Historia

Tadeusz Bielecki – następca Dmowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 06:01
30 stycznia 1901 urodził się Tadeusz Bielecki, sekretarz i następca Romana Dmowskiego, prezes Tymczasowej Rady Jedności Narodowej.
Audio
  • "Ex oriente lux" - przemówienie Tadeusza Bieleckiego - prezesa Stronictwa Narodowego, wieloletniego przewodniczącego Rady Jedności Narodowej w Londynie - w cyklu audycji "Przywódcy na wygnaniu przemawiają do Kraju". (RWE, 2.01.1972)
Członkowie Stronnictwa Narodowego podczas defilady. Na czele trzyosobowa delegacja z wieńcem. W kolejnym rzędzie pierwszy z prawej widoczny Tadeusz Bielecki, źr. NAC
Członkowie Stronnictwa Narodowego podczas defilady. Na czele trzyosobowa delegacja z wieńcem. W kolejnym rzędzie pierwszy z prawej widoczny Tadeusz Bielecki, źr. NAC

Bielecki jeszcze w czasach akademickich był związany z Młodzieżą Wszechpolską. Wstąpił do Ligii Narodowej w wieku 23 lat.  Był bliskim współpracownikiem Romana Dmowskiego i jego osobistym sekretarzem.

W 1926 stał się jednym z przywódców Obozu Wielkiej Polski. Cztery lata później uzyskał mandat poselski. Po rozwiązaniu przez sanację OWP w 1933 roku budował Stronnictwo Narodowe. Jednocześnie sprzeciwiał się działalności Obozu Narodowo-Radykalnego.  

Tuż przed wybuchem I wojny światowej, po śmierci Romana Dmowskiego, został przewodniczącym narodowców. Walczył w wojnie obronnej 1939 roku, a po klęsce wrześniowej przedostał się do Francji i dalej - do Wielkiej Brytanii. Jako przywódca Stronnictwa Narodowego był przeciwnikiem polityki gen. Władysława Sikorskiego.

Po wojnie pozostał na emigracji. W 1954 roku został prezesem Tymczasowej Rady Jedności Narodowej – rodzaju szczątkowego parlamentu, złożonego z przeciwników zajmowania urzędu przez prezydenta Augusta Zaleskiego.

Za Dmowskim przewidywał, że coraz ważniejszą rolę na arenie międzynarodowej będzie odgrywała Azja, a w szczególności Chiny.

- Tryumfalne wejście Chin do ONZ oznacza koniec dwubiegunowego, pojałtańskiego podziału świata między Rosję i Amerykę. (…) W takim wielobiegunowym świecie będzie się nam, małym narodom, łatwiej obracać i manewrować – mówił w 1972 roku na antenie Radia Wolna Europa. Posłuchaj przewidywań Bieleckiego.

Rolę prezesa Tymczasowej Rady Jedności Narodowej pełnił aż do rozwiązania Tymczasowej Rady w 1972 roku. Zmarł 5 lutego 1982, do końca pozostając honorowym przywódcą narodowców na emigracji.

Posłuchaj archiwalnych nagrań wypowiedzi Tadeusza Bieleckiego w serwisie specjalnym RADIA WOLNOŚCI.

bm


 


Czytaj także

Roman Dmowski. Polityczny pragmatyk i twórca Narodowej Demokracji

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2024 05:45
"Można było nie zgadzać z jego ideologią, ale niepodobna nie uznać, że kierował się najszczerszymi intencjami służenia narodowi" – tak o Romanie Dmowskim pisano w przedwojennym "Zielonym Sztandarze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Stroński - odpowiedzialność publicysty

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2023 05:45
18 sierpnia 1882 roku w Nisku urodził się Stanisław Stroński, profesor, polityk i publicysta, minister w emigracyjnym rządzie Władysława Sikorskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zygmunt Balicki - teoretyk ruchu narodowego

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 05:40
30 grudnia 1858 roku urodził się Zygmunt Balicki, publicysta, socjolog, działacz ruchu narodowego.
rozwiń zwiń