Polskie Radio
Section05
Radzymin

103. rocznica Bitwy Warszawskiej, 18 najważniejszej bitwy w dziejach świata

W podwarszawskim Ossowie 15 sierpnia odbyły się uroczystości z okazji 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Była uroczysta msza, piknik rodzinny i rekonstrukcja bitwy. Widzowie mogli podziwiać wozy bojowe, stroje z epoki. Wszystkiemu przyglądała się reporterka Trójki.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka Radzymin Święto Wojska Polskiego Józef Piłsudski Witold Lazar Piotr Firan Trójka bolszewicy

Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w Ossowie – pirotechnika, brawura i emocje

W Ossowie odbędzie się kolejne widowisko "Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku". Wydarzenie już kolejny raz uświetni obchody upamiętniające zwycięstwo nad bolszewikami pod Warszawą w 1920 roku. 102 lata temu właśnie pod Ossowem i Radzyminem doszło na najważniejszych walk, które odwróciły losy wojny polsko-bolszewickiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Witold Banach Przemysław Lis Radzymin historia Polski bitwa warszawska

Nowe dokumenty dotyczące Armii Krajowej trafiły do Archiwum Akt Nowych

W osiemdziesiątą rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową w warszawskiej siedzibie Archiwum Akt Nowych, zaprezentowano przekazane do AAN nowe zbiory mjr. Witolda Kitkiewicza "Mariana", dowódcy Radzymińskiego Obwodu Armii Krajowej "Rajski Ptak".
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa II wojna światowa Niemcy nazizm Polskie Państwo Podziemne Lwów Radzymin ZSRR NKWD Armia Czerwona zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne

Powstanie nowy oddział Muzeum Niepodległości. Będzie poświęcony Bitwie Warszawskiej

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz burmistrz miasta i gminy Radzymin Krzysztof Chaciński podpisali porozumienie, które określa zasady tworzenia, współpracy i finansowania Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie. Będzie ono nowym oddziałem Muzeum Niepodległości – poinformowało Muzeum Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Radzymin bitwa warszawska Józef Piłsudski historia Polski społeczeństwo niepodległość muzeum

"Wielkie, narodowe święto". Andrzej Rozpłochowski o Bitwie Warszawskiej

- 100-lecie Bitwy Warszawskiej 1920 roku zbiega się również z 40. rocznicą narodzin "Solidarności", która nigdy by pewnie nie powstała, gdyby nie palec bożej opatrzności, jak i też pamięć tego, co było 100 lat temu - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski. Gośćmi audycji byli także Andrzej Michałowski i Wojciech Borowik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański bitwa warszawska Radzymin Solidarność Józef Piłsudski POLSKA

Solidarność w Radzyminie. Jak związkowcy walczyli z komuną

Radzymin to miasto z wielkimi tradycjami, gdzie ważna jest pamięć Bitwy Warszawskiej, ale też miejsce, w którym sporo się działo w PRL-u. W Radzyminie silny był etos antybolszewicki, który w czasie Polski Ludowej był mocno zwalczany. - Sukcesem Solidarności było to, że robotnicy przestali się bać. W moim zakładzie do NSZZ "Solidarność" przystąpiło 90 proc. załogi. Domagaliśmy się wyjaśnienia sprawy trucia robotników azbestem - powiedział Waldemar Lau, opozycjonista i związkowiec z Radzymina.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Radzymin PRL komunizm