Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Nowy Rok

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 19:00
Dr Barbara Ogrodowska opowiada o polskich zwyczajach noworocznych.
Audio
  • Dr Barbara Ogrodowska opowiada o polskich zwyczajach noworocznych. (Dwójka/Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W tradycji polskiej Nowy Rok był czczony zwykle nabożeństwami w kościele, nie miał wielkiego znaczenia, ponieważ elementy witania roku pojawiały się już w Wigilię: już wtedy życzono, aby cały przyszły rok przebiegał dla wszystkich zdrowo, pomyślnie i dostatnio.

Nowy Rok był powtórzeniem niektórych zwyczajów wigilijnych, w niektórych domach jadano wieczerzę podobna do wigilijnej, z tym że nie dzielono się opłatkiem i nie obowiązywał post. Potem na drugi dzień pobożne osoby chodziły do kościoła, żeby przyjąć błogosławieństwo boże na nowy rok. Wielkiego umocowania w tradycji polskiej sam pierwszy stycznia nie ma. Ponieważ było to uznane święto religijne i państwowe, wolne od pracy, ludzie, szczególnie na wsi odwiedzali się i częstowali przysmakami, które zostały jeszcze ze świąt. Było dużo chleba, ciasta, różnego rodzaju wędlin. Tym wszystkim można było raczyć gości, śpiewać kolędy i razem cieszyć się z nowego roku.

Uważano, że w Nowy Rok należy włożyć na siebie coś nowego, żeby nowe dobra spływały na cały dom. Ubodzy korzystali ze szczodrości, która towarzyszyła temu okresowi, po kweście chodzili kolędnicy. Zwłaszcza na południu Polski, na ziemiach sądeckich, krakowskich przychodziły tzw. nowolęcięta albo szczodraki. Byli to chłopcy z bardzo biednych rodzin, którzy wygłaszali zawsze pochlebne gospodarzom wierszyki. Gospodyni dawała im zawsze coś do dobrego. Była to jedyna okazja, żeby do biednych domów dotarło trochę dobrej jakości jedzenia. Jeśli zostali potraktowani źle, odchodzili od domu, krzycząc: "Będziemy rozgłaszali, że nam tutaj nic nie dali". Opina publiczna się liczyła, bo nie było honorowe nie wspierać biednych w okresie świątecznym.

A co to są draby? Posłuchaj naszego nagrania.

***

Tytuł audycjiAbecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Barbara Ogrodowska

Data emisji: 29.12.2018 

Godzina emisji: 8.50

gs/at

Zobacz więcej na temat: antropologia folklor
Czytaj także

Dożynki, czyli święto ciężkiej pracy

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2018 08:15
- Dożynki były wielkim świętem urządzanym po zakończeniu najważniejszych prac polowych, w nagrodę za dobrze wykonaną ciężką pracę i za zbiór zbóż, które decydowały o losach ludzkiej egzystencji - mówiła w "Abecadle etnografa" dr Barbara Ogrodowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wigilijne potrawy

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 19:00
O tym, co zwyczajowo stawiano niegdyś na polskich stołach wigilijnych, opowiada dr Barbara Ogrodowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzech Króli – święto objawienia się Boga światu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 13:50
- Święto Trzech Króli, święto Objawienia Pańskiego, zwane Epifanią, jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich, starszym niż Boże Narodzenie - opowiadała dr Barbara Ogrodowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wesele

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 17:00
 - Wesele rozpoczynało się osobno w grupach dziewcząt, nie kobiet, od wieczoru panieńskiego. Jednocześnie drugi nurt obchodów rozpoczynał się u młodego, który zbierał kawalerów - mówiła prof. Anna Zadrożyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matki Boskiej Gromnicznej

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 09:00
- W tradycji ludowej gromnica bronić miała ludzi i ich domostwa przed groźnymi żywiołami, a przede wszystkim przed burzą, uderzeniem pioruna i ogniem - opowiadała dr Barbara Ogrodowska. - Uważano, że posiada moc odwracania gromów i błyskawic i stąd wzięła się jej ludowa nazwa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adwent, czas oczekiwania

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 14:00
- Wzięty od łacińskiego adventus, oznaczającego przyjście, Adwent to czterotygodniowy czas przygotowań do wielkiego święta, Bożego Narodzenia. Sięga aż IV wieku - mówiła w audycji etnograf, dr Barbara Ogrodowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc Kupały, czyli pochwała życia

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 09:00
23 czerwca, w wigilię św. Jana obchodzono Sobótkę, Kupałę, Kupalnockę - na polanach leśnych i na miedzach rozpalano wtedy ogniska, wokół których bawili się młodzi ludzie. W jaki sposób? O tym opowiadała dr Barbara Ogrodowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niedziela Palmowa

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 10:00
Niedziela Palmowa w Polsce jest nazywana Niedzielą Kwietną albo Wierzbną i jest bardzo uroczystą niedzielą Wielkiego Postu, obchodzoną na tydzień przed Wielkanocą - tłumaczyła dr Barbara Ogrodowska.
rozwiń zwiń