Polskie Radio
Section05
Radzymin

Powstanie nowy oddział Muzeum Niepodległości. Będzie poświęcony Bitwie Warszawskiej

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz burmistrz miasta i gminy Radzymin Krzysztof Chaciński podpisali porozumienie, które określa zasady tworzenia, współpracy i finansowania Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie. Będzie ono nowym oddziałem Muzeum Niepodległości – poinformowało Muzeum Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Radzymin bitwa warszawska Józef Piłsudski historia Polski społeczeństwo niepodległość muzeum

"Wielkie, narodowe święto". Andrzej Rozpłochowski o Bitwie Warszawskiej

- 100-lecie Bitwy Warszawskiej 1920 roku zbiega się również z 40. rocznicą narodzin "Solidarności", która nigdy by pewnie nie powstała, gdyby nie palec bożej opatrzności, jak i też pamięć tego, co było 100 lat temu - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski. Gośćmi audycji byli także Andrzej Michałowski i Wojciech Borowik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański bitwa warszawska Radzymin Solidarność Józef Piłsudski POLSKA

Solidarność w Radzyminie. Jak związkowcy walczyli z komuną

Radzymin to miasto z wielkimi tradycjami, gdzie ważna jest pamięć Bitwy Warszawskiej, ale też miejsce, w którym sporo się działo w PRL-u. W Radzyminie silny był etos antybolszewicki, który w czasie Polski Ludowej był mocno zwalczany. - Sukcesem Solidarności było to, że robotnicy przestali się bać. W moim zakładzie do NSZZ "Solidarność" przystąpiło 90 proc. załogi. Domagaliśmy się wyjaśnienia sprawy trucia robotników azbestem - powiedział Waldemar Lau, opozycjonista i związkowiec z Radzymina.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Radzymin PRL komunizm