Historia

Zapisy Terroru - dostępne kolejne świadectwa zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 19:00
500 zeznań świadków zbrodni okresu okupacji niemieckiej w Radomiu i ziemi radomskiej trafiło dziś do internetowej bazy ZapisyTerroru.pl. W ten sposób wzbogaciły zawierający niemal 3000 podobnych notacji portal przygotowany przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego

75 lat temu, po starciu żołnierzy Armii Krajowej z patrolem żandarmerii, Niemcy przeprowadzili szereg publicznych egzekucji odwetowych. Zginęło kilkadziesiąt osób, w tym wielu pracowników radomskiej Fabryki Broni, w której przed wojną produkowano słynny pistolet "Vis".

- Chcemy uszanować ofiary, przypomnieć o nich, uczyć Polaków, że to nasza własna historia - podkreślała prof. Magdalena Gawin, podsekretarz stanu Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przez lata z zeznaniami składanymi przez świadków okupacji przed Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce mogli zapoznać się jedynie historycy i pasjonaci. Dziś, dzięki platformie ZapisyTerroru.pl są dostępne dla wszystkich za pośrednictwem internetu. Witryna zawiera transkrypcje zeznań oraz interaktywną mapę z zaznaczonymi punktami zawartymi w notacjach. Część zeznań jest przetłumaczona na język angielski.

- Przekładając świadectwa na język angielski umożliwiamy włączenie polskiego doświadczenia do doświadczeń europejskich XX wieku - podkreśla prof. Magdalena Gawin.

Wszyscy mieszkańcy Radomia znaleźli dziś w swoich skrzynkach pocztowych historyczne widokówki wraz z zaproszeniem, aby w portalu ZapisyTerroru.pl zapoznali się z jedną indywidualną historią z czasów wojny.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Sonderaktion Krakau" - brutalny atak na polską inteligencję

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 06:09
- Moment przeprowadzenia nas z dworca do obozu w Sachsenhausen to najstraszniejsze wspomnienie z tamtych dni. Pędzono nas w morderczym tempie, między nami byli ludzie starzy, chorzy, którzy upadali ze znużenia, bito ich i tłuczono kolbami - mówił prof. Jan Marian Gwiazdomorski, świadek "Sonderaktion Krakau".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakroczym – wiekowe miasto naznaczone wojną

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 06:00
28 września 1939 w Zakroczymiu Niemcy dokonali zbrodni na 500 polskich jeńcach i 100 cywilach. Mordercy z dywizji SS Kampf nie uszanowali białych flag. Miał to być dopiero początek krwawej, wojennej epopei zakroczymskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzie jak psy. Polacy w niemieckim Kraju Warty

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 19:00
– Plan Niemców w Warthegau był prosty: wyniszczyć Polaków - mówił Piotr Świątkowski, autor książki "Polakom i psom wstęp wzbroniony. Niemiecka okupacja w Kraju Warty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow Europa wspomina ofiary totalitaryzmów

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 07:00
Dziś przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu. Wspomnienie jest obchodzone 23 sierpnia, w rocznicę zawarcia w 1939 roku paktu Ribbentrop-Mołotow, który dzielił strefy wpływów nazistowskich Niemiec i ZSRR w Europie Środkowo-Wschodniej.
rozwiń zwiń