Historia

Dwa piękne Parki Narodowe - Kampinoski i Karkonoski

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 05:30
64 lata temu, 16 stycznia 1959 roku, na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów utworzono dwa Parki Narodowe: Kampinoski i Karkonoski, różne i odległe od siebie, ale każdy z nich piękny i lubiany przez turystów.
Fragment Puszczy Kampinowskiej, 2015 r.
Fragment Puszczy Kampinowskiej, 2015 r.Foto: PAP/Tomasz Gzell

Wokół Warszawy i w paśmie Sudetów

Kampinoski Park Narodowy został założony w Puszczy Kampinoskiej w pradolinie Wisły, w miejscu, które pamięta jeszcze czasy dawnej Puszczy Mazowieckiej, nietkniętej rolniczo aż do połowy XVII wieku. Jest to obszar niezwykle ważny dla Warszawy, bo stanowi jej żywe płuca, a mieszkańcom daje możliwość pięknych spacerów i odpoczynku.

Zgoła inny jest Karkonoski Park Narodowy, którego górzysty obszar daje asumpt do śmiałych wypraw i wycieczek w tym najwyższym pasmie górskim Sudetów. Jest to teren graniczny z Czechami, po stronie których również został utworzony Narodni Park Krkonoše. W obu Parkach znajdziemy liczne szlaki turystyczne i liczne faunę i florę, tak charakterystyczną dla tych obszarów.

Oba Parki posiadają swoje znaki specjalnie umiejscawiające znaczenie roślinności, krajobrazu bądź przedstawicieli świata zwierząt tak charakterystycznych dla ich ekosystemów. Portal tyflomapy.pl tak opisuje logo Karkonoskiego Parku Narodowego: "Wewnętrzne koło wypełnia rysunek wzgórza w kolorze zielonym przedstawiający motyw Śnieżki i w obszarze nieba nad wzgórzem w kolorze żółtym. U podnóża wzgórza znajduje się rysunek goryczki trojeściowej i dzwonka karkonoskiego jako typowej rośliny tego parku".

Łoś, bóbr i ryś

Logo Kampinoskiego Parku Narodowego jest o wiele prostsze w odczytaniu, a stanowi go kroczący łoś, który jest jednym z trzech symboli świata zwierząt tego miejsca, obok bobra i rysia.

Oficjalna strona Kampinoskiego Paku Narodowego podaje niezwykle cenne informacje o powstaniu Parku i jego powierzchni. Czytamy tam: "Kampinoski Park Narodowy został utworzony 16 I 1959 roku dzięki staraniom Jadwigi i Romana Kobendzów. Położony jest na Nizinie Środkowomazowieckiej, między lewym brzegiem Wisły a Bzurą, tuż przy północno-zachodnich rogatkach Warszawy. Powierzchnia parku wynosi 38 544,33 ha, z czego 72,40 ha przypada na Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach w woj. łódzkim. Wokół parku rozciąga się strefa ochronna o areale 37 756 ha. W granicach parku znajdują się rozległe obszary Puszczy Kampinoskiej, położone w pradolinie Wisły. Puszcza tworzy wyraźnie wyodrębniony układ przyrodniczy, usytuowany w punkcie węzłowym korytarzy ekologicznych (doliny Wisły, Bugu i Narwi) o znaczeniu europejskim".

Jak widać, nie jest to najmniejszy z Polskich Parków Narodowych.

Lasy i góry

Portal Polskich Parków Narodowych listuje najważniejsze informacje dotyczące Karkonoskiego Paku Narodowego i czytamy w nim: "Obecna powierzchnia parku wynosi 5580 ha. Największą cześć parku zajmują lasy - 3942 ha - objęte głównie ochroną częściową. Tereny położone powyżej górnej granicy lasu czyli piętro subalpejskie i alpejskie o powierzchni 1726 ha objęto ochroną ścisłą. Park swoim zasięgiem obejmuje Główny Grzbiet Karkonoszy od zachodnich zboczy Mumlawskiego Wierchu na zachodzie po Przełęcz Okraj na wschodzie. W skład Parku wchodzą również dwie enklawy na Pogórzu Karkonoskim: Góra Chojnik oraz Wodospad Szklarki. Obie enklawy włączono do Parku ze względu na dobrze zachowane naturalne lasy podgórskie i dolnoreglowe (głównie lasy bukowe). Karkonoski Park Narodowy położony jest na terenie sześciu gmin: Szklarska Poręba, Piechowice, Jelenia Góra, Podgórzyn, Karpacz i Kowary".

Tereny chronione

O ile potrzeba ochrony miejsc w terenach wysoce zurbanizowanych, jak choćby Warszawa, jest obliczona na zachowanie jak największych obszarów, gdzie człowiek i przemysł nie powinny zmieniać przyrody, o tyle ochrona terenów, które w dużej mierze bronią się same przez ukształtowanie nie wymaga organizowania tak dużych obszarowo powierzchni. Stąd widać powstałe różnice w obszarach Parków, gdzie Kampinoski ma ponad 38 tysięcy ha, a Karkonoski ponad 5 tysięcy ha. Niezależnie od tego oba są piękne i bardzo atrakcyjne do zwiedzania i czynnego wypoczynku, do czego serdecznie zachęcamy.


Czytaj także

Ciche życie drzew - długie i pełne zmagań

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 13:45
Przeżyły anomalie pogodowe i ataki szkodników, przez lata walczyły o dostęp do światła. Najstarsze z nich pamiętają czasy powstania listopadowego. Sekrety drzew można poznać podczas trwającego właśnie Festiwalu Nauki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Las chrzęści pod stopami" - reportaż Olgi Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 11:33
Kwiecień w tym roku był rekordowo suchy. I chociaż na początku maja spadł długo wyczekiwany deszcz, wody jest ciągle mało. Odczuwają to rośliny i zwierzęta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnicze Karkonosze - jest tam co podziwiać

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 18:10
Karkonosze kojarzą nam się ze Śnieżką, świątynią Wang oraz wieloma pięknymi szlakami turystycznym. Jednak Karkonosze to również niecodzienne klimaty, do nich bez wątpienia należy legendarne schronisko Samotnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tłumy w parkach narodowych. Jak ocalić cenną przyrodę?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 16:30
Górskie parki narodowe w Polsce są rozdeptywane. Tatrzański, Karkonoski i Babiogórski PN - to te najchętniej odwiedzane przez turystów. Są w nich miejsca, jak szczyt Śnieżki, gdzie ludzie z trudem się mieszczą, a dziennie potrafi być kilkanaście tysięcy gości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Park Narodowy Gór Stołowych urokliwym miejscem sudeckiego piękna

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 05:35
29 at temu, 16 września 1993 roku, decyzją rozporządzenia Rady Ministrów utworzono jeden z 23 polskich parków narodowych - Park Narodowy Gór Stołowych.
rozwiń zwiń