Historia

Kurt Cobain - jednym utworem zmienił historię rock 'and' rolla

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 05:45
- Miał niezwykłą umiejętność pisania piosenek. Doskonale rozumiał ich strukturę i melodykę. Jako kompozytor nie wahał się przed niczym. Był nieustraszony. Odważył się na pewne niespotykane w tym gatunku rozwiązania melodyczne – mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia Johnatan Poneman, przyjaciel i wydawca płyt Cobaina.
Audio
 • Piotr Metz o historii Nirvany w audycji "Ostatni wielki zespół XX wieku" (PR, 10.07.2013)
 • Kurt Cobain o tym, jak odbierał sławę (PR, 16.07.2013)
 • Kurt Cobain o wyborze życiowej drogi (PR, 18.07.2013)
 • Kurt Cobain wyjaśnił powód siły muzyki Nirvany. (22.07.2013)
 • Kurt Cobain o funkcjonowaniu w branży muzycznej (PR, 24.07.2013)
 • Kurt Cobain o swojej artystycznej drodze (PR, 30.07.2013)
 • Kurt Cobain o tym, dlaczego nie chciał być gwiazdą (PR, 31.07.2013)
 • Kurt Cobain o tym, dlaczego zamiast dalszego kształcenia wybrał grę w zespole (PR, 05.08.2013)
 • Kurt Cobain o swoich szkolnych latach (PR, 07.08.2013)
 • Kurt Cobain mówił o swoich problemach zdrowotnych. (PR, 08.08.2013)
 • Fragmenty wywiadu z wydawcą i przyjacielem Kurta Cobaina Jonathanem Ponemanem. Audycja Piotra Stelmacha "Myśliwiecka 3/5/7" (PR, 05.04.2014)
Kurt Cobain - zdj. arch.
Kurt Cobain - zdj. arch.Foto: PAP/Retna/Mark Webb

26 lat temu, 5 kwietnia 1994 roku w wieku 27 lat, zmarł Kurt Cobain, wokalista i gitarzysta zespołu Nirvana.

- Już kiedy byłem mały, wiedziałem, że będę gwiazdą rocka. Byłem hiperaktywny w tym zakresie. Mógłbym zostać prezydentem, ale to był głupi pomysł, wolałem być rockmanem – mówił Kurt Cobain w audycji "Ostatni wielki zespół XX wieku".

Muzyką zainteresował się dzięki swojej cioci Mary, która grała w wielu zespołach występujących w miejscowych barach. Kiedy Kurt miał zaledwie osiem lat, podarowała mu wzmacniacz i gitarę elektryczną oraz płyty Beatlesów. Od tamtej pory systematycznie uczył się grać na gitarze. W szkole stronił od towarzystwa, należał do grona ekscentryków.

W jego rodzinie wszyscy byli przekonani, że po zakończeniu szkoły będzie kształcił się na uczelni artystycznej, tym bardziej, że miał zagwarantowane stypendium. On sam, będąc pod wpływem zespołów rockowych i punkowych, wolał stworzyć własny zespół. W 1985 roku założył swoją pierwszą grupę Fecal Mattel, jednak nie odniósł z nią sukcesu. Dwa lata później wraz ze znajomym basistą założył zespół Nirvana.

Cobain uważał, że wszystkie zespoły grające w jego czasach niczym nie różnią się od siebie nawzajem. Zachowując ostre brzmienie rocka, postanowił wybić się przekazem tekstów piosenek oraz agresywnym stylem śpiewania. Utwory Nirvany odzwierciadlały bunt młodego pokolenia, które było zdezorientowane poszukiwaniem wartości w świecie.

- Zawsze wiedziałem, że robię coś wyjątkowego i mam szansę pokazać ludziom, że piszę dobre teksty - twierdził Kurt Cobain.

Przełomowy dla grupy był rok 1991, kiedy ukazał się jej najbardziej znany album - "Nevermind" zawierający singiel "Smells like teen spirit". Piosenka, dzięki charakterystycznym gitarowym riffom i pełnym buntu krzykiem wokalisty w refrenie, szybko podbiła szczyty list przebojów.

- Kurt Cobain tym jednym utworem zmienił historię rock 'and' rolla. W stosunku do niego stosuje się określenia "legenda" i "prekursor" – skomentował Piotr Metz w audycji "Ostatni wielki zespół XX wieku".

Nirvana spowodowała, że niszowy dotychczas gatunek muzyczny, jakim był grunge (podgatunek rocka alternatywnego), przebił się do głównego nurtu muzyki. Tysiące nastolatków na całym świecie zaczęły kopiować styl bycia muzyków Nirvany.

Jak na zainteresowanie zespołem reagował sam Kurt Cobain? Posłuchaj audycji.

Płyty sprzedawały się w milionach egzemplarzy. Zespół koncertował po całym świecie.

- Zostaliśmy zauważeni dlatego że mamy melodie, które zostają ludziom w głowach – odpowiadał Kurt Cobain pytany o przyczyny sukcesu Nirvany. - Bardzo się cieszę, że wszedłem do punku. Dało mi to parę lat, żeby dorosnąć i ustawić wartości w pewnej perspektywie. Stanie się punk-rockowcem poprawiło moją ocenę, gdyż uświadomiłem sobie, że nie chcę i nie muszę być gwiazdą rocka. W dodatku nie mam na to dość odwagi - dodawał.

Nirvana na fali popularności nagrywała kolejne płyty, które przypadły do gustu fanom i krytykom. Jednak wycieńczające trasy koncertowe i wymagania otoczenia wobec Cobaina negatywnie odbiły się na jego zdrowiu fizycznym i psychicznym. Szukając ukojenia, coraz częściej sięgał po alkohol i narkotyki.

- Zawsze wyczuwałem u siebie tendencje do schizofrenii, ponieważ przez cały czas byłem znerwicowany. Miałem nerwowe nawyki i niemal nerwicę natręctw - mówił w odpowiedzi na pytania o stan zdrowia.

W 1992 roku ożenił się z wokalistką zespołu Hole Courtney Love. Kilka miesięcy później na świat przyszła ich córka Frances Bean. Założenie rodziny nie przyniosło stabilizacji. Cobain pogrążał się w uzależnieniu od heroiny. Nie pomógł nawet pobyt w ośrodku dla uzależnionych, do którego zgłosił się dobrowolnie. Po kilku tygodniach leczenia uciekł. Przybył do swojego domu, w którym popełnił samobójstwo, strzelając do siebie z broni palnej. Kariera Nirvany, która była wtedy u szczytu popularności, została brutalnie przerwana.

- Zostawił po sobie kartkę, parę słów, jak list do jakiegoś wydawcy – mówiła po śmieci Cobaina jego żona Courtney Love.

- Jego śmierć była jednym z najsmutniejszych momentów mojego życia i nie do końca się z tym pogodziłem. Kurt był wtedy w fatalnej formie. W stosunku do niego była zbyt wielka presja oczekiwań, a on sam miał w sobie wewnętrzny niepokój - dodał Johnatan Poneman.

seb
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mick Jagger wiedział, że Polsce była potrzebna fonografia

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 12:14
13 kwitnia mija 52. rocznica słynnego koncertu rock'n'rollowej grupy, który odbył się w Warszawie w 1967 r. W audycji dowiemy się o tym, dlaczego Stonesi - pomimo tylu lat na scenie - nadal zrzeszają liczne grupy fanów i wyjeżdżają w długie trasy koncertowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

John Lennon. Koty, piosenki i pokój na świecie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 05:45
9 października mija 80 lat od narodzin brytyjskiego kompozytora, piosenkarza i autora tekstów, człowieka, bez którego nie byłoby legendarnego zespołu The Beatles.
rozwiń zwiń