Historia

Upadek powstania w getcie warszawskim. Niemcy wysadzają Wielką Synagogę

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 06:00
16 maja 1943 roku po 28 dniach walki Niemcy wysadzili Wielką Synagogę przy ulicy Tłomackie. Był to symboliczny koniec powstania w getcie.
Powstańcy z getta warszawskiegoźr. fotografia z Raportu Stroopa, oryginalny niemiecki podpis: Ci bandyci stawiali zbrojny opór
Powstańcy z getta warszawskiego/źr. fotografia z Raportu Stroopa, oryginalny niemiecki podpis: "Ci bandyci stawiali zbrojny opór"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Dowódca sił niemieckich pacyfikujących powstanie, Juergen Stroop, wysłał tego dnia depeszę do swoich zwierzchników: "Była żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie przestała istnieć. Wielka akcja została zakończona wysadzeniem w powietrze wielkiej synagogi o godz. 20.15".

Powstanie w getcie warszawskim - zobacz serwis
- W raporcie Stroop napisał, że w czasie operacji zginęło prawie 14 tys. Żydów - mówiła w Polskim Radiu dr Hanna Węgrzynek. - Jest to możliwe. W czasie walk zginęło kilka tysięcy osób (od 5 do 7 tys.), szacuje się, że około 5-6 tys. spłonęło żywcem, dlatego że Niemcy szli, podpalając dom po domu. Są zdjęcia pokazujące ludzi skaczących z okien w palących się ubraniach. Ponadto blisko 50 tys. zostało wywiezionych do Treblinki.

Getto w Warszawie było największe w Europie. Przewinęło się przez nie nawet pół miliona więźniów. Cały teren dzielnicy żydowskiej po powstaniu metodycznie spalono i zrównano z ziemią. Ostatni cywilni mieszkańcy getta ukrywali się na jego terenie jeszcze do 1944 roku.

im