Historia

Peru. Polscy archeolodzy odkryli 22 pochówki, głównie dzieci i noworodków

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 05:55
Zmumifikowane pochówki 22 osób, głównie małych dzieci i noworodków, odnalazł polsko-peruwiański zespół naukowców w miejscowości Barranca w Peru - poinformował bioarcheolog Łukasz Majchrzak. Oprócz tkanin, którymi owinięto ciała zmarłych, odnaleziono także ceramikę, narzędzia oraz pozostałości pożywienia.
Tobół z peruwiańską mumią
Tobół z peruwiańską mumiąFoto: Sebastian Castaneda / Reuters / Forum

Stanowisko archeologiczne, na którym dokonano odkrycia, usytuowane jest na obrzeżach miasta Barranca, na wzgórzu Cerro Colorado. Miejsce to znane było badaczom przeszłości od kilku dekad. To cztery kopce, pod którymi znajdują się prekolumbijskie budowle. Czas ich powstania i funkcja pozostawały dotychczas nieznane.

W 2022 roku do badań tego miejsca przystąpił zespół archeologów z Peru i z Polski. Jego kierownikiem został peruwiański archeolog Plinio Guillen Alarcón, a współtwórcą i członkiem krakowski bioarcheolog Łukasz Majchrzak. Do zespołu "Los valles de Barranca" dołączył także miejscowy archeolog Carlos Escobar. Już w ubiegłym roku naukowcy ustalili, że początki kompleksu sięgają 2 poł. III tysiąclecia p.n.e. Na szczycie najwyższego kopca odkryli zniszczone pochówki.

Pochówki dorosłych i dzieci 

Tegoroczne prace, w czasie których odkryto 22 nienaruszone pochówki, prowadzono w ramach projektu badawczego, finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Pracami zespołu kieruje dr Justyna Marchewka-Długońska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- To ciała zawinięte w tkaniny i materiał roślinny, które nazywamy w archeologii tobołem grzebalnym. Pomiędzy warstwami tych tkanin znajdujemy zabytki ceramiczne i narzędzia oraz przedmioty kultu - mówi bioarcheolog Łukasz Majchrzak, który w ramach projektu zajmuje się m.in. badaniem szczątków ludzkich.

Sześć spośród odkrytych tobołów grzebalnych należało do dorosłych, a 16 pozostałych - położonych w pewnym oddaleniu - do dzieci, najprawdopodobniej w różnym wieku.

- Jeszcze do niedawna wysoka śmiertelność dzieci była standardem, zwłaszcza w momencie odstawienia dziecka od piersi. Nie zawsze znajduje to odzwierciedlenie w materiale archeologicznym, gdyż nie zawsze dzieci były chowane na równych zasadach z dorosłymi, niemniej niejednokrotnie jest ich więcej niż dorosłych. W przypadku Cerro Colorado zastanawia nas zatem nie liczba, a sposób wykonania i depozycji dziecięcych tobołów - komentuje Łukasz Majchrzak.

Jak opisuje, znajdują się one na podobnej głębokości, na wysokości głów dorosłych zmarłych. Wszystkie one ułożone są w pozycji horyzontalnej, podczas gdy ciała dorosłych w pozycji embrionalnej z kończynami górnymi i dolnymi podwiniętymi pod klatkę piersiową. Ciała dorosłych ułożone są pionowo, co sprawia, że wyglądają, jakby siedziały. Wszystkie mają podobny wygląd zewnętrzny, są owinięte w grubą tkaninę i oplecione sznurem.

- Trudno jest na ten moment podać jedną interpretację tego znaleziska. Możliwe, że w tym miejscu po prostu dzieci grzebała cała społeczność. Zastanawia nadal fakt, że są to najwyraźniej dzieci nie starsze niż 2 lata (sądząc po długości tobołów), w części na pewno noworodki lub niemowlęta. Możliwe, że z jakiegoś powodu starsze dzieci grzebano w innych częściach cmentarzyska. Obecnie przebadaliśmy raptem 20 metrów kwadratowych - zaznacza rozmówca Nauki w Polsce.

Naukowcy rozwinęli jeden tobół dziecięcy, w którym pochowano noworodka.

- Dwa kolejne toboły poddaliśmy tomografii, stąd wiemy, że jedno z tych dzieci było nieco starsze, drugie to również noworodek - opisuje bioarcheolog. 

Kolejny z rozwiniętych już tobołów stanowią szczątki około 15-letniej dziewczyny, która - jak podkreśla Majchrzak - "jeszcze nie była matką", na co wskazuje brak, typowych dla kobiet rodzących, zmian na powierzchni spojenia łonowego.

- W Andach kobiety wcześnie wydawano za mąż, więc nawet 13-14-latki miały dzieci. Wiemy, że została zmumifikowana intencjonalnie. Tak samo jak dziecko z drugiego rozwiniętego tobołu - opisuje bioarcheolog.

Wyprawka na podróż w zaświaty 

Tkanina jednego z rozwiniętych już tobołów zdobiona jest wzorami geometrycznymi. W pozostałych tobołach - jak sugeruje Majchrzak - mogą znajdować się przedstawienia zwierząt i bogów. Materiały, w które zawinięto zmarłych, miały przydać się im w zaświatach.

- W andyjskiej wizji pośmiertnej człowiek podróżuje rok, aż dostanie się do docelowego miejsca. Potrzebuje więc pożywienia. Przy kilku tobołach znaleźliśmy nawet kolby kukurydzy i jeszcze inne niezidentyfikowane materiały roślinne. Jak na groby andyjskie naczyń było jednak niewiele, bo 4-5 przy każdym tobole - opisuje badacz.

Przed badaczami analizy kolejnych tobołów grzebalnych, które naukowcy datują wstępnie na 1000 - 1100 rok naszej ery. Te wstępne ustalenia zostaną potwierdzone datowaniem radiowęglowym.

Do zbadania kompletnie zachowanych tobołów grzebalnych, na których nie zauważono uszkodzeń, naukowcy wykorzystają tomografię komputerową. Pozwoli ona na nieinwazyjną analizę antropologiczną. W dalszych etapach planują przeprowadzenie analiz chemicznych i analizę izotopów, w tym izotopu strontu, który wyjaśni, czy mamy do czynienia z ludnością lokalną.

***

W projekcie "Wpływ ekstremalnych zjawisk klimatycznych na stan zachowania stanowisk archeologicznych w Peru" uczestniczą m.in. dr Paweł Ćwiąkała oraz dr Edyta Puniach z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy wykonali skany fotogrametryczne cmentarzysk zagrożonych zniszczeniem. Z kolei dr Michał Wasilewski z Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoznał obszary najbardziej narażone na gwałtowne procesy erozyjne towarzyszące pogodowemu zjawisku ENSO (jego dwie fazy to El Niño i La Niña). W pracach uczestniczą także studentki Róża Dziubińska z UJ i Karina Woźniak z Uniwersytetu Łódzkiego.

Ewelina Krajczyńska-Wujec/Nauka w Polsce/PAP/bm

Czytaj także

Peru. Zmiany klimatu prowadziły do nieustannych wojen społeczności prekolumbijskich

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 05:50
Wywołane zmianami klimatycznymi migracje i presja populacyjna prowadziły do wzrastania przemocy i konfliktów zbrojnych, które przez 700 lat destabilizowały Płaskowyż Nazca - dowodzą badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Utah. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peru: naukowcy odkryli ponad 100 nowych rysunków w Nazca

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2022 10:20
Naukowcy odkryli ponad 100 nowych rysunków w Nazca w Peru, które pochodzą z czasów starożytnych. Jak przekonują, pojawiła się nadzieja na poznanie nowych faktów na temat tajemniczych dzieł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peru. Znaleziono najstarszy krzyż andyjski. Ma ponad 4000 lat

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2023 05:45
Zespół archeologów z Peru odnalazł podczas poszukiwań na środkowym wybrzeżu kraju krzyż andyjski (tzw. czakana), liczący ponad 4000 lat. Według naukowców znalezisko jest najstarszym tego typu przedmiotem znalezionym w Ameryce Południowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peru. Archeolodzy odkryli "przejście kondora". Być może prowadzi do wielkiej świątyni

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 05:33
Badacze pracujący w Peru odkryli liczący 3000 lat zamknięty korytarz, nazwany "przejściem kondora", który prawdopodobnie prowadzi do innych komór wewnątrz niegdyś ogromnego kompleksu świątynnego należącego do starożytnej kultury Chavin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peru. Kto mieszkał w Machu Picchu? Odpowiedź dają badania DNA

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 05:40
Analiza kodu genetycznego osób pochowanych w najsłynniejszym mieście państwa Inków dowodzą, że pochodziły one z odległych krańców imperium. 
rozwiń zwiń