Historia

Muzeum Pamięci Sybiru pozyskało zdjęcie obrońcy Grodna Tadeusza Jasińskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 05:45
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku pozyskało wyjątkowy eksponat - zdjęcie nastoletniego obrońcy Grodna Tadeusza Jasińskiego. Fotografia znajdzie się na wystawie stałej.
Tadeusz Jasiński z mamą
Tadeusz Jasiński z mamąFoto: Muzeum Pamięci Sybiru

Niezwykłe znalezisko

Zdjęcie zostało przekazane Muzeum Pamięci Sybiru w depozyt przez Stowarzyszenie "Grupa Wschód", zrzeszające miłośników historii. Fotografia jest datowana na jesień 1938 roku lub wiosnę 1939 roku i przedstawia Tadeusza Jasińskiego idącego wraz ze swoją mamą ulicą. 

- Informacje o istnieniu pamiątek po Tadeuszu Jasińskim dotarły do nas, czyli do członków Stowarzyszenia "Grupa Wschód", kilkanaście lat temu. Rozpoczęliśmy żmudne poszukiwania. Bardzo zależało nam na tym, aby przywrócić bohaterowi twarz – mówił Andrzej Bieluczyk podczas konferencji prasowej.

Udało się odnaleźć osoby, które opiekowały się matką chłopca - Zofią Jasińską. Potwierdziły one, że portret Tadeusz Jasińskiego istnieje. Na początku roku członkowie stowarzyszenia odszukali kilka przedmiotów należących do Zofii Jasińskiej - między innymi pocztówki i zdjęcia, wśród których była fotografia Zofii z synem. 

- Jako stowarzyszenie uznaliśmy, że portret i zdjęcie naszego bohatera powinno zostać wyeksponowane w Białymstoku, gdzie żyła i zmarła mama Tadeusza - powiedział Bieluczyk Polskiej Agencji Prasowej. 

Jak ocenił dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński podczas wtorkowej konferencji prasowej, nikt nie miał wątpliwości, że tak wyjątkowy eksponat powinien się znaleźć na wystawie stałej. 

- Myślę, że każdy, kto interesuje się obroną Grodna, słyszał o tej postaci. Dzisiaj bohater jest już znany. Poprzez przybliżenie jego historii chcemy pokazać, jak naprawdę wyglądała obrona Grodna – powiedział Śleszyński.

Bohater, który odzyskał wizerunek

Kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru dr Marcin Zwolski powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że znalezisko "zrobiło ogromne wrażenie".

- Tadeusz Jasiński to symbol obrony Kresów, to postać, która figuruje w tej chwili chyba w każdej książce historycznej, w każdym podręczniku do historii mówiącym o obronie wrześniowej - dodał.

Dr Marcin Zwolski powiedział również, że dotąd wszystkie informacje o Tadeuszu Jasińskim, jakimi posługiwali się historycy, pochodziły jedynie ze wspomnień Grażyny Lipińskiej. Dlatego też wiele rzeczy należało zweryfikować. Szczególnie że personalia Bohatera nie pojawiły się w żadnej innej znanej relacji na temat obrony Grodna.

- Dzisiaj możemy powiedzieć, że z całą pewnością Tadeusz Jasiński istniał i miał 15 lat, kiedy zginął, walcząc z butelką z benzyną w ręku przeciwko sowieckim czołgom - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Zwolski.

Kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru oświadczył także, że weryfikacja pamiątek trwała kilka miesięcy. Podczas niej zauważono wiele rozbieżności zarówno we wspomnieniach Lipińskiej, jak i tych przekazanych przez Zofię Jasińską. Niektóre z nich udało się rozstrzygnąć, innych jeszcze nie.

Muzeum Pamięci Sybiru jest ogólnopolską instytucją zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Zostało powołane do życia w 2017 roku, a jego siedziba powstała pod koniec 2019 roku. Muzeum znajduje się w starych wojskowych magazynach przy ulicy Węglowej. Aktualnie trwają przygotowania do otwarcia, które zaplanowano na 17 września. Fotografia przedstawiająca Tadeusza Jasińskiego będzie prezentowana na wystawie stałej.

PAP/swi/jb

Czytaj także

17 września 1939. Sowiecki atak rozpoczął IV rozbiór Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2023 06:00
Tego dnia 84 lata temu na rozkaz Stalina na pozbawione obrony tereny wschodniej Rzeczpospolitej ruszyło, według różnych szacunków, ponad pół miliona żołnierzy Armii Czerwonej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tak Polacy bronili się przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 05:48
– Agresja sowiecka przesądziła o klęsce Polski – oceniał historyk, prof. Paweł Wieczorkiewicz na antenie Polskiego Radia w 2004 roku. Pomimo rozpaczliwej sytuacji, zdradziecki atak Związku Sowieckiego z 17 września 1939 roku spotkał się ze zdecydowanym oporem Polaków.
rozwiń zwiń