Historia

Świętujemy pobicie Bolszewików

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2011 09:00
Rekonstrukcje walk z Armią Czerwoną, parady wojskowe, pokazy broni, występy orkiestr i specjalne pokazy w muzeach będą towarzyszyły obchodom 91 rocznicy zwycięstwa nad Armią Czerwoną.

Szarżę ułanów i ataki artyleryjskie będzie można zobaczyć niedzielę w Ossowie podczas rekonstrukcji walk rozegranych w tym miejscu w 1920 r. podczas bitwy warszawskiej. Stolica uczci święto w poniedziałek uroczystą odprawą wart i festynem żołnierskim na pl. Piłsudskiego.

- W tym roku w związku z zalaniem łąki, gdzie zwykle odbywała się rekonstrukcja, odbędzie się ona na nieco mniejszym terenie bezpośrednio w Ossowie. Nowym elementem będzie przybliżenie genezy wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. i bitwy warszawskiej. W tym celu zostanie zainscenizowana rozmowa Lenina z dowódcą Frontu Zachodniego w tej batalii Michaiłem Tuchaczewskim. Później odbędzie się już właściwa rekonstrukcja działań bojowych - czterech ataków m.in. artyleryjskich z użyciem efektów pirotechnicznych, szarży ułanów, spalenia wsi przez bolszewików oraz inscenizacja szpitala polowego i tragicznej śmierć ks. Ignacego Skorupki - opowiada  reżyser inscenizacji Andrzej Michalik.Na zakończenie rekonstrukcji planowane jest odtworzenie kontruderzenia kawalerii polskiej znad Wieprza. W inscenizacji, która zorganizowana zostanie wczesnym popołudniem, ma wziąć udział ok. 120 członków grup rekonstrukcyjnych z całego kraju i ok. 50-60 koni, a także okoliczni mieszkańcy i harcerze.

Obchody rocznicowe w Ossowie rozpoczną się już w sobotę. Na ten dzień zaplanowano otwarcie XII Mistrzostw Polski Formacji Kawaleryjskich, festyn i koncert. 14 sierpnia oprócz inscenizacji odbędzie się modlitwa i apel poległych przy krzyżu pamięci ks. Ignacego Skorupki oraz msza św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych celebrowana przez metropolitę warszawsko-praskiego Henryka Hosera. W dniu następnym będzie miał m.in. miejsce koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dziecięcego zespołu ze szkoły polskiej z białoruskiego Grodna, XIII Zawody Militari, zakończenie XX Międzynarodowego Półmaratonu Ulicznego "Cud nad Wisłą" i zawody hippiczne.

Główne obchody rocznicy bitwy warszawskiej w stolicy zaplanowano na poniedziałek. Rano w katedrze polowej Wojska Polskiego odbędzie się msza św. za ojczyznę. Później zostaną złożone kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego koło Belwederu, a na dziedzińcu odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, nominacji generalskich i pożegnanie generałów kończących zawodową służbę. W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta odprawa wart połączona z apelem pamięci oręża polskiego i składaniem wieńców. We wszystkich tych uroczystościach uczestniczyć ma prezydent Bronisław Komorowski.

Przed odprawą wart zaplanowano pokaz musztry paradnej i występy orkiestr wojskowych. Później na pl. Piłsudskiego, w Ogrodzie Saskim i na pl. Teatralnym odbędzie się festyn żołnierski, podczas którego będzie można zobaczyć czołgi Leopard 2, PT-91 Twardy i KTO Rosomak oraz indywidualne wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy. W znajdującym się obok sportowym miasteczku będzie można spróbować swoich sił m.in. w letnim curlingu, na ergometrach wioślarskich czy na równoważni.

Dzień otwarty z okazji rocznicy przygotowuje na poniedziałek także stołeczne Muzeum Wojska Polskiego. W siedzibie muzeum przy al. Jerozolimskich i w podlegającym mu Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Forcie Czerniakowskim zaplanowano tego dnia prezentację broni ciężkiej i statków powietrznych, wyposażenia jednostek specjalnych Wojska Polskiego oraz uzbrojenia średniowiecznych rycerzy. Pod tablicami upamiętniającymi Polaków walczących na terenie Fortu zostaną także złożone kwiaty.
91. rocznicę bitwy warszawskiej uczci także podwarszawski Radzymin. 14 sierpnia odbędzie się apel poległych przy pomniku żołnierzy 28. pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej. Dzień później zaplanowano m.in. X Zlot Motocyklowy "MotoCud", uroczysty apel przy radzymińskim pomniku Wincentego Witosa, mszę św. oraz apel poległych na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 r.

Podczas niedzielnych rocznicowych uroczystości w podstołecznych Markach zostanie odprawiona msza św. w intencji żołnierzy pułku Strzelców Wileńskich, obrońców Strugi, obecnie dzielnicy Marek. Wieczorem na cmentarzu parafialnym przy mogile żołnierzy 1920 r. zaplanowano apel pamięci, oddanie salwy honorowej i złożenie wieńców.
Walki pod Ossowem rozpoczęły się rankiem 14 sierpnia 1920 r. i trwały niemal do południa. Rozegrały się w ramach bitwy warszawskiej, która zatrzymała bolszewików na przedpolach stolicy i stanowiła przełom w przebiegu wojny polsko-bolszewickiej. Działania wojenne trwały jeszcze do października 1920 r.; Rosjanie zostali odepchnięci aż do linii Dniepru. Kończący wojnę Traktat Ryski, podpisany w marcu 1921 r., określał polską granicę na wschodzie. Bitwa warszawska jest uważana za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wygrana wojna i przegrany pokój

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2011 06:00
Dla jednych był porażką polskich elit politycznych, dla drugich zwycięstwem ich realizmu. Traktat Ryski kończył wojnę z bolszewikami, ale nie likwidował zagrożenia ze Wschodu.
rozwiń zwiń