Historia

Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie - wskrzeszenie starożytnej idei

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2024 05:45
W 1896 roku w Atenach zdobywca pierwszego miejsca jako jedyny dostawał gałązkę oliwną oraz medal... srebrny. Sport w zamyśle odnowiciela igrzysk, barona Pierre'a de Coubertin, był uszlachetniającym zajęciem dla amatorskich zawodników.
Trójka biegaczy występujących w biegu maratońskim podczas pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 1896 roku
Trójka biegaczy występujących w biegu maratońskim podczas pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 1896 rokuFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Posłuchaj
57:42 igrzyska olimpijskie.mp3 Dr Krzysztof Zuchora, Iwona Żółtowska i Maria Szul mówią o historii igrzysk olimpijskich w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" (PR, 28.07.2012).

 

6 kwietnia 1896 roku rozpoczęły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie. Zostały rozegrane w Atenach i tym samym po 1503 latach powróciły do Grecji, swojej antycznej kolebki.

PKOL artykolowka zobacz więcej.jpg
100 LAT POLSKIEGO KOMITETU OLIMPIJSKIEGO - SERWIS SPECJALNY

Srebrny medal za pierwsze miejsce

6 kwietnia 1896 roku król Jerzy wypowiedział słynne słowa "Ogłaszam pierwsze międzynarodowe Igrzyska Olimpijskie w Atenach za otwarte. Niech żyją uczestniczące w nim narody! Niech żyje grecki lud!".

Sportowcy konkurowali w gimnastyce, kolarstwie, lekkoatletyce, pływaniu, podnoszeniu ciężarów, strzelectwie, szermierce, tenisie i zapasach. W zawodach mogli uczestniczyć wyłącznie mężczyźni.

Zwycięzca otrzymywał srebrny medal i gałązkę oliwną, Na awersie medalu widniała głowa Zeusa z boginią Nike, na rewersie Akropol. Zdobywca drugiego miejsca dostawał medal z miedzi i gałązkę wawrzynu. Trzecie miejsce nie było nagradzane.

Pierwsi medaliści

Pierwszym mistrzem olimpijskim został amerykański trójskoczek James B. Colony, z kolei niewątpliwą gwiazdą ateńskiej areny był Niemiec Carl Schumann. Odniósł 4 zwycięstwa. Wygrał w drużynie ćwiczenia na drążku i poręczach i indywidualnie w skoku przez konia i zapasach. W tej ostatniej konkurencji pokonał większego i faworyzowanego Greka. Co ciekawe w konkurencji nie obowiązywały ograniczenia czasowe i zmagania trwały do zmroku. Dopiero dogrywka następnego dnia przesądziła o zwycięstwie Niemca.

Podziw mogła budzić wszechstronność niektórych sportowców. Oto Fritz Traun po odpadnięciu w biegu na 800 metrów udał się na zwiedzanie Aten, gdzie spotkał Johna P. Bolanda. Panowie postanowili kupić rakiety do tenisa i wspólnie wystartować w turnieju. Ku zdumieniu wszystkich wygrali.

Stefania Walasiewicz 1200.jpg
Stanisława Walasiewicz - tajemnica seksualności przyćmiła sukcesy. Amerykański koroner miał rację?

Idea olimpijska

Igrzyska zakończyły się 15 kwietnia. Na ceremonii zamknięcia student Oxfordu George Stuart Robertson wygłosił w języku starogreckim wiersz inspirowany utworami starożytnego poety Pindara, który opiewał ówczesnych sportowców.

–  Coubertin zauważył, że jeżeli sztuka nie będzie towarzyszyła igrzyskom, to one nie będą miały pełnego wymiaru i staną się mistrzostwami świata wielu dyscyplin w jednym miejscu. Udało mu się to po części zrobić na pierwszych igrzyskach, gdzie się pojawił hymn, który wzbudził furorę. Drugim ważnym wydarzeniem było zwycięstwo Greka w biegu maratońskim, które dało igrzyskom historyczny oddech – mówił dr Krzysztof Zuchora w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".

Posłuchaj audycji Polskiego Radia z 2012 o historii igrzysk olimpijskich.

Po zakończeniu igrzysk pojawiały się głosy, aby każda następna impreza była organizowana w Grecji. Sprzeciwił się temu restaurator idei olimpijskiej we współczesnym świecie baron Pierre de Coubertin, który uważał, że igrzyska powinny łączyć ludzi z całego świata i odbywać się w różnych krajach. Następne odbyły się w 1900 roku w Paryżu.

>>> 44. rocznica śmierci słynnego trenera. Kostyra: Feliks Stamm był po prostu geniuszem

pd/mjm

Czytaj także

Pierre de Coubertin. Ojciec nowożytnej olimpiady

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2024 05:45
"Wznoszę więc kielich za ideę olimpijską, która na kształt promienia przepotężnego słońca przedarła się przez mgły wieków i wraca, by blask radosnej nadziei rzucić na próg dwudziestego wieku" mówił Pierre de Coubertin. Kim był człowiek, który wskrzesił ideę olimpijską?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jesse Owens - szybszy od propagandy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 05:35
Igrzyska olimpijskie w stolicy III Rzeszy miały być tryumfem koncepcji wyższości rasy aryjskiej. Rasistowską propagandę nazistów ośmieszył czarnoskóry Amerykanin, czterokrotny zdobywca złotego medalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Lange. Historyczne srebro żelaznego kolarza

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2024 05:40
O Langem, najwszechstronniejszym polskim kolarzu pierwszej połowy lat 20. XX w., mówiono "żelazny", "mały ciałem – wielki duchem", "niezastąpiony Józio".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistrzowie toru kolarskiego. Pierwsi polscy zdobywcy medalu olimpijskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 05:50
28 lipca 1924 roku w Paryżu Polacy zdobyli pierwszy medal olimpijski w drużynowym wyścigu kolarskim na dochodzenie, na dystansie 4000 metrów. Wyczynu dokonali Józef Lange, Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski oraz Tomasz Stankiewicz.
rozwiń zwiń