Historia

Bitwa pod Mohaczem. Zmierzch potęgi Jagiellonów

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 05:35
Na początku XVI wieku Jagiellonowie byli jedną z najważniejszych dynastii Europy. Zasiadali na tronach Polski, Litwy, Czech i Węgier. Królem dwóch ostatnich był Ludwik II Jagiellończyk. Jego śmierć położyła kres panowania wielkiego rodu.
Odnalezienie zwłok króla Ludwika, obraz Bertalana Szkelya
"Odnalezienie zwłok króla Ludwika", obraz Bertalana Székely'aFoto: Wikimedia Commons/dp

29 sierpnia 1526 roku doszło do bitwy Węgrów z Turkami pod Mohaczem, w której zginął król Ludwik II Jagiellończyk. To wydarzenie uznaje się za symboliczny koniec potęgi dynastii Jagiellonów.

Król Węgier miał pod Mohaczem godnego przeciwnika. Był nim turecki sułtan Sulejman Wspaniały. Osmański władca parł na północ Europy i stanowił poważne zagrożenie dla królestwa Węgier. Ludwik, nie czekał na posiłki, wyruszył przeciwko muzułmanom. Nie pomogli Habsburgowie, zajęci własnymi sprawami. Również Zygmunt Stary nie spieszył się z pomocą dla bratanka. Dla polskiego króla zbyt cenny był wówczas, dopiero co wynegocjowany, pokój z Turcją.

Ludwik podzielił los brata swojego dziada, Władysława Warneńczyka, który także zginął w walce z Turkami. Skutki śmierci króla były opłakane. Królestwo Węgier rozpadło się. Jego centralna część została zajęta przez imperium osmańskie. Na wschodzie powstało marionetkowe księstwo Siedmiogrodu. Zachód i koronę czeską przejęli Habsburgowie, których uprawniał do tego układ zawarty jeszcze z ojcem Ludwika. Władzy nad tymi ziemiami nie oddali aż do zakończenia I wojny światowej. Jagiellonowie bezpowrotnie utracili połowę swojego władztwa i szansę na zbudowanie imperium.


Posłuchaj
27:33 jagiellonowie zamiast habsburgów___8306_95_iv_tr_0-0_103314379d561e2e[00].mp3 Audycja Andrzeja Sowy z cyklu "Historia na opak". (PR, 26.11.1995)

 

Profesor Henryk Samsonowicz spekulował nawet, że jeśli Turcy zaatakowaliby nie posiadłości jagiellońskie, a habsburskie, zaś na polu bitwy zginąłby przedstawiciel tej drugiej dynastii, to korona cesarska przypadłaby Zygmuntowi Staremu.

bm

Czytaj także

Kinga - święta, księżna, dziewica

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 05:40
Dwie córki węgierskiego króla zostały polskimi księżnymi. Jedna zamieszkała w Wielkopolsce, druga w Małopolsce. Tą drugą była Kinga, którą papież Jan Paweł II kanonizował w 1999 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska i Węgry. Egzotyczna przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 19:00
- Każde węgierskie dziecko wie, że trawa jest zielona, niebo niebieskie, a Polak to przyjaciel - mówił w Dwójce Gáspár Keresztes, kierownik ds. programowych Węgierskiego Instytutu w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skarb z epoki Jagiellonów odnaleziony na Węgrzech

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 22:17
Ponad 7000 srebrnych i cztery złote monety odnaleźli archeolodzy we wsi Újlengyel, ok. 50 km od Budapesztu. Znalezisko datowane jest na lata 20. XVI wieku, czyli na czasy panowania Ludwika II Jagiellończyka.
rozwiń zwiń