Historia

Starożytne rzymskie cmentarzysko odkryte w Gazie. Odnaleziono 125 pochówków

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023 05:20
Archeolodzy pracujący na liczącym 2000 lat rzymskim cmentarzysku odkrytym w zeszłym roku w Strefie Gazy znaleźli co najmniej 125 grobów, w większości ze szkieletami w znacznym stopniu nienaruszonymi, a także dwa rzadkie ołowiane sarkofagi - poinformowało palestyńskie Ministerstwo Starożytności.
Odnalezienie rzymskiego sarkofagu w Palestynie
Odnalezienie rzymskiego sarkofagu w PalestynieFoto: Ahmed Zakot / Zuma Press / Forum

Wcześniej palestyńscy archeolodzy nie mogli prowadzić na tym terenie kompleksowych badań z powodu braku środków. Z pomocą przyszli im koledzy z Francji. 

- Po raz pierwszy w Palestynie odkryliśmy cmentarz składający się ze 125 grobów i po raz pierwszy w Gazie odkryliśmy dwa sarkofagi wykonane z ołowiu - powiedział agencji Reuters Fadel Al-A'utul, ekspert z Francuskiej Szkoły Badań Biblijnych i Archeologicznych. 

Jeden z dwóch sarkofagów został ozdobiony wizerunkami winogron, a drugi delfinów. Odnaleziono też fragmenty ceramiki. 

Starożytny Izrael pod rzymskim panowaniem

Obszar Palestyny był ważnym węzłem handlowym, w którym krzyżowały się szlaki kupieckie i wpływy antycznych cywilizacji Egiptu, Filistynów i Rzymu. Starożytna Judea znalazła się pod rzymskim panowaniem wskutek rywalizacji z Syrią. Próba wyrwania się spod syryjskiego panowania doprowadziła już w 140 r. p.n.e. do tego, że Judea uznała się za lennika Rzymu. Od tego czasu republika coraz mocniej ingerowała w sprawy wewnętrzne tego obszaru, m.in. wprowadzając na te ziemie swoje wojska w 63 r. p.n.e., czy wyznaczając na króla tego obszaru Heroda Wielkiego (panował w latach 37 p.n.e. - 4 n.e.).Stopniowo władza przechodziła jednak w ręce rzymskich namiestników, a w 6 roku n.e., po stłumieniu żydowskiego buntu, Judeę i Samarię wcielono w granice państwa rzymskiego. 

Obecna sytuacja w Strefie Gazy 

Gaza znajduje się pod izraelsko-egipską blokadą gospodarczą od 2007 roku, kiedy to islamska grupa bojowników Hamas, która sprzeciwia się pokojowi z Izraelem, przejęła kontrolę nad tym obszarem. Od tego czasu 2,3 miliona palestyńskich mieszkańców tego wąskiego nadmorskiego terytorium przeżyło kilka wojen. Rozmowy pokojowe, prowadzone za pośrednictwem Stanów Zjednoczonych, mające na celu ustanowienie państwa palestyńskiego na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy i Wschodniej Jerozolimie, załamały się w 2014 roku. 

Na przełomie czerwca i lipca Izrael przeprowadził największą od dwudziestu lat operację militarną na Zachodnim Brzegu w Strefie Gazy. Około 2000 izraelskich żołnierzy prowadziło operację w obozie dla uchodźców w Dżeninie, który strona izraelska uznała za miejsce, z którego prowadzone były ataki Hamasu i Państwa Islamskiego na obszar Izraela. W wyniku operacji zginęło 12 Palestyńczyków i jeden izraelski żołnierz. 

Reuters/bm

Czytaj także

Odpowiedzi na zagadki Biblii zaklęte w... polu magnetycznym Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 05:50
Metody wykorzystywane dotąd przez geofizyków do śledzenia zmian pola magnetycznego Ziemi posłużyły naukowcom do weryfikacji starotestamentowych podań. Wyniki badań rzucają nowe światło na przebieg wydarzeń, których scenerią był starożytny Bliski Wschód. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izrael. Odczytano najstarsze znane zdanie w starożytnym języku. To zaklęcie przeciw wszom

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 05:50
Naukowcom udało się odczytać inskrypcję wyrytą w języku kananejskim na starożytnym grzebieniu. Głosi ona: "Niech ta kość pomoże pozbyć się wszy z włosów i brody". Wyryty około 3700 lat temu napis jest wyjątkowy, bo stanowi pełne zdanie; do tej pory znajdowano zabytki zawierające inskrypcje z zaledwie dwoma-trzema słowami w tym języku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzymski legion krwawo tłumił żydowskie powstanie, później stacjonował na obszarze Gruzji - ustalili polscy naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 05:45
Żołnierze z X legionu Fretensis, znani z pacyfikacji zrywu w Judei, stacjonowali w początku II w. n.e. również nad Morzem Czarnym w rzymskim forcie Apsaros w Kolchidzie - ustalili polscy badacze. Do tej pory naukowcy nie znali śladów ich przebywania w tak odległym rejonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izrael. Najstarszy instrument dęty znaleziony na Bliskim Wschodzie - flet z ptasiej kości, ma 12 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2023 05:45
Najstarsze instrumenty dęte na Bliskim Wschodzie - siedem fletów z ptasich kości - mają 12 tys. lat. Wyniki badań znaleziska z terenów Izraela opisano na łamach "Scientific Reports".
rozwiń zwiń