Historia

Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie - wskrzeszenie starożytnej idei

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 05:45
W 1896 roku w Atenach zdobywca pierwszego miejsca jako jedyny dostawał gałązkę oliwną oraz medal... srebrny. Sport w zamyśle odnowiciela igrzysk, barona Pierre'a de Coubertin, był uszlachetniającym zajęciem dla amatorskich zawodników.
Audio
  • Dr Krzysztof Zuchora, Iwona Żółtowska i Maria Szul mówią o historii igrzysk olimpijskich w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" (PR, 28.07.2012).
Trójka biegaczy występujących w biegu maratońskim podczas pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 1896 roku
Trójka biegaczy występujących w biegu maratońskim podczas pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 1896 rokuFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

6 kwietnia 1896 rozpoczęły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie. Zostały rozegrane w Atenach i tym samym po 1503 latach powróciły do Grecji, swojej antycznej kolebki.

PKOL artykolowka zobacz więcej.jpg
100 LAT POLSKIEGO KOMITETU OLIMPIJSKIEGO - SERWIS SPECJALNY

Srebrny medal za pierwsze miejsce

6 kwietnia 1896 roku król Jerzy wypowiedział słynne słowa "Ogłaszam pierwsze międzynarodowe Igrzyska Olimpijskie w Atenach za otwarte. Niech żyją uczestniczące w nim narody! Niech żyje grecki lud!".

Sportowcy konkurowali w gimnastyce, kolarstwie, lekkoatletyce, pływaniu, podnoszeniu ciężarów, strzelectwie, szermierce, tenisie i zapasach. W zawodach mogli uczestniczyć wyłącznie mężczyźni.

Zwycięzca otrzymywał srebrny medal i gałązkę oliwną, Na awersie medalu widniała głowa Zeusa z boginią Nike, na rewersie Akropol. Zdobywca drugiego miejsca dostawał medal z miedzi i gałązkę wawrzynu. Trzecie miejsce nie było nagradzane.

Pierwsi medaliści

Pierwszym mistrzem olimpijskim został amerykański trójskoczek James B. Colony, z kolei niewątpliwą gwiazdą ateńskiej areny był Niemiec Carl Schumann. Odniósł 4 zwycięstwa. Wygrał w drużynie ćwiczenia na drążku i poręczach i indywidualnie w skoku przez konia i zapasach. W tej ostatniej konkurencji pokonał większego i faworyzowanego Greka. Co ciekawe w konkurencji nie obowiązywały ograniczenia czasowe i zmagania trwały do zmroku. Dopiero dogrywka następnego dnia przesądziła o zwycięstwie Niemca.

Podziw mogła budzić wszechstronność niektórych sportowców. Oto Fritz Traun po odpadnięciu w biegu na 800 metrów udał się na zwiedzanie Aten, gdzie spotkał Johna P. Bolanda. Panowie postanowili kupić rakiety do tenisa i wspólnie wystartować w turnieju. Ku zdumieniu wszystkich wygrali.

Stefania Walasiewicz 1200.jpg
Stanisława Walasiewicz - tajemnica seksualności przyćmiła sukcesy. Amerykański koroner miał rację?

Idea olimpijska

Igrzyska zakończyły się 15 kwietnia. Na ceremonii zamknięcia student Oxfordu George Stuart Robertson wygłosił w języku starogreckim wiersz inspirowany utworami starożytnego poety Pindara, który opiewał ówczesnych sportowców.

–  Coubertin zauważył, że jeżeli sztuka nie będzie towarzyszyła igrzyskom, to one nie będą miały pełnego wymiaru i staną się mistrzostwami świata wielu dyscyplin w jednym miejscu. Udało mu się to po części zrobić na pierwszych igrzyskach, gdzie się pojawił hymn, który wzbudził furorę. Drugim ważnym wydarzeniem było zwycięstwo Greka w biegu maratońskim, które dało igrzyskom historyczny oddech – mówił dr Krzysztof Zuchora w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".

Posłuchaj audycji Polskiego Radia z 2012 o historii igrzysk olimpijskich.

Po zakończeniu igrzysk pojawiały się głosy, aby każda następna impreza była organizowana w Grecji. Sprzeciwił się temu restaurator idei olimpijskiej we współczesnym świecie baron Pierre de Coubertin, który uważał, że igrzyska powinny łączyć ludzi z całego świata i odbywać się w różnych krajach. Następne odbyły się w 1900 roku w Paryżu.

>>> 44. rocznica śmierci słynnego trenera. Kostyra: Feliks Stamm był po prostu geniuszem

pd/mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pierre de Coubertin – ojciec nowożytnej olimpiady

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 10:00
"Wznoszę więc kielich za ideę olimpijską, która na kształt promienia przepotężnego słońca przedarła się przez mgły wieków i wraca, by blask radosnej nadziei rzucić na próg dwudziestego wieku" – mówił Pierre de Coubertin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesse Owens - szybszy od propagandy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 05:28
Igrzyska olimpijskie w stolicy III Rzeszy miały być tryumfem koncepcji wyższości rasy aryjskiej. Rasistowską propagandę nazistów ośmieszył czarnoskóry Amerykanin, czterokrotny zdobywca złotego medalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Lange – historyczne srebro żelaznego kolarza

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 05:45
O Langem, najwszechstronniejszym polskim kolarzu pierwszej połowy lat 20. XX w., mówiono "żelazny", "mały ciałem – wielki duchem", "niezastąpiony Józio".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrzowie toru kolarskiego. Pierwsi polscy zdobywcy medalu olimpijskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 06:00
28 lipca 1924 roku w Paryżu Polacy zdobyli pierwszy medal olimpijski w drużynowym wyścigu kolarskim na dochodzenie, na dystansie 4000 metrów. Wyczynu dokonali Józef Lange, Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski oraz Tomasz Stankiewicz.
rozwiń zwiń