Historia

Żydowska Organizacja Bojowa - walczyli o godną śmierć

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 05:45
Latem 1942 roku kilkuset młodych mieszkańców warszawskiego getta postanowiło stawić opór niemieckiemu okupantowi. W obliczu nieuchronnego losu chcieli umrzeć z bronią w ręku.
Przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, od lewej: Mordechaj Anielewicz, Icchak Cukierman oraz Marek Edelman
Przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, od lewej: Mordechaj Anielewicz, Icchak Cukierman oraz Marek EdelmanFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

28 lipca 1942 roku została założona Żydowska Organizacja Bojowa. Powstała w odpowiedzi na przeprowadzoną przez Niemców likwidację warszawskiego getta w ramach akcji Reinhardt. Wywózka mieszkańców getta do obozów śmierci była kroplą, która przelała czarę goryczy i stanowiła kres złudzeń o możliwości przeżycia niemieckiej okupacji.

Żydowska konspiracja

Po zakończeniu wywózek warszawskiej ludności żydowskiej z Umschlagplatzu, w getcie pozostali w większości ludzie zdolni do pracy. Niemcy wykorzystywali ich do przymusowej pracy w tzw. szopach. To właśnie wtedy grupa działaczy przedwojennych organizacji młodzieżowych pod przewodnictwem Icchaka Cukiermana, Cywii Lubetkin, Mordechaja Tanenbauma i Josefa Kapłana założyła Żydowską Organizację Bojową.

– Na skutek podziałów jeszcze z okresu międzywojennego powstały dwie organizacje zbrojne. ŻOB była tworzona przez syjonistyczną lewicą, a drugą był prawicowy Żydowski Związek Wojskowy. Nie były liczne, ŻOB liczył około 500-600 członków i członkiń – mówił prof. Dariusz Libionka w rozmowie z portalem z PolskieRadio24.pl w 2018 roku. Zobacz i posłuchaj.

Działacze ŻOB szybko przystąpili do przeprowadzenia pierwszych akcji. Już w końcu sierpnia 1942 roku bojowiec Izrael Kanał przeprowadził zamach na Józefa Szeryńskiego, nadkomisarza Żydowskiej Służby Porządkowej, która współpracowała w getcie z Niemcami. Kolaborant przeżył zamach, ale ŻOB zamanifestował swoją obecność.

Równolegle konspiratorzy nawiązali współpracę z Armią Krajową, od której dostali zapas broni i amunicji niezbędnych do planowanego powstania w getcie. W październiku 1942 roku na czele ŻOB stanął Mordechaj Anielewicz.

Posłuchaj
21:47 Biografie niezwykłe - Mordechaj Anielewicz.mp3 "Biografie niezwykłe - Mordechaj Anielewicz"- audycja Joanny Szwedowskiej z udziałem Anki Grupińskiej, autorki książki "Ciągle po kole". Portret przywódcy powstania w getcie warszawskim. (PR, 6.05.2003)

Opór przeciwko eksterminacji

Jesienią 1942 roku doszło również do porozumienia przedstawicieli rożnych ugrupowań politycznych w getcie, którzy utworzyli Żydowską Komisję Koordynacyjną.

Miała ona sprawować polityczną pieczę nad zbrojnym ramieniem w postaci ŻOB. Porozumienie wymusiły negocjacje z Polskim Państwem Podziemnym, które chciało rozmawiać z przedstawicielstwem wszystkich Żydów.

Działalność ŻOB przybierała tymczasem coraz wyraźniejszych kształtów. Organizacja była już zdolna do samoobrony podczas próby akcji likwidacyjnej w getcie, podjętej przez Niemców w styczniu 1943 roku. Zaskoczony okupant wycofał się po kilku dniach walk, a na pomysł oporu w getcie coraz przychylniej patrzyło dotychczas sceptyczne polskie podziemie. Zaowocowało to zwiększeniem dostaw broni dla bojowców ŻOB.

Powstanie w getcie warszawskim - zobacz serwis

Zagłada organizacji

Największy sprawdzian dla żołnierzy ŻOB nadszedł wraz z wiosną 1943 roku, kiedy w warszawskim getcie wybuchło powstanie.

19 kwietnia 1943 roku na teren getta ponownie wkroczyli niemieccy żołnierze, którzy spotkali się z ciężkim oporem bojowców Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego.

Po 28 dniach walk getto warszawskie zostało niemal całkowicie zrównane z ziemią, a większość z walczących Żydów zginęła. Powstanie przeżyło zaledwie kilkudziesięciu bojowców ŻOB, którzy dalej kontynuowali walkę w oddziałach partyzanckich lub ponad rok później w Powstaniu Warszawskim. Jedynie kilku doczekało końca wojny, w tym dowódcy organizacji - Iccack Cukierman i Marek Edelman.

sa

Czytaj także

Mordechaj Anielewicz. Jego imię jedni wymawiali ze czcią, inni ze strachem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 05:50
- Mordechaj Anielewicz jako postać przeszedł do legendy i ta legenda powstawała od razu, wtedy, kiedy jeszcze żył, kiedy był przywódcą powstania w getcie - mówiła Joanna Szwedowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Edelman: najtrudniej uwierzyć we własną śmierć

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 05:37
- Mówił, że nie ma nic lepszego niż życie i śmierć. Ostrzegał nas przed śmiercią, której sprawcami jesteśmy ze względu na swoją naturę - wspominał pisarz Jacek Bocheński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Upadek powstania w getcie warszawskim. Niemcy wysadzają Wielką Synagogę

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 06:00
16 maja 1943 roku po 28 dniach walki Niemcy wysadzili Wielką Synagogę przy ulicy Tłomackie. Był to symboliczny koniec powstania w getcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gęsiówka". Obóz koncentracyjny w środku Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2023 05:46
80 lat temu, 11 czerwca 1943 roku, Reichsführer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz o utworzeniu na terenie ruin getta warszawskiego obozu koncentracyjnego - Konzentrationslager Warschau, zwanego potocznie "Gęsiówką".
rozwiń zwiń