Historia

Lubelskie. XVII-wieczna moneta z Meksyku znaleziona pod Hrubieszowem

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 05:40
Srebrna moneta znaleziona w ubiegłym tygodniu na polu we wsi Czerniczyn w powiecie hrubieszowskim najprawdopodobniej została wybita w pierwszej połowie XVII-wieku w Meksyku - podał Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski.
Monetę odnalazł pasjonat historii.
Monetę odnalazł pasjonat historii.Foto: Facebook/Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków; Shutterstock

Monetę znalazł pasjonat historii z Hrubieszowa Tomasz Gryniewicz, który prowadził na polu poszukiwania z wykorzystaniem wykrywacza metali.

- Natrafiłem, jak mi się początkowo wydawało, na kawałek blachy. Po umyciu wodą stwierdziłem, że może to być cenne znalezisko i zawiadomiłem o nim konserwatora zabytków - powiedział PAP.

Konserwator na Facebooku napisał, że wykonaną ze srebra i nieco spatynowaną monetę znalazca przekazał do zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Poinformował, że moneta posiada nietypowy, wieloboczny kształt i mechaniczne przetarcia oraz niejednolitą grubość - od 1 mm do 3 mm. "Jej średnica wynosi 3,6 cm w najszerszym miejscu i 3,4 cm w najwęższym" - napisał.

Początkowo sądzono - podał Kopciowski - że jest to piracka moneta z rejonu Morza Karaibskiego, wybita przez Anglików na Antylach za panowania królowej Elżbiety I ze srebra zdobytego pod koniec XVI w. na hiszpańskiej armadzie przez korsarza kapitana Francisa Drake’a. Jednak ostania analiza znaleziska dokonana przez dr. Jacka Feduszkę z Muzeum Zamojskiego wskazuje na hiszpańskie pochodzenie monety, która miała zostać wybita w pierwszej połowie XVII w. w Meksyku za panowania króla Hiszpanii Filipa IV. "Jest to odkrycie bardzo zaskakujące i nietypowe" - napisał konserwator.

Zagadką pozostaje, stwierdził Gryniewicz, skąd moneta wzięła się na przypadkowym polu.

- W okolicy Hrubieszowa poszukiwacze odnajdują głównie rosyjskie kopiejki, łuski z I i II wojny światowej. Dużo jest zabytków z okresu cesarstwa rzymskiego, co może sugerować, że w pobliżu funkcjonowała duża osada - wyjaśnił. Wyraził nadzieję, że jego znalezisko po przebadaniu trafi do Muzeum w Hrubieszowie.

PAP/bm

Czytaj także

Lubelskie. Obok wieży w Stołpiu odkryto pozostałości większej budowli

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 05:40
Badania archeologów dowodzą, że strażnica była elementem zespołu budynków. Jego pierwotne przeznaczenie ginie w mrokach dziejów. Niewykluczone, że znajdowała się tu samotnia ruskiej księżnej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Bielsku-Białej odnaleziono fundamenty XVIII-wiecznego ratusza

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 05:40
Podczas prac ziemnych prowadzonych na terenie centralnego placu Białej Krakowskiej, czyli historycznej dzielnicy Bielska-Białej, natrafiono na fragmenty murów. Są to prawdopodobnie pozostałości po dawnym, XVIII-wiecznym ratuszu miejskim. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bielsko-Biała. Odkryto wyroby z brązu i żelaza. "Mogą być najstarsze na tych ziemiach"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 05:40
Wyroby z brązu i żelaza sprzed 2600 lat odkryli archeolodzy podczas badań w rejonie podbielskich Kobiernic i Porąbki. Bogusław Chorąży z działu archeologii bielskiego Muzeum Historycznego powiedział PAP, że to mogą być najstarsze przedmioty na tych ziemiach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolin. Odnaleziono kolejne pozostałości po osadzie wikingów

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 05:50
Drewniane elementy konstrukcji osadniczych, a także fragmenty ceramiki i narzędzi, w tym doskonale zachowaną drewnianą zdobioną łyżkę odkryto podczas prac archeologicznych w Wolinie. Prace te są związane z budową drogi S3 Świnoujście-Troszyn.
rozwiń zwiń