Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Wesele

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 17:00
 - Wesele rozpoczynało się osobno w grupach dziewcząt, nie kobiet, od wieczoru panieńskiego. Jednocześnie drugi nurt obchodów rozpoczynał się u młodego, który zbierał kawalerów - mówiła prof. Anna Zadrożyńska.
Audio
  • O weselu mówi prof. Anna Zadrożyńska (Dwójka/Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Svetlana Kramar

Dziewczęta rzadko się upijały, natomiast wieczory kawalerskie słynęły z tego, że alkoholu na nich używano - opowiadano, że dla kurażu, bo mężczyzna boi się tej obcej baby, która go zaprowadzi do kościoła, nawet jeżeli zna ją bardzo dobrze.

Osobnym tematem rozważań w kulturze polskiej jest problem pokładzin i dziewictwa panny młodej. Skwitować to można tak, że ważniejsze w kulturze kierowanie się wyobrażeniami niż rzeczywistością. U podstaw nowego związku miały leżeć pewne przekonania: dziewczyna zawsze była przyzwoita, kontakt cielesny z mężczyzną nawiązywała dopiero po zawarciu związku małżeńskiego lub, jeżeli to były pokładzinowe weseliska, to właśnie w tę noc.

Sam ślub traktowano jako przysięgę z odwołaniem się do pozaświatowej mocy: przed ołtarzem ksiądz błogosławił młodych, symbolicznie splatał ich dłonie i nakładał obrączki. Po tym młodzi wychodzili z kościoła, już razem, w odróżnieniu do tego, że do środka wchodzili osobno. 

jak wyglądała uczta weselna w kulturze polskiej? Czemu służył obrzęd symbolicznego przeniesienia rzeczy małżonków do gospodarstwa? Jakie przeszkody musiała pokonać panna młoda w drodze do oblubieńca? Te i wiele innych ciekawostek - w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycjiAbecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: prof. Anna Zadrożyńska

Data emisji: 12.01.2019 

Godzina emisji: 8.50

gs/at

Zobacz więcej na temat: folklor antropologia
Czytaj także

Kultura masowa, czyli kultura dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 08:03
W "Abecadle etnografa" dr Ewa Klekot tłumaczyła, skąd w atnropologii wzięło się pojęcie "kultura masowa" i co ono dzisiaj oznacza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrzędy przejścia

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 08:09
- Pierwszym, który zbadał obrzędy przejścia, był francuski antropolog Arnold van Gennep. Pokazał, że takie obrzędy obecne są w każdej grupie i każdej kulturze - tłumaczyła w audycji etnolog dr Maria Małanicz-Przybylska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tabu

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 15:43
- Jesli chcemy się zorientować, co jest tabu, to powinniśmy pomysleć o tym, co nas brzydzi, co wydaje nam sie wstrętne. Tabu nakłada się na miejsca, w których nie należy grzebać - opowiadała w "Abecadle etnografa" dr Ewa Klekot.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siła magii, cz.1

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 09:00
- W świecie zachodnim nigdy nie cieszyła się szczególną aprobatą, kojarzona raczej z szarlatanerią, herezją i szatańskimi sztuczkami - mówiła dr Maria Małanicz-Przybylska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemna moc kobiecości

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 17:09
Kobieta - jednocześnie symbol obcości i swojskości, zagrożenia i bezpieczeństwa - zajmuje szczególne miejsce w ludowych mitach i przekonaniach - pisała prof. Anna Zadrożyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powitanie wiosny

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 10:50
- Zima była dawniej bardzo trudna do przeżycia nawet dla zamożnych, bo mróz, brak żywności żywności i choroby zbierały wtedy swoje żniwo - mówiła dr Barbara Ogrodowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niedziela Palmowa

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 10:00
Niedziela Palmowa w Polsce jest nazywana Niedzielą Kwietną albo Wierzbną i jest bardzo uroczystą niedzielą Wielkiego Postu, obchodzoną na tydzień przed Wielkanocą - tłumaczyła dr Barbara Ogrodowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest kultura?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 10:00
Antropolodzy do dziś spierają się, na ile istnieje coś takiego jak "kultura". Dlaczego? To tłumaczyła znawczyni tematu dr Ewa Klekot.
rozwiń zwiń