Historia

Sztuczna inteligencja odnalazła nieznane dzieło twórcy hiszpańskiego dramatu narodowego

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 05:45
Technologia sztucznej inteligencji (AI) stosowana do transkrypcji anonimowych dzieł historycznych w archiwach hiszpańskiej Biblioteki Narodowej zidentyfikowała autora jednego z nich. Okazuje się, że jest to Felix Lope de Vega, jeden z największych hiszpańskich dramaturgów.
Felix Lope de Vega
Felix Lope de VegaFoto: Memòria Digital de Catalunya (dp)/Shutterstock/ex_artist

Zidentyfikowany utwór nosi tytuł "La francesa Laura" ("Francuzka Laura"). Biblioteka Narodowa podała we wtorek, że eksperci potwierdzili później, że barokowy dramaturg i jedno z najwybitniejszych nazwisk hiszpańskiego Złotego Wieku napisał go kilka lat przed swoją śmiercią w 1635 roku.

Sztuczna inteligencja wytypowała autora spośród 350 nazwisk

Naukowcy z uniwersytetów w Wiedniu i Valladolid użyli oprogramowania sztucznej inteligencji do przepisania 1300 anonimowych rękopisów i książek w bibliotece, oszczędzając lata ludzkiego wysiłku. Przy okazji postanowili odkryć ich autorstwo, nakazując programowi porównać każde dzieło z katalogami wyrazów wykorzystywanych przez hiszpańskich pisarzy.

Jak podaje hiszpańska Biblioteka Narodowa, słowa użyte w tekście były "ściśle dopasowane do twórczości Lopa, a nie do wyrazów używanych przez pozostałych 350 dramaturgów, których również uwzględniono w eksperymencie".

Czytaj także: 

Wyniki pracy programu zostały sprawdzone przez ekspertów, którzy wykorzystali tradycyjne metody badań filologicznych, aby potwierdzić ustalenia sztucznej inteligencji. Triangulacja nie pozostawiła wątpliwości - "Francuzka Laura" to dzieło Feliksa Lope de Vegi. 

Perypetie Laury

"»Francuzka Laura« jest niezwykłą sztuką, z dramatyczną siłą, której moglibyśmy się spodziewać od dojrzałego Lope de Vegi" czytamy w komunikacie hiszpańskiej Biblioteki Narodowej. 

Akcja dramatu rozgrywa się we Francji. Główną bohaterką jest Laura, córka księcia Bretanii i żona hrabiego Arnaldo. Problemy Laury zaczynają się, gdy kobieta wpada w oko następcy francuskiego tronu. I choć ona go odrzuca, zazdrosny mąż próbuje ją otruć. Ostatecznie prawość Laury zostaje udowodniona i wszystko kończy się szczęśliwie. 

Dzieło ukaże się, już z nazwiskiem ustalonego autora, w najbliższych miesiącach na rynku hiszpańskim, nakładem wydawnictwa Gerdos. 

Czytaj także:

Twórca hiszpańskiego dramatu narodowego

Felix Lope de Vega uważany jest za postać kluczową dla rozwoju hiszpańskiej literatury. Uważany jest za twórcę gatunku tzw. komedii hiszpańskiej, charakteryzującej się splotem tragedii z komedią, lirycznej i fantazyjnej. Komedia hiszpańska czerpie natchnienie z obyczajowych wątków dziejów Hiszpanii i motywów ludowych. Napisał około 1500 utworów dramatycznych. Uważany jest też za prekursora gatunku płaszcza i szpady.

Reuters/bm

Czytaj także

"Hiszpańskie Stonehenge". Susza odsłoniła megality sprzed 7000 lat

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 05:40
Nasilająca się w Hiszpanii susza doprowadziła do całkowitego odsłonięcia na zachodzie kraju megalitycznego pomnika. Znalezisko potocznie nazywane jest "hiszpańskim Stonehenge" ze względu na podobieństwo do prastarej konstrukcji o tej nazwie z Anglii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania. W Katalonii odkryto pozostałości świątyni sprzed 2500 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 05:30
Archeolodzy z Hiszpanii odkryli w Katalonii, na północnym wschodzie kraju, pozostałości dużej świątyni. Według badaczy obiekt służył do sprawowania kultu z czasów greckiej kolonizacji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania. Odkryto największą nekropolię z czasów Bizancjum na obszarze Półwyspu Iberyjskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 05:40
Cmentarzysko było prawdopodobnie miejscem pochówku chrześcijan i stanowi świadectwo krótkiego panowania wschodniorzymskiego na obszarze Iberii. 
rozwiń zwiń