Historia

Budowniczowie Notre Dame używali nowatorskiej metody - potwierdzają badania po pożarze

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 05:45
Paryska świątynia Notre Dame jest pierwszą znaną katedrą architektury gotyckiej, w której budowie od początku korzystano z żelaza do łączenia ze sobą kamieni. Badanie, które tego dowiodło było możliwe do przeprowadzenia dzięki pożarowi kościoła w 2019 roku.
Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka: pożar w katedrze Notre-Dame nie powinien się wydarzyć
Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka: pożar w katedrze Notre-Dame nie powinien się wydarzyć Foto: Shutterstock/Wirestock Creators

W połowie XII wieku sięgająca 32 metrów Notre Dame była najwyższym gmachem zachodniej Europy. Do jej wzniesienia wykorzystano najnowocześniejsze znane wówczas metody i techniki murarskie. Szczegóły nie były jednak znane badaczom, bo niektóre elementy nie były dla nich dostępne.

Sytuację zmienił pożar katedry, który wybuchł podczas prac remontowych 15 kwietnia 2019 roku. Ogień objął dach świątyni i rozprzestrzenił się na jedną z wież. Zniszczenia spowodowane ogniem umożliwiły badaczom dotarcie do elementów konstrukcji wcześniej niedostępnych. 

Zespół pod kierownictwem Maxime'a L'Héritier z Uniwersytetu Paryskiego pobrał próbki materiału z 12 żelaznych zszywek używanych do łączenia ze sobą kamieni w różnych częściach budynku, w tym w nawach bocznych i ścianach pod dachem. Materiał został poddany datowaniu radiowęglowemu oraz analizom chemicznym i mikroskopowym.

Wyniki badań sugerują, że żelazne zszywki służące do łączenia kamiennych elementów konstrukcji były używane już na początkowym etapie budowy. Oznacza to, że paryska świątynia była jedną z pierwszych tego typu budowli w średniowiecznej Europie, w której zastosowano tę technologię.

- Datowanie radiowęglowe ujawnia, że ​​Notre Dame jest bezdyskusyjnie pierwszą gotycką katedrą, w której żelazo uważano za prawdziwy materiał budowlany do stworzenia nowej formy architektury. Średniowieczni budowniczowie wykorzystali do jego budowy kilka tysięcy żelaznych zszywek - wskazują autorzy badania.

Badanie wykazało także, że żelazne zszywki były wytapiane z materiału, który pozyskiwany był z różnych źródeł, z obszaru całej Europy.

Remont katedry trwa nadal. Świątynia jest zamknięta dla zwiedzających. Jak podaje dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" data otwarcia katedry Notre Dame została ustalona na 8 grudnia 2024 roku.

EurekaAlert!/bm

Czytaj także

Notre Dame - skarb europejskiego dziedzictwa

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 11:00
- Katedra Notre Dame to wspaniałe dzieło sztuki. Jest to jedna z tych pereł, z których ludzkość może być dumna. Stanowi symbol wspaniałego Paryża. To rzeczywiste serce Francji - mówił prof. Henryk Samsonowicz w wywiadzie dla Polskiego Radia w 1995 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katedra Notre Dame. Co trzeba będzie odbudować?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 11:21
- Spłonęła przede wszystkim drewniana konstrukcja nad nawą główną, chórem i transeptem katedry oraz to, co dominowało w pejzażu środkowej części Paryża, czyli potężna iglica, która znajdowała się w przęśle skrzyżowania, tradycyjnie nazywana w Polsce "wieżyczką na sygnaturkę". A przy okazji stopiło się to, co na tym drewnie leżało, czyli ogromne połacie blachy, którą były pokryte więźby dachowe - mówił w Dwójce dr hab. Jakub Adamski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

1490 lat temu rozpoczęto budowę Hagii Sophii, perły bizantyjskiej architektury

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 05:40
– Ten, kto wejdzie do Hagii Sophii, od razu zrozumie, jak wspaniałym osiągnięciem była jej budowa. Nie zdziwią go też słowa fundatora świątyni cesarza Justyniana I Wielkiego, który podczas konsekracji kościoła krzyknął zachwycony: "królu Salomonie, przewyższyłem cię!" - mówiła archeolożka prof. Elżbieta Jastrzębowska na antenie Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń