Historia

Józek Skrzek. Odmienił polską scenę muzyczną

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 05:47
72 lata temu, 2 lipca 1948 roku urodził się Józef Skrzek, wybitny multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor, założyciel i lider zespołu SBB.
Józef Skrzek, Bydgoszcz 2012
Józef Skrzek, Bydgoszcz 2012Foto: Adam Wysocki/East News

Józef Franciszek Skrzek przyszedł na świat w Siemianowicach Śląskich – Michałkowicach – dzielnicy w północno-zachodniej części miasta. Siemianowice Śląskie są miastem położonym na Górnym Śląsku, od południa w pobliżu Katowic, od zachodu w pobliżu Chorzowa i Bytomia.

Od początku związany z bluesem

Skrzek, jako instrumentalista specjalizował się głównie w grze na fortepianie i instrumentach klawiszowych. Średnią Szkołę Muzyczną w Katowicach ukończył właśnie w klasie fortepianu, a drugim instrumentem wyboru były skrzypce. W swojej karierze, oprócz wokalizy grywał na gitarach, basie i wielu innych instrumentach. Komponował niezliczone ilości utworów, także rozbudowanych suit rockowych. Od początku działalności estradowej wiązany był z bluesem. Współpracował z wieloma znanymi muzykami i zespołami.

Na swojej oficjalnej stronie internetowej tak rozpoczyna swoją biografię: "Urodzony na Śląsku w Michałkowicach w rodzinie górniczej. Od małego grał i śpiewał, wychowany w duchu sztuki, muzyki, plastyki, tańca, ale również sportu. Po dyplomie w klasie fortepianu w renomowanej szkole im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, przez moment studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jednak los – śmierć ojca – wyznaczył drogę na scenę. Już w 1970 r. stawiał pierwsze kroki jako basista oraz pianista zespołu Breakout. Po rocznej współpracy powrócił jednak na Śląsk, żeby założyć swój ulubiony zespół – SBB. To wielkie szczęście, że powstał ten projekt, bowiem właśnie SBB stworzyło całkiem nowy nurt w muzyce polskiej, a może i światowej". Dość krótko, choć pojawiły się najistotniejsze fakty z pierwszego okresu kariery.

Pokazał światu nową formułę muzyki

W dalszej części pojawiają się jednak najistotniejsze informacje dotyczące muzyki Józefa Skrzeka. Czytamy: "Multiinstrumentalista oraz kompozytor Józef Skrzek zademonstrował światu nową formułę muzyki uniwersalnej, ze słowiańską romantyką oraz buntowniczą dynamiką rocka, zapraszając do współpracy Antymosa Apostolisa oraz Jerzego Piotrowskiego. W pierwszych dziewięciu latach działalności zburzyli wszelkie konwencje rynkowe, nagrali kilkanaście płyt w wielu krajach, sprzedali kilka milionów płyt. Pochodzili zza "żelaznej kurtyny" podzielonej Europy, a potrafili nieść Wolność ludziom tej Ziemi poprzez Muzę… Obecnie SBB występuje i nagrywa ze znanym perkusistą Paulem Wertico z Chicago. Sam Józef Skrzek komponuje oraz występuje w różnych ciekawych konstelacjach solo".

Współpraca z Breakout 

Nieco więcej światła na jego początki i dalszy rozwój kariery rzuca biogram ze stron "Archiwum Polskiego Rocka": "W 1969 rozpoczął swoją karierę od tria Mariolaine & Swinging Soul Corporation, które towarzyszyło wokalistce z Indonezji Mariolaine. W tym samym czasie współpracował już z grupą Breakout oraz z mało znanymi grupami górnośląskimi Ślężanie i Ametysty".


Posłuchaj
16:08 Józef Skrzek: Bob Marley śpiewał dla mnie "Happy Birthsday"3 Józef Skrzek: Bob Marley śpiewał dla mnie "Happy Birthsday". (PR, 2012)

 

Odnośnie wspomnianej wcześnie współpracy ze słynną grupą Breakout podawana jest na stronach "Archiwum" ciekawe zdarzenie: "Na początku 1970 został oficjalnie stałym członkiem zespołu Breakout, który wspomagał, grając na pianinie, gitarze basowej oraz śpiewając. Wraz z zespołem nagrał płytę 70a. Po kłótni z Józefem Hajdaszem, podczas meczu piłkarskiego, opuścił zespół w grudniu 1970".

Artystyczna dusza Skrzeka nie potrafiła znieść "próżni muzycznej" i już w kolejnym roku zakłada słynne SBB, które w pierwszym okresie jest skrótem od "Silesian Blues Band" - wtedy jeszcze znacznie częściej posługiwano się pełną nazwą. W zespole grali jeszcze dwaj inni muzycy: Apostolis Anthimos na gitarze i Jerzy Piotrowski na perkusji. Apostolis, także kompozytor i multiinstrumentalista, był i jest znanym gitarzystą rockowym i jazzowym. Piotrowski natomiast od zawsze był niezwykle cenionym perkusistą jazz-rockowym.

Dalsze losy Józefa Skrzeka w "Archiwum Polskiego Rocka" opisywane są niezwykle szczegółowo: "W latach 1972-1973 trzej muzycy współpracowali z Czesławem Niemenem, Helmutem Nadolskim i Andrzejem Przybielskim pod nazwą Grupa Niemen, nagrywając 4 wydawnictwa płytowe".

SBB, czyli Szukaj, Burz, Buduj

Dopiero po tych muzycznych peregrynacjach nastąpiło apogeum jego kariery. Archiwum tak to ujmuje: "W 1974 reaktywował zespół Silesian Blues Band, który został przemianowany na SBB". To wtedy już zaczęto głównie posługiwać się skrótem nazwy, która w rozwinięciu brzmiała nieco inaczej niż jej wcześniejszy bluesowy pierwowzór. Od tej pory mówiło się, że SBB to "Szukaj, Burz, Buduj", a na potrzeby zagranicznych peregrynacji rozwinięcie brzmiało: "Search, Break, Build". Tak też było w rzeczywistości – każdy, kto zetknął się z muzyką tego zespołu, każdy, kto jej szukał, w pierwszej chwili czuł, jak wszystkie dotychczasowe pojęcia o polskim rocku w połączeniu z jazzem dosłownie burzą się, rozpadają się... a z każdą chwilą wsłuchując się w kolejne utwory SBB, buduje się całkiem nowe spojrzenie na muzykę, którą z blues-rocka, poprzez jazz-rock, określa się mianem rocka progresywnego.

Niestety w 1980 grupa rozpadła się, a Skrzek rozpoczął karierę solową. Przez następne lata zajmował się tworzeniem muzyki teatralnej i kościelnej, jednak co jakiś czas łączył się z muzykami, tworząc na krótko zespoły bez większej historii, lub reaktywował SBB i występował okazjonalnie na różnych festiwalach. W 1993 gościnnie współpracował z zespołem Kat przy nagrywaniu albumu Ballady, grając na fortepianie.

Z oficjalnej strony artysty dowiadujemy się także: "Od początku lat osiemdziesiątych regularnie występuje w kościołach, prezentując zarówno stricte organowe recitale, jak i koncerty, na których łączy brzmienia akustyczne z syntezatorami. Warto wspomnieć występ w warszawskim kościele św. Krzyża w lutym 1983 r., liczne występy w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla, koncert w ramach Vratislavia Cantans (1985) z Olgą Szwajgier i Michałem Banasikiem, udział w festiwalu oratoryjnym w Kamieniu Pomorskim i Szczecinie czy występy w Bazylice Kołobrzeskiej. Występuje także w miejscach kultu, m.in. na Górze Św. Anny, Jasnej Górze czy w Piekarach Śląskich podczas pielgrzymek (pierwszy raz w 1983 r.). Jest kompozytorem "Kantaty Maryjnej" do słów Romana Brandstaettera, wykonywanej z powodzeniem od lat osiemdziesiątych do dnia dzisiejszego".


Józef Skrzek w swojej bogatej karierze był też wielokrotnie nagradzany i honorowany jako jeden z najwybitniejszych polskich muzyków współczesnych, bo i dzieła jego były monumentalne: "30 czerwca 2012 o w Bydgoszczy odbyła się premiera pierwszego polskiego opartego na zasadach Teatru Tworzenia, awangardowego oratorium "Terrarium"; autorstwa Józefa Skrzeka i Jarosława Pijarowskiego". Pisząc o nagrodach i tytułach należy też wspomnieć: "W 2013 roku został laureatem złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych. W sierpniu 2017 razem z J. Pijarowskim zostali laureatami nagrody ekspresjonistycznej FENIKS im. Tadeusza Micińskiego za ekspresję artystyczną i nowatorstwo formalne w bogatej twórczości muzycznej".

Jedno z ostatnich wyróżnień to: "16 października 2017 roku z rąk wiceministra kultury Jarosława Sellina otrzymał złoty medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2018 został wyróżniony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości".

Wszystkiego najlepszego Panie Józefie!

PP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Blues na naszym placu". Adam Kulisz i jego blues po śląsku

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 15:06
- Ta płyta powstała w mojej głowie już bardzo dawno temu, miała być moją drugą płytą - powiedział w "Muzycznej Jedynce" Adam Kulisz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ireneusz Dudek - bluesman rodem ze Śląska

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 15:11
- Śląskość była ważną kategorią w moim rodzinnym domu. Mój dziadek i pradziadek walczyli w powstaniach śląskich. Marzyli, żeby Śląsk był częścią Polski - mówi muzyk w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof "Puma" Piasecki: staram się być kolorowy

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 14:09
"Stories", to tytuł wspólnej podwójnej płyty Krzysztofa "Pumy" Piaseckiego i Józefa Skrzeka. - Tak się rozpędziliśmy, że nagraliśmy dwie płyty – powiedział Krzysztof "Puma" Piasecki w rozmowie z Marcinem Kusym.
rozwiń zwiń