Historia

"Kurjer Warszawski" - kronika dawnej stolicy

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 06:04
Władysław Reymont powiedział kiedyś, że: "bez nocnika i «Kurjera Warszawskiego» zasnąć nie może". Wydawane przez 118 lat pismo stało się swoistą kroniką Warszawy, a na jej łamach gościli Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, czy Aleksander Świętochowski.
Audio
  • "Kurjer Warszawski" - audycja z udziałem prof. Ewy Paczoskiej. (PR, 19.02.2006)
Pierwsza strona Kuriera z 7 maja 1926 roku
Pierwsza strona Kuriera z 7 maja 1926 roku Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

9 października 1939 ukazał się ostatni numer wydawanego nieprzerwanie przez 118 lat "Kurjera Warszawskiego".

Pierwsze pismo poświęcone sprawom Warszawy założył w 1821 roku konserwatysta Bruno Kiciński. Swoje początki łączy z odkryciem miasta jako pejzażu kultury. – To swoista kronika miasta, na której łamach odbija się parę epok historii stolicy i życia jej mieszkańców – mówiła na antenie Polskiego Radia prof. Ewa Paczoska.

W okresie przed powstaniem styczniowym należał do dziennikarzy zaangażowanych w działalność konspiracyjną. Po upadku zrywu niepodległościowego "Kurjera Warszawskiego" tworzyło wielu pisarzy z pokolenia pozytywistów, a na początku XX wieku stał się pismem mocno zaangażowanym w rewolucję 1905 roku.

Jednak przede wszystkim skupiało się na życiu mieszkańców Warszawy. O ile w ówczesnym rozumieniu gazety miały charakter polityczny, o tyle kurier stawiał na sprawy kulturalne i lokalne. Działając w trudnych warunkach i zaborów osiągnął astronomiczny, jak na tamte czasy, nakład 25 tysięcy egzemplarzy. Dla porównaniu inne tytuły nie przekraczały 8 tysięcy.

Okres największego prosperity "Kurjera Warszawskiego" przypadał na czas, gdy redaktorem naczelnym był Wacław Szymanowski, przez wielu nazywany ojcem polskiego dziennikarstwa. Wzorując się na dziennikarstwie francuskim, a przede wszystkim dzienniku "Figaro" stworzył pismo otwarte na świat, utrzymujące wielu korespondentów zagranicznych i przyciągające najwybitniejsze wówczas polskie pióra.

Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus czy Aleksander Świętochowski czernili kartki papieru. Śledzili życie, tętno i rytm Warszawy w różnych czasach i momentach. W zatrzęsieniu powstających wówczas tytułów "Kurjer Warszawski" wygrywał rywalizację o czytelnika. Był oceniany jako pismo bezwzględne i drapieżne na rynku prasowym, które mieszkańcy umieszczali na samym szczycie.

mjm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eugeniusz Bodo – zaginiony na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 06:10
Jeden z najsłynniejszych aktorów przedwojennej Warszawy, przyjaciel Ludwika Sempolińskiego, który na starcie aktorskiej przygody zazdrościł mu... eleganckiego fraka. Bodo przyszedł na świat dokładnie 120 lat temu, 28 grudnia 1899 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40. rocznica śmierci Stefana Wiecheckiego. Felietony Wiecha w naszych archiwach - posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 07:13
Pierwszą nowelę, o umierającym z głodu dramaturgu, opublikował, gdy miał 12 lat. Prozaik, satyryk, dziennikarz, nazywany "Homerem warszawskiej ulicy" - Stefan Wiechecki zmarł 40 lat temu, 26 lipca 1979 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński - poeta, który zamienił pióro na karabin

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 06:05
- Krzysztof Kamil Baczyński nie uważał poezji za swoje powołanie. Jego wielkim pragnieniem było zostać żołnierzem - wspominał Bogdan Deczkowski, powstańczy dowódca poety.
rozwiń zwiń