X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Wesele

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 17:00
Wesele rozpoczynało się osobno w grupach dziewcząt, nie kobiet, od wieczoru panieńskiego. Jednocześnie drugi nurt obchodów rozpoczynał się u młodego, który zbierał kawalerów.
Audio
  • O weselu mówi prof. Anna Zadrożyńska (Dwójka/Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Svetlana Kramar

Dziewczęta rzadko się upijały, natomiast wieczory kawalerskie słynęły z tego, że alkoholu na nich używano - opowiadano, że dla kurażu, bo mężczyzna boi się tej obcej baby, która go zaprowadzi do kościoła, nawet jeżeli zna ją bardzo dobrze.

Osobnym tematem rozważań w kulturze polskiej jest problem pokładzin i dziewictwa panny młodej. Skwitować to można tak, że ważniejsze w kulturze kierowanie się wyobrażeniami niż rzeczywistością. U podstaw nowego związku miały leżeć pewne przekonania: dziewczyna zawsze była przyzwoita, kontakt cielesny z mężczyzną nawiązywała dopiero po zawarciu związku małżeńskiego lub, jeżeli to były pokładzinowe weseliska, to właśnie w tę noc.

Sam ślub traktowano jako przysięgę z odwołaniem się do pozaświatowej mocy: przed ołtarzem ksiądz błogosławił młodych, symbolicznie splatał ich dłonie i nakładał obrączki. Po tym młodzi wychodzili z kościoła, już razem, w odróżnieniu do tego, że do środka wchodzili osobno. 

jak wyglądała uczta weselna w kulturze polskiej? Czemu służył obrzęd symbolicznego przeniesienia rzeczy małżonków do gospodarstwa? Jakie przeszkody musiała pokonać panna młoda w drodze do oblubieńca? Te i wiele innych ciekawostek - w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycjiAbecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: prof. Anna Zadrożyńska

Data emisji: 12.01.2019 

Godzina emisji: 8.50

gs/at

Zobacz więcej na temat: folklor antropologia

Czytaj także

Kultura masowa, czyli kultura dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 08:03
W "Abecadle etnografa" dr Ewa Klekot tłumaczyła, skąd w atnropologii wzięło się pojęcie "kultura masowa" i co ono dzisiaj oznacza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrzędy przejścia

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 08:09
- Pierwszym, który zbadał obrzędy przejścia, był francuski antropolog Arnold van Gennep. Pokazał, że takie obrzędy obecne są w każdej grupie i każdej kulturze - tłumaczyła w audycji etnolog dr Maria Małanicz-Przybylska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tabu

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 15:43
- Jesli chcemy się zorientować, co jest tabu, to powinniśmy pomysleć o tym, co nas brzydzi, co wydaje nam sie wstrętne. Tabu nakłada się na miejsca, w których nie należy grzebać - usłyszeliśmy w "Abecadle etnografa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siła magii

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 09:00
W świecie zachodnim nigdy nie cieszyła się szczególną aprobatą, kojarzona raczej z szarlatanerią, herezją i szatańskimi sztuczkami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemna moc kobiecości

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 17:09
Kobieta - jednocześnie symbol obcości i swojskości, zagrożenia i bezpieczeństwa - zajmuje szczególne miejsce w ludowych mitach i przekonaniach. Jakie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powitanie wiosny

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 10:50
- Zima była dawniej bardzo trudna do przeżycia nawet dla zamożnych, bo mróz, brak żywności żywności i choroby zbierały wtedy swoje żniwo - mówiła dr Barbara Ogrodowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedziela Palmowa

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 10:00
Niedziela Palmowa w Polsce jest nazywana Niedzielą Kwietną albo Wierzbną i jest bardzo uroczystą niedzielą Wielkiego Postu, obchodzoną na tydzień przed Wielkanocą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest kultura?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 10:00
Antropolodzy do dziś spierają się, na ile istnieje coś takiego jak "kultura". Dlaczego? To tłumaczyła znawczyni tematu dr Ewa Klekot.
rozwiń zwiń