Braterski dialog".

Tysiąclecie chrześcijaństwa na Rusi Kijowskiej

Kolejnym przejawem ekumenizmu Jana Pawła II było orędzie z 3 kwietnia do ukraińskiego kardynała Josyfa Slipyja, które zapowiada obchody tysiąclecia chrześcijaństwa na Rusi Kijowskiej w 1988 roku i broni zasady powszechnej wolności religijnej.

"Odczujmy głęboko tę jedność, której uczestnikami było Dwunastu Apostołów" pisze 8 kwietnia 1979 Jan Paweł II w liście do biskupów, a w pierwszym liście do wszystkich kapłanów Kościoła na Wielki Czwartek przypomina o służebnej roli kapłaństwa. Cztery dni później Ojciec Św. odprawił Liturgię Wielkopiątkową w Bazylice św. Piotra i przewodniczył Drodze Krzyżowej w Koloseum.

Pierwsza msza beatyfikacyjna

29 kwietnia 1979 ma miejsce pierwsza msza beatyfikacyjna pontyfikatu Jana Pawła II. Beatyfikowani zostali Hiszpan Franciszek Coll Guirt, kapłan, dominikanin, założyciel Zgromadzenia Sióstr Dominikanek od Zwiastowania NMP i Francuz Jakub Dezydery Laval, kapłan ze Zgromadzenia Ducha Świętego od Najświętszego Serca Maryi, lekarz, misjonarz na wyspie Maurytius. W ciągu swego pontyfikatu Jan Paweł II ogłosił 1345 błogosławionych i 483 świętych. Dzień później arcybiskup Agostino Casaroli zostaje mianowany prosekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.

Audiencja dla kard. Wyszyńskiego

W maju papież spotykał się z przedstawicielami Polonii z 20 krajów i przyjął na audiencji kard. Stefana Wyszyńskiego, po czym udał się na pielgrzymkę apostolską do Włoch, odwiedzając Monte Cassino, gdzie 18 maja odprawił mszę św. na cmentarzu polskich żołnierzy w 35. rocznicę bitwy pod Monte Cassino.

31 maja miała miejsce beatyfikacja przez zatwierdzenie kultu Jadwigi, królowej Polski.

Pierwsza pielgrzymka do ojczyzny

2 czerwca rozpoczęła się druga zagraniczna pielgrzymka apostolska, której celem była Polska. Pielgrzymka odbyła się pod hasłem "Gaude Mater Polonia". Papież po raz pierwszy od wyboru na zwierzchnika Kościoła udał się do ojczyzny.  W czasie mszy św. pontyfikalnej na pl. Zwycięstwa w Warszawie wypowiedział słynne zdanie: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi". Ojciec św. odwiedził: Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim, Kraków, Nowy Targ i ponownie Kraków, skąd 10 czerwca odleciał do Rzymu.

30 czerwca 1979 podczas swego pierwszego konsystorza Jan Paweł II mianował czternastu nowych kardynałów, wśród których byli abp Franciszek Macharski i bp Władysław Rubin. W czasie pontyfikatu papież na 9 konsystorzach mianował 231 kardynałów i jednego in pectore.

Latem 1979 roku Jan Paweł II odbył kilka pielgrzymek apostolskich do Włoch, odwiedzając Canale d'Agordo, Belluno, Treviso, Nettuno, Albano, Loreto, Anconę, Grottaferratę i Pomezię. Przełom września i października, to pielgrzymka do Irlandii i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. 29 września w Dublinie Ojciec Św. odprawił mszę św. dla 300 tys. wiernych. Podróż po USA rozpoczęła się od Nowego Jorku, gdzie Jan Paweł II wygłosił przemówienie podczas 34. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych: "Godność osoby ludzkiej fundamentem sprawiedliwości i pokoju". Następnie udał się do Filadelfii i Des Moines, gdzie m.in. koncelebrował mszę św. dla ponad 800 tys. wiernych, spotykał się z Polonią w Chicago, a 6 października przybył do Waszyngtonu, gdzie był podejmowany przez prezydenta USA Jimmy`ego Cartera.

16 października 1979 - drugi rok pontyfikatu.

6 listopada 1979 papież zwołał kolegium kardynalskie na pierwsze od 400 lat plenarne posiedzenie konsultacyjne. Przemówił do 120 kardynałów, zgromadzonych w Auli Synodu w Watykanie, apelując o "Zespolenie w prawdzie i miłości dla urzeczywistnienia wskazań Soboru".

10 listopada 1979 w czasie posiedzenia Papieskiej Akademii Nauk Jan Paweł II wspomniał Alberta Einsteina w 100. rocznicę jego urodzin i wezwał do ponownego zbadania sprawy Galileusza. Wygłosił przemówienie: "Głęboka harmonia łączy prawdy naukowe z prawdami wiary".

Podróż papieska do Turcji

4. papieska podróż zagraniczna trwała od 29 do 30 listopada. Celem była Turcja. Jan Paweł II złożył m.in. wizytę patriarsze ekumenicznemu Dimitriosowi I, spotykał się z przedstawicielami prawosławnego Kościoła ormiańskiego, prawosławnego Kościoła syryjskiego oraz członkami Konferencji Episkopatu Turcji. W trakcie pielgrzymki opublikowano list apostolski "Inter sanctos", ogłaszający św. Franciszka patronem ekologów.

15 grudnia 1979 Kongregacja Nauki Wiary oświadczyła, że ks. Hansa Künga nie można uznać za teologa katolickiego. W czasie wizyty w Uniwersytecie Gregoriańskim Jan Paweł II wygłosił przemówienie na temat znaczenia teologii dla profetycznego posłannictwa Kościoła "Otwarcie teologii w odniesieniu do innych nauk".

28 grudnia 1979 papież mianował arcybiskupem Mediolanu Carla Marię Martiniego SJ, rektora Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego.

Na podst."Ilustrowanego kalendarium Wielkiego Pontyfikatu"

Więcej keyboard_arrow_down
Section08
Jan Żaryn: Jan Paweł II rozbudził nadzieje Polaków do tego, by Polska stała się niepodległa
Profesor, historyk, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2000–2003 członek Rady Programowej Fundacji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Antoni Dudek: Masowy udział Polaków w pielgrzymce w czerwcu 1979 był duchową delegitymizacją władzy komunistycznej
Profesor, politolog, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytety Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nagranie z 2011 roku.
Rafał Dyrcz: Oglądamy najważniejsze zachowane dokumenty, dotyczące zabezpieczenia przez SB pierwszej pielgrzymki. Kryptonim operacji "Lato 79"
Naczelnik Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów w Instytucie Pamięci Narodowej w Krakowie. Nagranie z 2011 roku.
Ks. Adam Boniecki: Życiorys papieża miał niezwykłą logikę
Generał zakonu marianów w latach 1993-2000, publicysta. W 1979 r. na życzenie Jana Pawła II przygotowywał polskie wydanie dziennika "L'Osservatore Romano" i został redaktorem naczelnym pisma (1979-1991). W latach 1999-2011 redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”. Nagranie z 2011 roku.
Section012
Pierwszy dzień pobytu
- Mimo próby oddzielenia tłumu od trasy przejazdu papieża z lotniska do katedry św. Jana, rozgrywały się wzruszające sceny - ludność stolicy i pielgrzymi przybyli tysiącami - relacjonował Tadeusz Nowakowski. (RWE, 2.06.1979)
"Wołam ja, syn tej ziemi i papież"
"Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi! - homilia Jana Pawła II na pl. Zwycięstwa w Warszawie. (PR, 2.06.1979)
Jedność Polaków
- Pragnę, by owocem moich odwiedzin stała się jedność wewnętrzna mych rodaków - mówił Jan Paweł II po wylądowaniu na lotnisku Okęcie. (RWE, 2.06.1979)
"Umiłowani rodacy"
- Dziękuję, żeście mnie zaprosili [...], obejmuję sercem każdego człowieka żyjącego na polskiej ziemi - mówił Jan Paweł II po wylądowaniu na lotnisku Okęcie. Relacja Tadeusza Nowakowskiego. (RWE, 2.06.1979)
O suwerenności narodu
- Słowo Ojczyzna posiada dla nas takie znaczenie pojęciowe i uczuciowe, którego zdaje się nie znają inne narody Europy i świata - te zwłaszcza, które nie doświadczyły takich jak nasz naród dziejowych strat, krzywd i zagrożeń - mówił papież w Belwederze. (RWE, 2.06.1979)
"Miej serce i patrzaj w serce"
- Człowieka trzeba mierzyć miarą wnętrza, trzeba mierzyć miarą sumienia, miarą ducha - mówił papież. (RWE, 3.06.1979)
"Związek mężczyzny i kobiety jest życiodajny"
- Od tego, jaka jest rodzina zależy naród, bo od tego zależy człowiek - kazanie Jana Pawła II do górali w Nowym Targu. (RWE, 8.06.1979)
O godności człowieka
- Od krzyża w Nowej Hucie zaczęła się nowa ewangelizacja, ewangelizacja nowego millenium - homilia Jana Pawła II wygłoszona do mieszkańców Nowej Huty. (RWE, 9.06.1979)
Jasna Góra, Wadowice, Auschwitz-Birkenau
Fragmenty homilii skierowanej do mieszkańców Zagłębia i Górnego Śląska. Wizyta w Wadowicach, przemówienie wygłoszone na terenie obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. (RWE, 7.06.1979)
Papież o pracy i rodzinie
- Praca ma dopomagać człowiekowi, aby stawał się lepszym. Aby mógł spełnić swoje ludzkie powołanie na tej ziemi, nade wszystko w tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, jaką jest rodzina - mówił Jan Paweł II w Częstochowie. (RWE, 6.06.1979)
Droga do wyzwalania człowieczeństwa
- Droga narodów i droga ludzkości to jest droga do wyzwalania człowieczeństwa, tego wielkiego potencjału możliwości ducha ludzkiego, umysłu, woli i serca - mówił papież w Częstochowie. (RWE, 6.06.1979)
Oświęcim jest sumieniem ludzkości
- Jest miejscem, którego nie można tylko zwiedzać, trzeba przy odwiedzinach pomyśleć z lękiem o tym, gdzie leżą granice nienawiści, granice zniszczenia człowieka przez człowieka - mówił Jan Paweł II. (RWE, 7.06.1979)
"Nie zniechęcajcie się"
Wizyta Jana Pawła II w Opactwie Cystersów w Mogile, fragment przemówienia do robotników z Nowej Huty, relacja z mszy na Błoniach krakowskich, pożegnanie na lotnisku w Balicach. (RWE, 9.06.1979)
Ameryka czeka na papieża
- Wasza Świątobliwość, Ameryka wita Cię z miłością - mówiła Rosalynn Carter, żona prezydenta Jimmy'ego Cartera na lotnisku w Bostonie, witając papieża w czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do USA. (RWE, 1.10.1979)
Niech żyje papież!
- John Paul II, he loves you - tak zaczął spotkanie z młodzieżą Jan Paweł II na Katolickim Uniwersytecie Ameryki. (RWE, październik 1979)
Naród, który respektuje wolność
- Na fundamentach wolności zbudowaliście naród, który respektuje godność osoby ludzkiej, który szanuje odpowiedzialność i rzetelną pracę, a prawo do wolności wyznania jest głęboko zakorzenione w waszej historii - mówił papież w Nowym Jorku. (RWE, 2.10.1979)
Jan Paweł II przemawia w ONZ
- Nigdy więcej wojny - fragmenty ponad godzinnego przemówienia Ojca św. wygłoszonego w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. (RWE, 2.10.1979)
Jan Paweł II w Stanach Zjednoczonych - wizyta w Filadelfii (cz.I)
- Każda rozumna istota ludzka jest wolna, kiedy decyduje sama o swoich poczynaniach, kiedy ma możność wyboru, wyboru zgodnego z przyrodzoną godnością. Wolność nigdy nie może tolerować gwałcenia praw innych - mówił Jan Paweł II w Filadelfii. (RWE, 3.10.1979)
Pozdrawiam wszystkich Polaków
Fragmenty sprawozdania dźwiękowego z mszy św. odprawionej przez Ojca Świętego przy polskim kościele pod wezwaniem Pięciu Braci Męczenników w Chicago. (RWE, 4.10.1979)
Pozdrawiam cię, piękna Ameryko!
- Wy jesteście przyszłością świata, jutro należy do was - mówił Jan Paweł II na spotkaniu z młodzieżą w Bostonie. (RWE, 5.10.1979)
Witaj w Białym Domu!
- Niech będzie Bóg pochwalony - powiedział po polsku prezydent USA Jimmy Carter, witając papieża przed wejściem do Białego Domu w Waszyngtonie. (RWE, 6.10.1979)
Pierwsze irlandzkie kroki Jana Pawła II
Po wyjściu z samolotu Ojciec Święty zaskoczył witającą go delegację. Przed powitaniem z przedstawicielami Irlandii ukląkł i ucałował ziemię. Ten gest nie tylko wzbudził podziw, ale także zaskoczył świadków tego wydarzenia. (RWE, 29.09.1979)
Usłyszałem głos Irlandczyków
- Jak święty Patryk usłyszałem głos wołających mnie Irlandczyków. I przybyłem do Was, do Was wszystkich w Irlandii - takie słowa Ojciec Święty skierował do wiernych zebranych w stolicy Irlandii. (RWE, 30.09.1979)
Jan Paweł II w Canale d'Agordo
- Postanowiłem przyjechać do was, skąd pochodził, gdzie się wychował i wykształcił Jan Paweł I - mówił Jan Paweł II do mieszkańców Canale d'Agordot. (RWE, 26.08.1979)
Jan Paweł II w Irlandii
Relacja wysłanników Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa z podróży papieża do Irlandii. (RWE, 1979)
Section016