Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Michał Żak: muzyka tworzy się między ludźmi, przez płaski ekran tego nie zrobimy

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 10:00
- Myślę, że ludzie będą grać koncerty, szukać kontaktu z publicznością, drugim muzykiem. Muzyka traci, jeśli tego kontaktu nie ma. Wszystkiego nie da się zrobić przez monitor i mikrofon podłączony do komputera - mówił muzyk.
Audio
Michał Żak w swoim domu.
Michał Żak w swoim domu.Foto: mat. pras.

- Epidemia zastała mnie w wielkim pędzie zawodowego życia, z Tęgimi Chłopami zaczęliśmy pracę nad nową płytą, płytą familijną - mówił, opisując swoją sytuację w kontekście pandemii koronawirusa. Zapowiedziana płyta ma dotyczyć życia codziennego i spraw aktualnych. - Cała ta praca została zamrożona, ale tylko do jakiegoś momentu. Początek zamknięcia potraktowaliśmy jako dobry urlop, ale do pracy już wróciliśmy, bo możliwości techniczne pozwalają nam na to - potwierdził artysta.

Odwołane koncerty to w jego przypadku także przesunięte na przyszły rok koncerty z międzynarodowym składem Maisha. To, że wszystko zeszło do internetowego podziemia, zgrało się ze zmianą w prywatnym życiu Michała Żaka. - Zostałem tatą córeczki. Nowy potomek to bardzo wyjątkowy, specyficzny czas, a teraz jestem obecny przy rodzinie akurat w tym momencie. Nie pamiętam, żebym dwa miesiące był w domu. Kolejny plus to to, że mieszkam na wsi, a ziemia potrzebuje uwagi. W końcu mogłem się więc skupić na pielęgnacji i obsiewaniu ogrodu. Kontakt z przyrodą działa. 

Artysta wykorzystuje możliwości techniczne, aby pracować, ale twierdzi, że to nie wystarcza. - Wszystkiego nie da się zrobić przez monitor i mikrofon podłączony do komputera. Muzyka tworzy się między ludźmi i z reguły tak jest, że najlepsze sytuacje tworzy się jeden obok drugiego, patrząc na siebie, reagując. Przez płaski ekran tego nie zrobimy.

***

Rozmawiała: Patrycja Zisch

Data emisji: 14.05.2020

Godzina misji: 20.10

Wyemitowano w audycji "Tu jest muzyka".

at


Czytaj także

Mateusz Smoczyński: nie znam lepszej biografii niż "Ja, Urbanator"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 08:00
- Główną przyczyną, dlaczego ta książka jest aż tak interesująca, jest oczywiście bujne życie Michała Urbaniaka. Jednak gdyby nie sposób, w jaki Andrzej Makowiecki to opowiedział, cała historia na pewno byłaby mniej barwna i wciągająca - mówił w Dwójce skrzypek znany m.in. z zespołu Atom String Quartet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paula Kinaszewska i Bartłomiej Woźniak: jesteśmy wolnymi strzelcami, te instytucje ratują nam skórę

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 20:00
- Zostaliśmy w bardzo trudnej sytuacji, jesteśmy wolnymi strzelcami, nie mamy dodatkowych etatów, lecz zajmujemy się tylko i wyłącznie muzyką - mówili muzycy zespołu WoWaKin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Kołodziej: nie da się zastąpić bezpośredniego spotkania z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 17:00
Wieloletnia skrzypaczka, nyckelharpistka i wokalistka zespołów tworzących lubelskie środowisko folkowe, Orkiestry św. Mikołaja i Odpustu Zupełnego, przyznaje, że dla jej zespołów izolacja to bardzo trudny czas paraliżujący próby. 
rozwiń zwiń