Redakcja Programów Katolickich

Meksyk i fenomen Maryi z Guadalupe

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2015 16:00
2 grudnia 1531 r. na wzgórzu Tepeyac, nieopodal meksykańskiej stolicy, 57-letni Indianin Juan Diego dostąpił objawienia Matki Bożej. To wydarzenie zmieniło oblicze Ameryki. Dziś znajduje się tam sanktuarium Matki Bożej.
Audio
Pielgrzym w drodze do Matki Bożej z Guadalupe
Pielgrzym w drodze do Matki Bożej z GuadalupeFoto: Sylwia Mróz/PR

Bazylika Matki Bożej z Guadalupe jest największym sanktuarium maryjnym na świecie. Świątynia w Meksyku przypomina wielki, okrągły namiot wznoszony dawniej na pustyniach. Podobny do tego, jaki Bóg polecił wznieść Mojżeszowi u stóp góry Synaj. Na szczycie świątyni jest wielki krzyż, którego podstawą jest litera M - oznaczająca Maryję oraz Meksyk. Wewnątrz na centralnym pilastrze znajduje się cudowny obraz Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe.

W wizerunku jest zaś zaszyfrowanych wiele tajemnic, które mogli odczytać nie tylko niegdyś Aztekowie, ale i współcześni ludzie nauki. - Na obrazie Maryja ma na sobie suknię, która symbolizuje ziemie, okryta jest płaszczem, który przypomina niebo, zaś gwiazdy narysowane na płaszczu idealnie odwzorowują mapę nieba z 12 grudnia 1531 r. z godziny 6.45 – dokładnie w czasie objawienia - opowiada Grzegorz Górny, autor książki „Sekrety Guadalupe”, w audycji Familijna Jedynka, w radiowej Jedynce.

Od tego czasu przybywa tu rocznie 14 milionów pielgrzymów z całego świata, szczególnie podczas odpustu i urodzin Matki Bożej 12 grudnia. Dlatego też bazylika została pobudowana w tak dużych rozmiarach. Jest w stanie pomieścić 20 tys. pielgrzymów. 

- Być w tym miejscu to wyjątkowe przeżycie. Każdy modli się tu po swojemu. Jedni uczestniczą we Mszach Świętych, inni korzystają z sakramentów, od 8 grudnia do Bożego Narodzenia można tu spotkać Indian tańczących dzień i noc przed bazyliką, co dla nich jest formą modlitwy – powiedział o. Tomasz Szyszka misjonarz werbista, który mieszkał kilka lat w Guadalupe tuż przy sanktuarium. – Mówi się, że nie ma Meksykanina, który nie byłby Guadalupano, czyli czcicielem Maryi. Wielu Meksykanów, którzy są ewangelikami, protestantami czy świadkami Jehowy, których wiara nie uznaje Maryi, twierdzi, że są Guadalupano i mają bliski stosunek do Matki Bożej.

Meksykanie mają też zupełnie inne podejście do świętych. - Traktują ich jako swoją rodzinę. Mimo, że upłynęło setki lat od istnienia państw prekolumbijskich, wciąż brak tu jest rozdziału sacrum od profanum. Święci są obecni w ich życiu, podczas obchodów świąt kościelnych okazują swoją prawdziwą radość. Wówczas nie da się ich okiełznać, bo świętują na swój sposób – powiedziała Teresa Walendziak etnolog, amerykanista, wykładowca akademicki.

Największy wyraz swojej radości Meksykanie okazują 12 grudnia, czyli w dzień urodzin Matki Bożej. - To święto całej republiki, pod wizerunkiem Madonny wywieszane są flagi. Świętuje się wtedy w każdej fabryce, sklepie, środkach transportu - opowiada ks. Artur Stawasz, werbista autor pracy naukowej o Guadalupe. - Księża mają wtedy dużo pracy, bo każda dzielnica chce mieć wtedy Mszę Świętą ku czci Matki Bożej.

Jak zauważa ks., Artur Stawasz, spotkanie św. Juana Diego z dziewicą z Guadalupe było momentem zwrotnym w ewangelizacji Ameryki. - Matka Boża pokazała, że jest tak samo matką dla Indian, jak i dla Europejczyków oraz to, że w nowej religii jest miejsce dla wszystkich kultur. Dla azteckiego imperium był to początek nawracania się na chrześcijaństwo, które w konsekwencji objęło całą Amerykę Centralną i Południową – dodaje werbista.

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia, zapraszają Mariola i Maciej Orłowscy.

***

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadził: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 15.03.2015 r.

Godzina emisji: 06.00

 

kawa

 

 

Czytaj także

Papież jedzie do Meksyku i na Kubę

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 16:37
Czy wizyta Benedykta XVI będzie miała znaczenie dla sytuacji w tych krajach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meksykanie pielgrzymują do Matki Bożej z Guadalupy

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 21:22
Pieszo, na rowerach i na motorach - miliony pątników pielgrzymują w Meksyku do Matki Bożej z Guadalupe, która objawiła się tam 481 lat temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O. Tasiemski: pielgrzymka to często próba nadrobienia zaległości

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 13:00
Jak wyjaśnił w radiowej Jedynce ojciec Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej, potrzeba pielgrzymowania rodzi się z jakiegoś niepokoju.
rozwiń zwiń