X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Juliusz Kossak - protoplasta rodu malarzy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 07:00
Obok obrazów Jana Matejki twórczość rodu Kossaków kształtowała narodową wyobraźnię. Wydarzenia historyczne do dziś mają w zbiorowej świadomości wygląd scen z ich obrazów.
Audio
  • Sylwetka Juliusza Kossaka w audycji Bronisławy Orłowskiej z cyklu "Biografie niezwykłe" (23.05.1974)
Juliusz Kossak, portret namalowany przez Leona Wyczółkowskiego, źr. Wikimedia Commonsdp
Juliusz Kossak, portret namalowany przez Leona Wyczółkowskiego, źr. Wikimedia Commons/dp

120 lat temu, 3 lutego 1899 roku zmarł Juliusz Kossak, artysta malarz i ilustrator. Ulubionym tematem Kossaka była historia: "Portret księcia Józefa Poniatowskiego" czy "Bitwa pod Cecorą" - to tylko niektóre z jego dzieł, które wpisały się w zbiorową świadomość Polaków. Treści historyczne artysta łączył ze swoim ulubionym motywem malarskim - końmi.


Juliusz Kossak - "Kozacy dońscy"
Juliusz Kossak - "Kozacy dońscy"

W stolicy artystów
Juliusz Kossak, wbrew panującej wówczas modzie, gustował w malowaniu akwarelami. - Te sztalugi, płótna, ramy, farby, jakież to ciężkie i drogie. Zrozumiałam, dlaczego oleju nie lubi - pisała żona artysty, Zofia Gałczyńska.
Szlify malarskie zdobywał we Francji, gdzie kopiował obrazy mistrzów wiszące w Luwrze i pobierał nauki rysunku. - Kopiował "Lisowczyka" Rembrandta, wybrał ten obraz bo przedstawiał Polaka - słyszymy w audycji Bronisławy Orłowskiej z cyklu "Biografie niezwykłe".
We Francji, w noc sylwestrową z roku 1856 na 1857 przychodzą na świat jego synowie: Wojciech i Tadeusz. Ten pierwszy będzie w przyszłości kontynuował malarską tradycję. Juliusz Kossak zdecydował się na powrót na ziemie polskie. Do Warszawy wraca w roku 1861, w mieście wyczuwalne jest już wówczas wrzenie patriotyczne przez wybuchem powstania styczniowego.

Ilustrator Mickiewicza i Sienkiewicza
Kossak objął posadę ilustratora w poczytnym "Tygodniku Ilustrowanym". To wówczas spod jego ręki wyszły ryciny m.in. do "Pana Tadeusza" i "Konrada Wallenroda" Adama Mickiewicza i "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.


Śmierć Podbipięty pod Zbarażem, ryc. Juliusza Kossaka
Śmierć Podbipięty pod Zbarażem, ryc. Juliusza Kossaka

Do Krakowa przeniósł się, by zapewnić synom polską edukację. Nie było to możliwe w Warszawie, intensywnie rusyfikowanej po upadku powstania styczniowego. Tu jego dom, willa Kossakówka, stał się centrum życia krakowskiej inteligencji. Gośćmi byli tam m.in. brat Albert Chmielowski i Józef Chełmoński.

- Dzięki wysokiej towarzyskiej kulturze wielkiej pani, jaką była moja matka, dom nasz był punktem zbornym inteligencji towarzystwa krakowskiego - wspominał Wojciech Kossak młodość w Kossakówce.  
O wielkim malarzu posłuchaj w audycji Bronisławy Orłowskiej z cyklu "Biografie niezwykłe".

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysław Podkowiński, czyli "Szał uniesień"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 07:00
120 lat temu, 5 stycznia 1895 zmarł Władysław Podkowiński - malarz i ilustrator, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego impresjonizmu i symbolizmu. Miejsce w panteonie polskich artystów przyniósł mu obraz "Szał uniesień", który miał bardzo burzliwą historię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Malczewski – żywot przedstawiony w autoportrecie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 06:55
Obrazami młodego Malczewskiego zachwycił się sam Jan Matejko, który postanowił wziąć go pod swoje skrzydła. Kilka lat później drogi mistrza i ucznia się rozeszły. Malczewski poszedł własną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brat Albert Chmielowski - sztuka poświęcenia bliźniemu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 07:01
Powstaniec i artysta, który zrezygnował z dotychczasowego życia i oddał się pomocy najbiedniejszym. Święty, którego świadectwo natchnęło Karola Wojtyłę. 12 listopada 1989 roku papież Jan Paweł II kanonizował Alberta Chmielowskiego.
rozwiń zwiń