Historia

Lubelskie. Odnaleziono część zaginionej kolekcji sztuki starożytnej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 05:45
W Kluczkowicach w powiecie opolskim w województwie lubelskim odnaleziono część zaginionej kolekcji starożytnych dzieł sztuki rodziny Kleniewskich. To m.in. figurki przedstawiające bogów rzymskich i egipskich.
Faktyczna praca archeologa wygląda inaczej, niż w tekstach kultury
Faktyczna praca archeologa wygląda inaczej, niż w tekstach kulturyFoto: Elnur/Shutterstock

Są wykonane z brązu i pochodzą najprawdopodobniej z pierwszego tysiąclecia przed naszą erą. Artefakty były własnością ziemiańskiej rodziny Kleniewskich. Majętny ród posiadał obszerne dobra na Lubelszczyźnie obejmujące około 13 tys. hektarów i liczne folwarki. Jak udało się ustalić, figurki nabyła prawdopodobnie Maria Kleniewska podczas swojej podróży do Egiptu w 1904 roku.


Posłuchaj
00:27 12338530_1.mp3 - Posążki zwierząt, ludzi, bóstw były dość popularne przez cały okres istnienia cywilizacji egipskiej. Były związane z obrzędami religijnymi - wyjaśniała Agnieszka Stachyra z biura Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. (IAR, 4.05.2023)

 

Bezcenne figury odnalazł jeden z mieszkańców. Figury przedstawiają egipskiego boga Ozyrysa i rzymskiego boga Bachusa.

Posłuchaj
00:29 lubelskie - figurki - IAR.mp3 - Jedno ze znalezisk to brązowe popiersie. Na pierwszy rzut oka kobiece, ale analizy wykazały, że jest to popiersie Bachusa, boga rzymskiego, które jest elementem trójnogu - wskazuje dr Łukasz Miechowicz z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. (IAR, 4.05.2023)

 

- Identyczny zabytek znajduje się obecnie w British Museum. Został znaleziony w XVIII wieku pod Wezuwiuszem przez lorda Hamiltona, którego kolekcja dała podwaliny pod British Museum - mówił dr Łukasz Miechowicz. 

Podczas przeszukiwania tego terenu przez archeologów i detektorystów odnaleziono jeszcze jedną egipską figurkę Ozyrysa oraz fragment paradnej, bogato zdobionej broni białej sprzed kilkuset lat.

Znaleziska były przechowywane do II wojny światowej w pałacu w Kluczkowicach. Po wojnie ich losy były nieznane.

Figury trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.


IAR/Łukasz Grabczak/PR Lublin/bm

Czytaj także

Lubelskie. Obok wieży w Stołpiu odkryto pozostałości większej budowli

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 05:40
Badania archeologów dowodzą, że strażnica była elementem zespołu budynków. Jego pierwotne przeznaczenie ginie w mrokach dziejów. Niewykluczone, że znajdowała się tu samotnia ruskiej księżnej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelskie. XVII-wieczna moneta z Meksyku znaleziona pod Hrubieszowem

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 05:40
Srebrna moneta znaleziona w ubiegłym tygodniu na polu we wsi Czerniczyn w powiecie hrubieszowskim najprawdopodobniej została wybita w pierwszej połowie XVII-wieku w Meksyku - podał Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na polu pod Biłgorajem znaleziono narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 05:40
Pochodzące z trzeciego tysiąclecia przed naszą erą narzędzia krzemienne zostały odkryte przez mieszkańca Dereźni Solskiej. Ze wstępnych oględzin wynika, że znaleziono wiórowiec służący jako nóż lub sierp oraz drapacz do oczyszczania i obróbki skór zwierzęcych.
rozwiń zwiń