Redakcja Programów Katolickich

Zmarł kardynał Józef Glemp, Prymas Senior

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 17:16
W środę odszedł do wieczności kardynał Józef Glemp, Prymas Polski w latach 1981-2009, arcybiskup metropolita warszawski w latach 1981 – 2007.
Audio
  • Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz wspomina Prymasa seniora, kardynała Józefa Glempa.
Kardynał Józef Glemp
Kardynał Józef GlempFoto: Przemysław Goławski /PR

Postaci Prymasa seniora poświęcona była audycja Familijna Jedynka, na antenie Programu I w niedzielę, w godz. 6:00 - 9:00.
Prymas na trudne czasy, który musiał zmagać się z wolnością i jej wyzwaniami, uosobienie współczesnej historii Polski - tak zmarłego w środę kardynała Józefa Glempa wspominają ludzie Kościoła, byli prezydenci, politycy, urzędnicy i działacze społeczni. W audycji mówiliśmy o znaczeniu Kardynała Józefa Glempa dla Kościoła, dla Polski.
Ur. 18 grudnia 1929 w Inowrocławiu, zm. 23 stycznia 2013 w Warszawie. Polski biskup rzymskokatolicki, doktor obojga praw, biskup diecezjalny warmiński w latach 1979–1981, arcybiskup metropolita gnieźnieński w latach 1981–1992, arcybiskup metropolita warszawski w latach 1981–2006, prymas Polski w latach 1981–2009, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w latach 1981–2004, kardynał prezbiter w latach 1983–2013, arcybiskup senior archidiecezji warszawskiej w latach 2006–2013. Kawaler Orderu Orła Białego.
Gośćmi audycji byli:
Marcin Przeciszewski – KAI, Leszek Rysak – historyk IPN

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w sobotę mszą świętą w warszawskim kościele ss .wizytek, gdzie miało miejsce czuwanie modlitewne wiernych.

W niedzielę o godz. 9.00 w bazylice św. Krzyża sprawowana była msza święta przy trumnie Prymasa Seniora. Przewodniczył jej będzie kardynał Kazimierz Nycz. O godz. 16.00 mszę św. żałobną koncelebrować będą kapłani Archidiecezji Warszawskiej, pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, abp. Celestino Migliore. Homlię wygłosi abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Po mszy św. kondukt żałobny z ciałem zmarłego przejdzie Krakowskim Przedmieściem do  archikatedry  św. Jana Chrzciciela, gdzie wierni będą mogli modlić się do godz 22.00.

W poniedziałek o godz 11 rozpoczną się główne uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego. Homilię wygłosi Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk. Ciało kard. Glempa spocznie w krypcie archikatedry, obok sarkofagu Prymasa Augusta Hlonda.

„Caritati in iustitia – Dla miłości przez sprawiedliwość – to biskupie zawołanie towarzyszyło mu przez całe życie i wyznaczało sposób myślenia, wartościowania, dokonywania wyborów, podejmowania decyzji i kierunki duszpasterskiego działania. (..) miłość Boga i Kościoła, troska o życie i godność każdego człowieka sprawiały, że był apostołem jedności, a nie rozłamu; zgody, a nie konfrontacji; wspólnego budowania pomyślnej przyszłości w oparciu o przeszłe, podniosłe i bolesne doświadczenia Kościoła i Narodu. Kontynuując dzieło Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w stałej łączności i duchowej więzi z Papieżem Janem Pawłem II, z wielką rozwagą podchodził do rozwiązywania wielu spraw i problemów w życiu politycznym, społecznym i religijnym Polaków.” – napisał  o zmarłym w telegramie kondolencyjnym, skierowanym na ręce kard. Kazimierza Nycza,  papież Benedykt XVI.

Czytaj także

Zły stan zdrowia kard. Glempa. "Proszę o modlitwę"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 12:20
Stan zdrowia prymasa seniora kardynała Józefa Glempa pogorszył się - poinformował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prymas Glemp pochylał się nad każdym człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 08:02
Prymas senior, kardynał Józef Glemp nie żyje. Zmarł w środę wieczorem w szpitalu w wieku 83 lat. Kardynał Glemp chorował na nowotwór płuc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienie o prymasie: on zmieniał Kościół!

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 13:30
- Kardynał Józef Glemp przeprowadził Kościół w nowe tysiąclecie - mówił w Jedynce ksiądz Witold Kawecki, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papież: kardynał Glemp był apostołem zgody!

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 17:04
W telegramie do metropolity warszawskiego Kazimierza Nycza papież wspomina Prymasa Seniora jako "apostoła jedności i zgody".
rozwiń zwiń