Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Szamanizm

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 11:00
- Szamanizmem nazywa się zespół praktyk i wierzeń, które charakteryzują się tym, że praktykujący je szaman wchodzi w odmienny stan świadomości - w "Abecadle etnografa" tłumaczyła dr Ewa Klekot.
Audio
  • Szamanizm - opowiada dr Ewa Klekot (Poranek Dwójki/Abecadło Etnografa)
Szaman. Mongolia
Szaman. MongoliaFoto: Shutterstock

 Szamanizm jako zjawisko jest nierozerwalnie związany z odmiennymi stanami świadomości. Odmienne stany świadomości człowiek może osiągać za pomocą substancji rozmaitego pochodzenia, jak i za pomocą takich praktyk jak taniec czy ćwiczenia oddechowe. Chodzi o uzyskanie doświadczenia mistycznego. Wejście w ten stan świadomości jest kluczowe, bo pozwala oderwać się od swojego ciała, zyskać inny ogląd rzeczywistości i stać się innym bytem. Ten rodzaj praktyk w antropologii nazywa się animizmem, który od XIX wieku podkreśla, że wszystko ma duszę a cały świat należy do grupy istot, które współtworzą go i człowiek jest tylko jedną z nich. Drzewa, kamienie, ryby, jaguary – wszystkie one to "ludy" tego świata, a człowiek nie jest jego koroną, ale częścią wielkiego organizmu.

Zapraszamy do odsłuchania nagrania.

***

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Ewa Klekot

Data emisji: 11.05.2019 

Godzina emisji: 8.50

gs


Czytaj także

Taniec, czyli ruch niezwykły

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 13:49
- Ruch jest dla człowieka czymś naturalnym. Taniec to też ruch, ale jednak niecodzienny, specyficzny - opowiadała w "Abecadle etnografa" dr Ewa Klekot.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emic i etic - dwa sposoby badania kultury

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 09:00
- Emic i etic to para terminów, która podkreśla podejście badawcze, ale też sposób analizy i interpretacji wybrany przez badacza kultury. Terminy te wywodzą się z językoznawstwa, w latach 50. XX wieku stworzył je amerykański lingwista Kenneth Picke - tłumaczyła dr Maria Małanicz-Przybylska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Księżyc, gwiazdy i komety

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 09:00
- Księżyc to dziwaczny wędrowiec po nocnym niebie o zmiennym obliczu i niepokojącym, zimnym świetle, wkradający się podstępnie do ludzkich domostw. Budził więc dwojakie uczucia - pisała w książce "Świętowania polskie. Przewodnik po tradycji" prof. Anna Zadrożyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemna moc kobiecości

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 17:09
Kobieta - jednocześnie symbol obcości i swojskości, zagrożenia i bezpieczeństwa - zajmuje szczególne miejsce w ludowych mitach i przekonaniach - pisała prof. Anna Zadrożyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Systemy wartości

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 09:00
- Bardzo długo w antropologii mówiono o zjawisku, które nazywano wartościami kulturowymi. Oznaczały one wartości współdzielone przez grupę, oznaczały również wartości zewnętrzne w stosunku do ludzi - mówiła w "Abecadle etnografa" dr Ewa Klekot.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kult

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 10:00
- Cultus po łacinie oznacza cześć, hołd, uwielbienie przedmiotu kultu. Pokazuje to relacje podmiotowo-przedmiotową, czyli jest ktoś lub coś, co jest przedmiotem kultu i musi być ktoś, kto jest podmiotem ten kult uprawiającym - mówiła w "Abecadle etnografa" dr Ewa Klekot.
rozwiń zwiń