Historia

Niezwykłe odkrycie na terenie byłego obozu w Sobiborze

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 16:49
Podczas prac wykopaliskowych na terenie byłego obozu zagłady w Sobiborze archeolodzy odkryli tunel, którym mogli uciec więźniowie.
Audio
Kopiec upamiętniający ofiary masowego morderstwa w obozie w Sobiborze
Kopiec upamiętniający ofiary masowego morderstwa w obozie w SobiborzeFoto: Merlin/Wikimedia Commons/CC

Jak tłumaczy archeolog Wojciech Mazurek, pod kierunkiem którego prowadzone są prace, archeolodzy natrafili na obiekt, który nie pasował do reszty zabudowań. Okazało się, że to tunel, który najprawdopodobniej wykopali więźniowie, by wydostać się z terenu obozu. - Być może ta ucieczka udała się. W archiwach nie znaleźliśmy jeszcze potwierdzenia - mówi Mazurek.
Historia w portalu polskieradio.pl>>>
Archeolodzy pracujący na terenie byłego obozu w Sobiborze próbują ustalić jak wyglądał tak zwany obóz trzeci, gdzie znajdowały się komory gazowe i masowe groby.
Budowę obozu zagłady "SS - Sonderkommando Sobibór" Niemcy rozpoczęli w marcu 1942 roku. Na jego miejsce wybrano obszar położony wśród bagien i lasów, w pobliżu linii kolejowej Włodawa-Chełm, oddalony około 4 km od wsi Sobibór. Szacuje się, że hitlerowcy zgładzili w nim ponad ćwierć miliona Żydów, między innymi z Polski i Holandii.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

Czytaj także

Hitlerowskie zbrodnie: archeolodzy w Sobiborze

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 17:05
Dwaj archeolodzy, z Polski i z Izraela, ustalili na terenach byłego obozu śmierci w Sobiborze miejsce, w którym znajdowały się komory gazowe - poinformowała gazeta "Israel Hajom".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skazani na śmierć zaatakowali SS-manów nożami

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2012 09:05
69 lat temu, 14 października w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze wybuchł zbrojny bunt.
rozwiń zwiń