X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Bitwa pod Mohaczem - zmierzch potęgi Jagiellonów

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 06:00
Na początku XVI wieku Jagiellonowie byli jedną z najważniejszych dynastii Europy. Zasiadali na tronach Polski, Litwy, Czech i Węgier. Królem dwóch ostatnich był Ludwik II Jagiellończyk. Jego śmierć położyła kres panowania wielkiego rodu.
Audio
  • Audycja Andrzeja Sowy z cyklu "Historia na opak". (PR, 26.11.1995)
Odnalezienie zwłok króla Ludwika, obraz Bertalana Szkelya
"Odnalezienie zwłok króla Ludwika", obraz Bertalana Székely'aFoto: Wikimedia Commons/dp

29 sierpnia 1526 roku doszło do bitwy Węgrów z Turkami pod Mohaczem, w której zginął król Ludwik II Jagiellończyk. To wydarzenie uznaje się za symboliczny koniec potęgi dynastii Jagiellonów.

Król Węgier miał pod Mohaczem godnego przeciwnika. Był nim turecki sułtan Sulejman Wspaniały. Osmański władca parł na północ Europy i stanowił poważne zagrożenie dla królestwa Węgier. Ludwik, nie czekał na posiłki, wyruszył przeciwko muzułmanom. Nie pomogli Habsburgowie, zajęci własnymi sprawami. Również Zygmunt Stary nie spieszył się z pomocą dla bratanka. Dla polskiego króla zbyt cenny był wówczas, dopiero co wynegocjowany, pokój z Turcją.

Ludwik podzielił los brata swojego dziada, Władysława Warneńczyka, który także zginął w walce z Turkami. Skutki śmierci króla były opłakane. Królestwo Węgier rozpadło się. Jego centralna część została zajęta przez Imperium Osmańskie. Na wschodzie powstało marionetkowe księstwo Siedmiogrodu. Zachód i koronę czeską przejęli Habsburgowie, których uprawniał do tego układ zawarty jeszcze z ojcem Ludwika. Władzy nad tymi ziemiami nie oddali aż do zakończenia I wojny światowej. Jagiellonowie bezpowrotnie utracili połowę swojego władztwa i szansę na zbudowanie imperium.

Posłuchaj w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Historia na opak" o tym, co mogłoby się stać, gdyby starcie pod Mohaczem miało inny przebieg.

Profesor Henryk Samsonowicz spekulował nawet, że jeśli Turcy zaatakowaliby nie posiadłości jagiellońskie, a habsburskie, zaś na polu bitwy zginąłby przedstawiciel tej drugiej dynastii, to korona cesarska przypadłaby Zygmuntowi Staremu.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kinga - święta, księżna, dziewica

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 08:00
Dwie córki węgierskiego króla zostały polskimi księżnymi. Jedna zamieszkała w Wielkopolsce, druga w Małopolsce. Tą drugą była Kinga, którą papież Jan Paweł II kanonizował księżną w 1999 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska i Węgry. Egzotyczna przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 19:00
- Każde węgierskie dziecko wie, że trawa jest zielona, niebo niebieskie, a Polak to przyjaciel - mówił w Dwójce Gáspár Keresztes, kierownik ds. programowych Węgierskiego Instytutu w Warszawie.
rozwiń zwiń