Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Jerzy. Święty od zadań specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 10:00
Na całym świecie antropolodzy nie odkryli społeczności, w której nie byłoby dowodów na istnienie miłości romantycznej. Z powagi roli, jaką pełni w życiu człowieka, doskonale zdawał sobie sprawę żyjący w III wieku kapłan rzymski Walenty.
Audio
  • Św. Jerzy, patron od zadań specjalnych. Opowiada Łukasz Ciemiński (Ciemiński i wszyscy święci)
Św. Jerzy obraz na szkle, autor nieznany, Dolny Śląsk, lata 30. XX wieku  Św. Jerzy obraz na szkle, Marta Walczak-Stasiowska, 2021
Św. Jerzy obraz na szkle, autor nieznany, Dolny Śląsk, lata 30. XX wieku / Św. Jerzy obraz na szkle, Marta Walczak-Stasiowska, 2021Foto: ze zbiorów Łukasza Ciemińskiego

Św. Jerzy urodził się około roku 280 na terenach, które dzisiaj mieszczą się w granicach Turcji. Dzień Świętego Jerzego to święto narodowe obchodzone w Anglii 23 kwietnia jako święto patrona kraju. Z Wielką Brytanią miał jednak najprawdopodobniej niewiele wspólnego, był za to hrabią, żołnierzem armii rzymskiej, a także należał do osobistej straży cesarza Dioklecjana. Jako rycerz odmówił prześladowania chrześcijan, więc zginął śmiercią męczeńską poprzez ścięcie głowy. Wkrótce zaczął być czczony jako męczennik i szybko zaczęły się pojawiać legendy oraz fantastyczne opowieści związane z jego osobą… Vide - walka ze smokiem!

Świętego Jury obertasy i mazury

Dzielne usposobienie świętego rycerza, zwanego w Cerkwi prawosławnej Zwycięzcą, jakoś w umiarkowanym stopniu licuje z metrum obertasów i mazurów, a jednak! Okazuje się bowiem, że oprócz wojowania z groźnym smokiem w obronie czci niewieściej lubo muzykował. Szczególnie upodobał sobie obertasy, przez które napytał sobie nie lada biedy - opowiada Łukasz Ciemiński.


Walka św. Jerzego ze smokiem. Fragment polichromii z kościoła św. Michała Archanioła w Dębnie Walka św. Jerzego ze smokiem. Fragment polichromii z kościoła św. Michała Archanioła w Dębnie

Jerzy stał się patronem rycerzy, żołnierzy, ludzi mających związek z bronią i walką – rusznikarzy, zbrojmistrzów, puszkarzy, kawalerzystów, wojsk pancernych, a także rolników, skautów i harcerzy. W 1222 roku został patronem Anglii. Jest orędownikiem podczas epidemii, zwłaszcza trądu oraz w chorobach skóry.

23 kwietnia zarówno Jerzy jak i Wojciech mają swój dzień. Ze świętem Jerzego i Wojciecha związanych było wiele zwyczajów i praktyk o agrarnym oraz magicznym charakterze. Jeszcze na początku XX wieku w północno-wschodniej Polsce tego dnia odprawiano święto wiosny: obchodzono pola i obnoszono wokół nich chleb i sól zawinięte w płótno oraz specjalnie pieczone „korowajczyki”, które toczono po polu – po wschodzącym życie, aby szybko i bujnie wzrastał. Zaklinano zboże tymi słowami: „Gdzie korowaj chodzi, tam żytko się rodzi”. Ze względu jednak na wspomnienie patrona Polski, Wojciecha, w polskich kościołach Jerzy ma swój dzień 24 kwietnia.

***

Po więcej felietonów dotyczących świąt zapraszamy do naszej zakładki świętujemy.

Czytaj także

Karnawał

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 01:00
Czas zabaw trwających od Nowego Roku, albo od święta Trzech Króli do środy popielcowej, albo przez ostatni tydzień lub tylko trzy ostatnie – i dlatego najbardziej szalone i hulaszcze – dni przed Popielcem, nazywano w Polsce zapustami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pod patronatem świętego Walentego

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 00:01
W tradycji polskiej święty Walenty był patronem chorych i ich opiekunem w czasie zarazy. Wspierał cierpiących na podagrę, ale głównie osoby dotknięte chorobami układu nerwowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc świętojańska

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2023 06:00
Obchody świętojańskie były niegdyś wielkim świętem powitania lata, obchodzonym w okresie letniego przesilenia, z 23 na 24 czerwca.
rozwiń zwiń