Historia

Jerozolima - miasto trzech religii

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 06:02
Dla Żydów, chrześcijan i wyznawców islamu to jedno z najświętszych miejsc. Jego nazwa pochodzi podobno od słowa "szalom", czyli "pokój". To jednak pokoju zawsze brakowało murom Jeruzalem.
Audio
  • "Jerozolima - miasto trzech religii" - audycja Małgorzaty Szelewickiej. (PR, 2.04.1994)
Panorama Jerozolimy
Panorama JerozolimyFoto: StateofIsrael/Wikimedia Commons CC

30 lipca 1980 Kneset, izraelski parlament, uznał Jerozolimę stolicą państwa. Decyzji tej nie uznała Organizacja Narodów Zjednoczonych, pozostawiając ją otwartą do przyszłych rozmów izraelsko-palestyńskich.

Początki istnienia miasta giną w mrokach dziejów. O mieście Stary Testament wspomina po raz pierwszy w kontekście zamieszkujących je Jebuzytów, w czasach Abrahama (ok. 1750 p.n.e).

- Jebuzejczycy osiedlili się tutaj i miasto nazwali Uruszalim, czyli fundacja boga Szalima, boga zdrowia, tego który daje szczęście i wybawia – słyszymy w audycji Małgorzaty Szalewickiej "Jerozolima - miasto trzech relgii".

Około roku 1000 p.n.e król Dawid w procesie jednoczenia państwa postanowił zdobyć Uruszalim, będące nadal we władaniu Jebuzytów. Udało mu się to dopiero podstępem: dowódca jego armii Joab przedostał się za mury przez studnie i tunele doprowadzające wodę do miasta. Dawid przemianował miasto na Jerusalem (od słowa "szalom", czyli "pokój").

Dawid uczynił z Jerozolimy stolicę, jego syn i następca – Salomon – stworzył z niej kwitnącą metropolię. Jego zasługą było też zbudowanie Wielkiej Świątyni. Po śmierci Salomona zakończył się okres świetności Izraela. Jerozolimę złupili Babilończycy w 597 p.n.e., rabując i burząc Świątynię. Kolejna wzniesiona została już po uwolnieniu Izraelitów z tzw. niewoli babilońskiej. Przybytek rozbudował Herod Wielki. Jego Świątynia została zburzona podczas krwawo stłumionego powstania w 70 r. n.e.

Jerozolima przechodziła z rąk do rąk: panowali tu Rzymianie, Persowie, Bizantyjczycy, w 638 roku zdobyli je muzułmanie. W 691 roku zakończyła się budowa Kopuły na Skale mieszczącej się na Wzgórzu Świątynnym. Od X do XIII wieku zdobycie miasta było celem wypraw krzyżowych. Wyprawy europejskiego rycerstwa do Ziemi Świętej zakończyły się niepowodzeniem i teren ten – wraz z Jerozolimą – był kontrolowany przez wyznawców islamu.

Po II wojnie światowej postanowiono utworzyć państwo Izrael. Jerozolima stała się jednym z punktów spornych między Żydami i Palestyńczykami. Początkowo była podzielona między te dwie grupy, jednak wskutek wojny sześciodniowej w 1967 została w całości opanowana przez Izrael.

Posłuchaj audycji "Jerozolima - miasto trzech religii" o Jerozolimie dawnej i współczesnej.

bm

Czytaj także

Golda Meir – Żelazna Dama Izraela

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2015 06:00
Kobieta z jednej strony silną ręką zarządzająca państwem, a z drugiej roztaczająca wokół siebie aurę matczynej opieki. 17 marca 1969 Golda Meir została pierwszą, i jak dotąd jedyna, kobietą-premier Izraela.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sześciodniowa wojna błyskawiczna

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2015 06:05
5 czerwca 1967 rozpoczęła się wojna sześciodniowa. W ciągu paru dni wojska izraelskie rozgromiły siły koalicji arabskiej, zajmując półwysep Synaj, Wzgórza Golan, Judeę z Jerozolimą i Samarię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bazylika Grobu Pańskiego – miejsce (nie)wszystkich chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 07:00
Najważniejsza chrześcijańska świątynia to dziś miejsce, w którym panuje niezgoda daleka od nauk Jezusa. Wyznawcy różnych obrządków prowadzą spory o dostęp do przybytku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masada – ostatni bastion Żydów

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 06:00
16 kwietnia 73 wojska rzymskie pod wodzą Flawiusza Silwy wkroczyły do twierdzy Masada. Nie napotkały oporu: obrońcy woleli sami odebrać sobie życie, niż poddać się wrogom.
rozwiń zwiń