Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Powrót do czasów Grzesiuka

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 14:13
Już po raz czwarty organizatorzy Festiwalu Grzesiuka zapraszają do tanecznego upamiętnienia barda warszawskiej ulicy. O tym wydarzeniu w "Poranku Dwójki" porozmawiamy z jednym z artystów, Heńkiem Małolepszym. 
Plakat 4. Festiwalu Grzesiuka
Plakat 4. Festiwalu GrzesiukaFoto: mat. pras.

Festiwal Grzesiuka zacznie się 11 maja w Parku Sieleckim w Warszawie. Wszystkie jego odsłony mają przenosić nas do najlepszych momentów z czasów swojego patrona. Jak zapowiadają organizatorzy, przydadzą się kaszkiety, letnie sukienki i dobre buty do tańca. W planie są koncerty, spotkania, warsztaty i potańcówki, wśród występujących - Pablopavo i Ludziki, Grupa Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej Karuzela czy Heniek Małolepszy, który odwiedzi nas o 9.25.

Poranne spotkanie zaczniemy zaś od podróży w Pieniny, do Krościenka nad Dunajcem, gdzie od ponad dziesięciu lat działa Stowarzyszenie Artystów Pienińskich. Zrzesza ono twórców pokazujących piękno tego regionu. Kilku z nich poznamy już o 7.50.

O 8 rekomendacje kulturalne przedstawi dramatopisarka i dramaturg Elżbieta Chowaniec, po 8.10 o swojej historii i repertuarze opowiedzą członkinie Zespołu Śpiewaczego z Kawęczyna.

O 8.35 przeniesiemy się na Majówkową Pohulankę Radomską, czyli cykliczne spotkanie z muzyką tradycyjną z okolic Przystałowic Małych. Szczegóły o 8.35 przedstawi organizator Czesław Pióro. 

Taneczną ofertę na majowy weekend przygotowali też entuzjaści balfolku, którzy o 9.10 zaproszą na drugą Krakowską Balfolkową Majówkę.

Folkową Płytą Poranka do zdobycia w naszej zabawie będzie "Stypa komedianta", debiutancki album zespołu Kirszenbaum. Nie zabaraknie też naszych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią", a także przeglądu prasy i tygodników: o 7.20 i 8.20.

***

Na "Poranek Dwójki" w sobotę (4.05) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Piotr Kędziorek.

at/mko

Zobacz więcej na temat: folk kultura ludowa
Czytaj także

Muzeum Dziejów Tylicza zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 17:00
Muzeum mieści się w budynku dawnego ratusza i składa się z kilku sal wystawienniczych z pamiątkami i przedmiotami codziennego użytku, które ilustrują dawne życie i zwyczaje mieszkańców tej miejscowości. Część eksponatów przekazali sami mieszkańcy ze swoich prywatnych zbiorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelszczyzna: Śpiewająco i z przytupem

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 18:30
Na Lubelszczyźnie zakończyły się warsztaty muzyczne „Śpiewająco i z przytupem. Międzypokoleniowe spotkania wokalne i muzyczne”. W ciągu roku w czterech różnych lubelskich wsiach spotykali się ludzie w różnym wieku, aby wspólnie odkrywać tradycje śpiewacze swoich miejscowości.
rozwiń zwiń