Historia

Ojciec Marian Żelazek – misjonarz odrzuconych

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 05:45
– Kiedy byłem w obozie w Dachau, sam byłem poraniony jak trędowaty – mówił na antenie Polskiego Radia o. Marian Żelazek, który służbie chorym na trąd poświęcił ponad ćwierć wieku.
o. Marian Żelazek, Warszawa 2002
o. Marian Żelazek, Warszawa 2002Foto: PAP/ Jan Bogacz

30 kwietnia 2006 roku zmarł o. Marian Żelazek, misjonarz w Indiach, kandydat do pokojowej Nagrody Nobla.

Pochodził z wielodzietnej wiejskiej rodziny. Był synem wielkopolskiego młynarza. Śluby zakonne w zgromadzeniu księży werbistów złożył tuż po wybuchu II wojny światowej. Wielkopolska została włączona do III Rzeszy. Neopogańska ideologia nazizmu za jednego z wrogów uznawała księży katolickich. Wielu z nich trafiło do obozów, wśród nich był o. Marian Żelazek. W Dachau spędził całą wojnę.

 Z 26 kleryków w wieku 21-22 lata zginęło 14, dwóch zostało zwolnionych z obozu, a dziesięciu dotrwało do wyzwolenia  wspominał misjonarz w audycji Bogumiła Husejnowa z cyklu "Sekrety, konkrety".

Posłuchaj
35:10 ojciec marian żelazek____4434_02_i_tr_0-0_10133375415c14c7[00].mp3 Rozmowa Bogumiła Husejnowa z o. Marianem Żelazkiem. (PR, 8.10.2002)

Po oswobodzeniu obozu przez Amerykanów wyjechał na studia do Rzymu. Tam mieszkał do 1950 roku, został wysłany na misję do Indii. Ćwierć wieku spędził wśród Adivasów, rdzennych mieszkańców indyjskiej dżungli.

 Indie pociągały mnie już przed wojną  wyjaśniał kapłan.  Misjonarz z natury powinien być człowiekiem przygody.

Praca misjonarska nie polega jedynie na nawracaniu na chrześcijaństwo. Werbiści i członkowie innych zgromadzeń misyjnych pełnią często rolę pośredników w urzędach, nauczycieli i lekarzy. Podobnie było z posługą o. Mariana Żelazka, który prowadził gimnazjum. Wychował pokolenia lekarzy, inżynierów, wśród jego uczniów było dwóch późniejszych biskupów.

W 1975 roku został przeniesiony do Puri, gdzie pracował wśród trędowatych. Zaczynał swoją posługę od obwijania ran osób dotkniętych tą chorobą. W 2002 roku został zgłoszony przez Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI jako kandydat do pokojowej Nagrody Nobla. Zmarł w Puri, wśród podopiecznych. Ich zdaniem ksiądz Marian Żelazek był człowiekiem błogosławionym.

bm

Czytaj także

Mahatma Gandhi: za łagodny dla ekstremistów

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 05:40
- Zgasło światło naszego życia i mrok otacza nas zewsząd. Nasz uwielbiany przywódca, Bapu, ojczulek jak go zwaliśmy, ojciec narodu nie żyje - obwieścił przez głośniki radiowe premier Indii Jawaharlal Nehru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vasco da Gamy wyprawa do Indii

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 05:40
Odkrycie morskiej drogi do Indii stworzyło szlak handlowy łączący Europę z Indiami, aż do budowy Kanału Sueskiego. Ponadto demistyfikacji uległa, obowiązująca od czasów starożytnych, ptolemejska wizja Oceanu Indyjskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Imperium Wielkich Mogołów – muzułmańskie rządy w Indiach

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2015 06:03
Muzułmańscy najeźdźcy rządzili Indiami przez blisko dwieście lat. Pozostawili po sobie monumentalne mauzoleum Tadż Mahal. Choć sprawnie dominowali nad milionami Hindusów, byli bez szans z lepiej zorganizowanymi i ekspansywnymi Europejczykami z Kompanii Wschodnioindyjskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nauka hartu ducha i ofiarności". Dziś Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 06:50
W przypadającą 29 kwietnia rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau obchodzony jest w Kościele Ogólnopolski Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. - Kapłani mogą się uczyć hartu ducha i ofiarności, jaką miało ówczesne duchowieństwo - powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
rozwiń zwiń