X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Józef Hauke-Bosak - powinowaty cara, powstaniec styczniowy

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 06:00
185 lat temu, 19 marca 1834, przyszedł na świat generał hrabia Józef Hauke-Bosak, jeden z najzdolniejszych dowódców powstania styczniowego.
Audio
  • Audycja Krystyny Żebrowskiej z cyklu "Radiowe portrety Polaków" poświęcona postaci gen. Józefa Hauke-Bosaka. (PR, 5.12.1979)
Józef Hauke-Bosak, źr. Wikimedia Commonsdp
Józef Hauke-Bosak, źr. Wikimedia Commons/dp

Przyszedł na świat jako syn oficera wojsk Księstwa Warszawskiego, a następnie carskiego generała. Urodził się 19 marca 1834. Jego rodzina pochodziła z Flamandii, ale od trzech pokoleń zamieszkiwała ziemie polskie. Haukowie byli spowinowaceni z Battenbergami, którzy obecnie zasiadają na brytyjskim tronie (Filip, książę-małżonek królowej Elżbiety nosi nazwisko Mountbatten, zanglicyzowaną wersję nazwiska Battenberg) i carem Aleksandrem II.

Koneksje rodzinne i wojskowy dryl, do którego przywykł tak w domu rodzinnym, jak w Korpusie Kadetów i Korpusie Paziów, spowodowały, że Hauke szybko awansował w hierarchii carskiej armii.

Z ideą walki o niepodległość spotkał się w Paryżu, gdzie przebywał jako wysłannik cara Aleksandra. W stolicy Francji poznał przyjaciół swojego ojca z czasów legionowych. To oni zaszczepili w nim prawdopodobnie myśl o odrodzonej, niepodległej Polsce. Po powrocie do Petersburga związał się z konspiracyjną grupą polskich oficerów. Następnie, na własne życzenie, został skierowany na Kaukaz.

- Są przypuszczenia, że skierował się tam po to, żeby lepiej przyjrzeć się walce w trudnym terenie, żeby zrozumieć mechanizm walki z armią carską. Chociaż w trakcie powstania wchodził na teren sobie nieznany, to poruszał się w tym terenie, zwłaszcza Gór Świętokrzyskich, pagórkowatym, zalesionym, podobnym do kaukaskiego, bardzo sprawnie - mówił historyk wojskowości, płk Leonard Ratajczyk, gość audycji Krystyny Żebrowskiej z cyklu "Radiowe portrety Polaków".

Podczas walk powstańczych Hauke, zainspirowany herbem rodowym, przybrał pseudonim Bosak. Jego partyzantka odnosiła liczne sukcesy w walkach z Rosjanami. Przyczyniło się do tego wsparcie ze strony ludności chłopskiej, jakie dowódca zapewnił sobie wprowadzaniem w życie dekretów uwłaszczeniowych. Bosak sformował II Korpus Krakowski, który operował na terenie województw krakowskiego, sandomierskiego i kaliskiego. Dobra passa skończyła się pod Opatowem, 21 lutego 1864, gdzie jego jednostki zostały rozbite.

Po upadu powstania styczniowego udał się na emigrację. Człowiek, który niemal całe życie spędził z bronią w ręku także na Zachodzie nie odłożył szabli. Brał udział u boku Garibaldiego w wojnie francusko-pruskiej po stronie Francji. Tam w końcu na polu bitwy dopadła go śmierć.

bm


Zobacz więcej na temat: HISTORIA Powstanie Styczniowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Romuald Traugutt, czyli dyktator z misją

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 06:09
– Łączył ogromną religijność z poświęceniem dla ojczyzny. Taki obraz przywódcy powstania styczniowego przekazywali wszyscy jego współpracownicy – mówił historyk, prof. Andrzej Szwarc. 155 lat temu Romuald Traugutt objął urząd dyktatora Powstania Styczniowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie styczniowe - zbrojny bunt Polaków

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 08:00
- Wybuch powstania jest zawsze aktem desperacji, oznacza, że wyczerpano wszelkie inne możliwe środki walki politycznej o własny byt narodowy, a sytuacja, w której naród się znajduje jest po prostu nieakceptowalna - mówi historyk prof. Michał Klimecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stefan Bobrowski - bohater tragiczny

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 06:07
"Quem di diligunt, adolescens moritur", czyli Wybrańcy bogów umierają młodo - to łacińskie powiedzenie jak ulał pasuje do Stefana Bobrowskiego, jednego z przywódców powstania styczniowego.
rozwiń zwiń