X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Charles de Gaulle - uratował honor Francji

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 07:00
9 listopada 1970 roku w swojej posiadłości w Colombey-les-Deux-Églises, półtora roku po swojej dymisji, zmarł generał i prezydent Francji Charles de Gaulles.
Audio
  • Charles de Gaulle - Do wszystkich Francuzów! - fragm. przemówienia wygłoszonego do rodaków z Londynu 22.06.1940 r.
  • "Niech żyje Polska! Nasza droga, szlachetna, waleczna Polska!" - fragm. przemówienia wygłoszonego po polsku przez gen. Charlesa de Gaulle'a podczas wizyty w naszym kraju w 1967 r.
  • "Charles de Gaulle" - kariera wojskowa i polityczna prezydenta Francji, walka o wolność kraju, fragmenty przemówień generała. Aud. Pawła Zaremby nadana na antenie Rozgł. Polskiej RWE w 1967 r.
Gen. Charles de Gaulle, 1942. Wikimedia Commonsdp. Źr.: Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych
Gen. Charles de Gaulle, 1942. Wikimedia Commons/dp. Źr.: Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych

"Kraj nasz ilekroć chce się ostać śmiertelnemu niebezpieczeństwu, musi nosić czoło wysoko, a spojrzeniem ogarniać wielkie cele, inaczej mówiąc Francja nie będzie Francją, jeśli nie będzie dążyć do wielkości" - mówił Charles de Gaulle.

Gen. Charles de Gaulle wciąż jest dla Francuzów najważniejszą postacią w historii, daleko w tyle pozostawiając cesarza Napoleona czy króla Karola Wielkiego. W 1940 roku wzywał wszystkich wolnych Francuzów do kontynuowania walki z Niemcami. Przekonywał, że wojna nie jest przegrana. Miał rację. Na fotelu prezydenta wolnej Francji - ziszczenia swoich marzeń - zasiadł 21 grudnia 1958 roku.

Wojskowe szlify

"Wstępowałem do wojska, bo ono było jedną z najważniejszych rzeczy na świecie" - pisał w swych pamiętnikach.

O karierze wojskowej Charlesa de Gauelle'a, jego udziale w wojnie polsko-bolszewickiej, walce o wolność Francji słyszymy w audycji Pawła Zaremby. W programie nadanym na antenie Rozgłośni Polskiej RWE w 1967 roku udział wzięli: Ludwik Frendl, Jerzy Kawka, Karol Dorwski i Stefan Wysocki, narratorem był Tadeusz Lasko.

- Postać dwumetrowa prawie, jak zwykle u ludzi bardzo wysokich, nieco powolna i niezgrabna w ruchach. Wyraz twarzy skupiony, głos mocny, piękny dobór słów klasycznej, trochę archaizowanej francuszczyany, duży nos. Wymarzony temat dla karykaturzysty. De Gaulle wystający wysoko ponad otoczenie, de Gaulle z głową przebijającą chmury - mówił Tadeusz Lasko.

Kariera polityczna

Charles de Gaulle - generał, francuski mąż stanu, organizator ruchu oporu we Francji w czasie II wojny światowej urodził się 22 listopada 1890 roku.

W latach 1959 - 1969 sprawował urząd prezydenta. Był uważany za jednego z polityków, którzy wywarli największy wpływ na kierunek integracji Europy. W polityce zagranicznej dążył do niezależności Francji. Rozwijał program budowy broni atomowej w kraju. Z jego inicjatywy Francja wystąpiła ze struktur NATO. De Gaulle był też autorem koncepcji Europy Ojczyzn.

Przeciwnik rządu Vichy

W 1940 roku został na krótko wiceministrem obrony narodowej. Był przeciwnikiem rokowań z Niemcami. W przemówieniu radiowym wygłoszonym 22 czerwca 1940 roku z Londynu, de Gaulle wzywał Francuzów do oporu przeciwko III Rzeszy . Przekonywał, że pomimo przerwania umocnień Linii Maginota i upadku Dunkierki wojna nie jest przegrana.

- Honor, zdrowy rozsądek oraz interes kraju wzywają wszystkich wolnych Francuzów, gdziekolwiek teraz są, do kontynuowania walki - mówił. - Ja, generał de Gaulle, rozpoczynam w Wielkiej Brytanii realizację narodowego zadania. Wzywam francuskich żołnierzy, marynarzy i pilotów, by się ze mną skontaktowali.

Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej

W latach 1919 -1921 generał de Gaulle był członkiem francuskiej misji wojskowej w Polsce. Jako major walczył w Bitwie Warszawskiej dowodząc jednym z polskich oddziałów liniowych. Za odwagę i sukcesy na polu walki został wówczas odznaczony orderem Virtuti Militari V klasy. We wrześniu 1967 roku na zakończenie oficjalnej wizyty w naszym kraju fragment przemówienia wygłosił po polsku. Ta wypowiedź zachowała się w archiwum Polskiego Radia.

POSŁUCHAJ GENERAŁA DE GAULLE'A MÓWIĄCEGO PO POLSKU

Gen. Charles de Gaulle ustąpił ze stanowiska prezydenta w wyniku porażki w referendum w 1969 roku. Polityk potraktował głosowanie jako plebiscyt, który miał potwierdzić jego popularność. Zmarł 9 listopada 1970 roku w swojej posiadłości w Colombey-les-Deux-Églises, półtora roku po swojej dymisji.

Uroczystości pogrzebowe

Pogrzeb de Gaulle'a miał charakter prywatny. Tego samego dnia w paryskiej katedrze Notre-Dame została odprawiona uroczysta Msza święta w intencji zmarłego, podczas której najwyższy hołd złożyli przedstawiciele władz francuskich i przywódcy z całego świata. We mszy uczestniczyli m.in.: prezydent Francji Georges Pompidou z małżonką, prezydent USA Richard Nixon, król Belgów Baudouin, cesarz Etiopii Haile Selassie, szach Iranu Mohammad Reza Pahlawi, następca tronu Wielkiej Brytanii książę Karol, premier Wielkiej Brytanii Edward Heath i wielu innych polityków z kilkudziesięciu krajów świata. Polskę reprezentował ówczesny przewodniczący Rady Państwa marszałek Marian Spychalski.

Co roku, w rocznicę śmierci Charlesa de Gaulle'a, około 80 tysięcy osób odwiedza posiadłość w Colombey-les-Deux-Églises, oddając hołd człowiekowi, który uratował honor Francji.

bs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

De Gaulle walczy o powszechne wybory prezydenckie

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2009 09:15
De Gaulle walczy o powszechne wybory prezydenckie
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tydzień barykad w Algierze

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2009 09:15
Tydzień barykad w Algierze
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anglia i Francja przystępują do wojny

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2008 09:15
Anglia i Francja przystępują do wojny
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generał wiecznie żywy

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 12:15
Dziś mija 40. rocznica śmierci generała Charlesa de Gaullle'a. To najbardziej uhonorowany Francuz w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamach na człowieka, który wskrzesił wielkość Francji

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 06:00
Generał Charles de Gaulle, jeden z najwybitniejszych polityków w historii Francji, nie był człowiekiem łatwym i układnym. Jego twardy charakter przysporzył mu wielu przeciwników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klaus Barbie - kat Lyonu

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 06:45
- Klaus Barbie, szef komórki Gestapo w Lyonie osobiście brał udział w przesłuchaniach i torturach, brutalnie wymuszając zeznania - powiedział historyk prof. Rafał Habielski.
rozwiń zwiń