Redakcja Programów Katolickich

Narodziny Zbawiciela

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2012 23:00
Z Ewangelii według św. Łukasza - Łk 2,1-14
Audio
  • Homilia wygłoszona przez abp Józefa Michalika w dniu 24 grudnia 2012 r. podczas mszy św. - Pasterki - o godz. 24.00 w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela w Przemyślu
Fragm. fresku w kaplicy Excelsis Deo na Polu Pasterzy w Betlejem
Fragm. fresku w kaplicy Excelsis Deo na Polu Pasterzy w BetlejemFoto: Magdalena Matasek/PR

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta.

Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna.

Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.

W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoim stadem. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu; dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”.

I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami:

„Chwała Bogu na wysokościach,

a na ziemi pokój

ludziom, w których ma upodobanie”.

Czytaj także

Dzisiaj w Betlejem

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2012 07:00
- Zatrzymamy się najpierw przy Polu Pasterzy, miejscu, które tradycja starochrześcijańska podaje jako miejsce pierwszego objawienia wieści, że w mieście Betlejem narodził się Zbawiciel - mówił w reportażu z Ziemi Świętej ks. prof. Waldemar Chrostowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boże Narodzenie w Betlejem. Setki turystów

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2012 08:26
Chcą spędzić Boże Narodzenie w miejscu narodzin Jezusa Chrystusa. Są też wśród nich Polacy. Specjalnie dla nich już w czerwcu otwarto polski konsulat honorowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święta w Betlejem. "Tutaj narodził się Chrystus"

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2012 07:18
Uroczysta Pasterka w kościele świętej Katarzyny rozpocznie w poniedziałek w nocy obchody Bożego Narodzenia w Betlejem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tysiące chrześcijan świętowały w Betlejem

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2012 09:43
Tysiące chrześcijan świętowały wigilię Bożego Narodzenia na placu Żłóbka w Betlejem, na Zachodnim Brzegu Jordanu, w miejscu uznawanym przez tradycję za punkt narodzenia Jezusa Chrystusa.
rozwiń zwiń